Статті

ГАРАНТ КАМ'ЯНЕЦЬКОЇ ВРОЖАЙНОСТІ

Якщо ви хочете дізнатися, як веде бізнес молодий і впевнений у собі засновник аграрного підприємства і побачити приклад сучасного керівника – їдьте до села Оринин, що у Кам'янець-Подільському районі Хмельниччини. Саме тут розташовані поля СТОВ «Гарант», де директорує його власник Олег Комарніцький. Таку амбітну назву агропідприємству могла підібрати лише людина, яка будь-що відповідатиме за свої слова і дії. Тож нині саме тут можна побачити, як з відносно невеликого наділу землі можна здобувати користь і для себе, і для оточуючих.

 

Головне – рішучі кроки

СТОВ «Гарант» створене 2000 року на базі сільськогосподарського виробничого кооперативу. Після розділення до товариства відійшло близько 500 га землі, які нині доросли до 1018 гектарів.

У 2005 році ситуація змусила відмовитися від тваринництва – за словами Олега Комарніцького, працювати було нікому. І відмовилися не поступово, рік за роком зменшуючи поголів'я, щоб затикати дірки у бюджеті підприємства, а відразу – в один день. Виручені від продажу обладнання і продукції кошти вклали у технології і техніку для рослинництва.

З 2013 року СТОВ «Гарант» вирішило не зосереджуватися на промислових посівах, а перетворитися на насіннєве господарство. Зачепили за живе амбітного керівника слова академіка НАН України Володимира Моргуна, що насінництво має щонайменше 100% рентабельність. До того ж Олег останніми роками постійно висіває дослідні ділянки провідних світових виробників Сингента, КВС, Байєр, Басф. Результати цих посівів представників зазначених компаній задовольняли.

Знову таки, економія на витягуванні із прірви тваринництва дозволила більше уваги приділити саме дослідним ділянкам і максимальному дотриманню на них технологій вирощування.

Тож у агропідприємстві закупили відповідну очисну техніку і приладдя, подали документи до Держсільгоспінспекції, і відтепер офіційно включені до переліку суб'єктів насінництва та розсадництва, яким за результатами проведеної атестації надано право на виробництво та реалізацію посівного та садивного матеріалу.

Як насіннєве господарство ще продукцію не реалізовували, проте сусіди в районі знають, що тут хороше зерно, тож нерідко купували товарне зерно, яке й використовували для посіву.

Насіння Олег Володимирович обирає сам, виходячи з досвіду і численних поїздок за кордон здебільшого саме до виробників, а не на виставки. тому обрали для себе виробництво насіння озимої пшениці вітчизняної селекції і іноземної, сої і ріпаку

Що ж до якості, то навіть і другу репродукцію можна сіяти, якщо її належно відібрати і відкалібрувати, впевнений господар. Все залежить від того, що під ту культуру вносилося – які фунгіциди, гербіциди. «Навіть із супереліти можна за два дні зробити фураж. Колись купував насіння на дослідній станції в Іспанії, то мені сказали, що я можу його сіяти хоч десять років – все залежить від тебе самого», – розповідає Олег Комарніцький.

У господарстві задіяно 33 працівники, що виключно для рослинництва на тисячі гектарів не так вже й мало.

Олег Володимирович любить і розбирається в техніці. Будь-яку новинку, що потрапляє до господарства, першим обкатує саме він. Тож і не дивно, що на техніку коштів не шкодують – поля оброблять потужні кейсівські трактори. Тієї ж марки сучасний економічний комбайн. З останніх придбань – також кейсівська сівалка нульового типу, що дозволяє сіяти практично в будь-який ґрунт.

 

Мовою цифр

На базІ СТОВ «Гарант» неодноразово проводилися регіональні Дні поля, наради і семінари. Подивитися і перейняти досвід з'їжджаються аграрії не тільки з Хмельниччини, а й з прилеглих областей. А господар і радий показати: на 240 гектарах розташовані демонстраційні посіви і дослідні ділянки. Кожна ділянка позначена табличкою з назвою сорту. Цьогоріч, наприклад, тут росте 67 гібридів ріпаку, 92 гібриди кукурудзи, 9 сортів пшениці, ячменю – 5 сортів, сої – 11. Віднедавна почали вирощувати сорго. У Кам'янець-Подільскому районі «Гарант» – чи не єдине підприємство, яке займається цією, більш притаманною посушливому півдню, культурою.

Промислово вирощують в господарстві сою, кукурудзу, ячмінь, пшеницю і ріпак. Цьогоріч озимий ріпак дав до 30 ц/га. Озимий ячмінь Ковчег української селекції зібрали з урожайністю 51 ц/га. На дослідних ділянках німецькі сорти ячменю показали до 80 ц/га. Соя останніми роками дає середню врожайність у 30 ц/га, це коли середня врожайність по району – на рівні 20 ц/га. Кукурудзу менше 100 ц/га останні десять років не вирощували. Проте Олег Володимирович вважає, що це лише поступовий розгін до середньоєвропейських урожаїв. Цьогоріч, якщо не завадить погода, планують вийти на середню врожайність пшениці у 62 ц/га.

Отож і не меншає гостей у «Гаранті» – хто їде за насінням, а хто й за досвідом – господарювати на складній подільській землі треба вміти. До кінця збиральної кампанії в господарстві планують провести іще щонайменше два Дні поля спільно із фірмами-оригінаторами.

 

Аграрна родина

Нинішню спеціальність – аграрний менеджмент, по старому економічний факультет – Олег Комарніцький здобував у Подільській державній аграрно-технічній академії (з 2004 року – Подільський державний аграрно-технічний університет – прим. ред.).

Проте, як сам жартує, народився він агрономом. І батько Володимир Іванович і мати Марія Петрівна – агрономи. Тож практично на полі і виріс, що й зумовило майбутню професію.

Батько головує у фермерському господарстві «Колос-Агро», що розташувалося поруч у Кам'янець-Подільському районі. «67 років для сільського господарства – не вік, та й у батьків завжди є підтримка – старший брат Ігор працює разом з ними, – розповідає Олег Володимирович, – тож у нас щось на кшталт соціалістичних змагань, але з взаємодопомогою. Підтримуємо один одного порадами й ділом». У «Колосі» обробляють 868 га землі і також не пасуть задніх у районі, проте займаються поки що лише промисловими посівами.

Окремо слід сказати і про дружину Олега Володимировича – Ольгу. Є такі люди, яким задоволення приносить сам процес навчання. Мабуть, до таких належить і Ольга Комарніцька, яка має у своєму багажі кілька спеціальностей. Вона і вчитель танців, і бухгалтер – закінчила ПДТАУ. Юридичну освіту здобула у Хмельницькому університеті управління і права за спеціальністю цивільне право; закінчила Київський національний університет.

А крім того, як мовилося у відомій кінострічці, просто красуня – здобула у 1995 році титул «Міс Кам'янець-Подільська». Якийсь час допомагала чоловіку у товаристві, нині ж працює на державній службі.

Дуже часто, а особливо в сільському господарстві, діти наслідують професії батьків. Тож дітям подружжя – дванадцятирічному Олегу і шестирічній Еріці – буде з чого обирати.

Серед найбільших задоволень Олег Володимирович назвав зустрічі в родинному колі і спілкування з друзями. Захоплення визначив так: бути на полі, спостерігати, як зростає посіяне тобою, як саме рослина росте – тут виділяється енергія і переходить у тебе.

Настановами на життя вважає: бути правдивим; не обманювати ні людей, ні самого себе; з повагою ставитися до землі. А із найбільш цікавого цьогорічного експерименту виокремив – чи вийде урожай посіяної ультраранньої сої по цьогорічному ріпаку, чи доведеться її продискувати як сидерат.

© 2018 ТОВ "Агромедіа-Про"