Статті

ЦІНОВІ ТРЕНДИ НА СВІТОВИХ РИНКАХ ЗЕРНА. 21

Кукурудза. На світовому ринку ціни на кукурудзу старого та нового врожаю останнім часом формувалися за рахунок новин про хід посівної. Станом на 4 червня було засіяно 91% від запланованого прогнозу (для порівняння середній темп за останні п'ять років становить 95%, в минулому році посівну на аналогічну дату вже було завершено). Окрім того, за останніми даними, в доброму стані перебувають 63% посівів, що на 9% нижче за показник минулого року. Критичною датою, до якої американські фермери мають завершити посівну, є 15 червня. Після цього залежно від засіяних площ та погодних умов, що вплинуть на врожайність, залежатиме ціна на новий урожай кукурудзи. Наразі опади на території Сполучених Штатів та прогноз про сприятливі погодні умови протягом червня сприятимуть нормальному розвитку посівів кукурудзи, що у свою чергу вплине на ціни у бік зниження. Ще одним фактором, що тиснутиме на ціни, є експорт значно дешевшої за американську кукурудзи із Бразилії, що має активізуватися наприкінці червня.

В Україні частина трейдерів уже завершила закупівлю кукурудзи. Ціни на внутрішньому ринку наразі формуються більше під впливом попиту з боку експортерів, що закривають контракти, ніж за рахунок новин на світовому ринку. Станом на 7 червня 2013 року ціни в портах на рівні 2030-2050 грн/т. Ми вважаємо, що внаслідок скорочення попиту з боку експортерів, ціни на старий урожай кукурудзи будуть поступово знижуватися.

У нашій державі станом на 28 травня ц.р. було засіяно 4,7 млн га під кукурудзою, що стовідсотково відповідає плану. Опади, що спостерігаються на території України з кінця травня, матимуть позитивний вплив на розвиток пізніх зернових та олійних культур. Сприятливі погодні умови в Україні влітку впливатимуть на ціни у бік зниження.

 

Ячмінь. В Україні протягом наступних 1,5-2 тижнів очікується активне розгортання жнив. Деякі трейдери вже продали партії ячменю нового врожаю. Так, на цьому тижні компанія Glencore виграла тендер на поставку 50 тис. т ячменю в Йорданію в серпні місяці за ціною $278 за т, що еквівалентно ціні $235-240 за т на партію ячменю, завантаженого до судна. У перерахунку на гривневий еквівалент ціна становитиме 1700-1750 грн/т з поставкою до порту України. На тендері було продано ячмінь чорноморського походження. Наступного тижня уряд Йорданії знову планує провести тендер на закупівлю 100 тис. т ячменю з поставкою у вересні.

На ринку України деякі трейдери вже озвучили ціни на новий врожай – 1635-1650 грн/т у портах. Одним з факторів, що впливатиме на ціни в період жнив, є врожайність, яку отримають фермери. Саме цей показник визначатиме обсяг запропонованого на реалізацію зерна. Наразі відомо, що південні області більше постраждали від посухи, що тривала майже весь квітень та більшу частину травня. В центральних та північних областях України ситуація з урожайністю може бути кращою.

 

 

Пшениця. У США затримується посівна кампанія пшениці (аналогічна ситуація з кукурудзою, як вже було зазначено раніше, та з соєю). Станом на 4 червня було посіяно 80% запланованих площ у порівнянні з середнім показником 92%. Наразі ціновим лідером є Чорноморський регіон. На тендері до Іраку різниця між пропозицією російської та американської пшениці становила майже $90/т. На цьому тижні Йорданія на тендері закупила 100 тис. тонн пшениці з поставкою в липні-серпні за ціною $297,5/т, що еквівалентно ціні $260/т на пшеницю, завантажену до судна. В перерахунку на гривневий еквівалент ми отримуємо ціну на новий урожай пшениці 2-го класу 1900-1920 грн/т з поставкою в порт України.

Дощі, що пройшли останнім часом в Чорноморському регіоні, мають сприятливо вплинути на врожайність пшениці. Так, за результатами 2012-2013 МР загальний експорт з Росії має становити близько 15-15,5 млн т, обсяг експорту пшениці має становити 10,8 млн т. На 2013-2014 МР експортний потенціал Росії оцінюється в 18-20 млн т. Таким чином, пропозиція російської пшениці в новому сезоні має зрости. Загалом настрої на ринку пшениці – на пониження, що є характерним для початку сезону та збору врожаю у разі сприятливих погодних умов.

В Україні початок збиральної кампанії прогнозується на кінець червня – початок липня. Трейдери ще не озвучують ціни на новий урожай. На старий урожай пшениці ціни в портах на рівні 2200 грн/т пшениця 2-го класу, 2160 грн/т пшениця 3-го класу. Ми вважаємо, що найближчим часом закупівля старого врожаю пшениці в портах завершиться, що буде пов'язано з закриттям експортних контрактів.

Опади, що наразі спостерігаються на всій території України, мають позитивно вплинути на прогнозовану врожайність. Це, в свою чергу, здійснюватиме тиск на ціни у бік зниження.

© 2018 ТОВ "Агромедіа-Про"