Статті

ВІТАЛІЙ СКОЦИК: «МИ НАДАЄМО ГІДНИЙ ВИБІР»

amako1Хороший інструмент – половина успіху справи. Відтак більшу частину площі на аграрних виставках займає техніка. Не стала виключенням і ювілейна XXV Міжнародна агропромислова виставка «АГРО-2013», що проходила 22-25 травня на Експоцентрі у Києві. Саме такий інструментарій для успішного господарювання аграрія вже 20 років постачає на український ринок група компаній АМАКО. Під інструментом у даному випадку слід розуміти не лише сільськогосподарську техніку й обладнання, а й комплексні агротехнології, використання яких зробить максимально ефективним застосування найсучасніших складових агровиробництва. За традицією під час провідного аграрного форуму України голова Наглядової ради групи компаній АМАКО Віталій Скоцик розповів журналістам щодо наявних пропозицій від АМАКО для вітчизняних аграріїв, а також торкнувся актуальних питань аграрної галузі загалом.

 

– Віталію Євстафійовичу, чим представлена нинішня експозиція АМАКО на виставці?

– Виставка сама по собі відображає той стан аграрного виробництва, який існує сьогодні в країні. Якщо повернутись років на 15 тому, то велику частину виставки складало тваринництво. На сьогодні ж переважну більшість виставкової експозиції представлено технікою і технологіями для виробництва продукції рослинництва; тваринництва – також, проте самих тварин порівняно небагато. Відповідно до цього експозиція, наприклад, нашої компанії відбиває найбільш затребувані на сьогодні техніку та високоінтенсивні технології виробництва різноманітних сільгоспкультур. Зважаючи на реалії сьогодення, у нас можна знайти все те, що потрібно аграрію в умовах зміни та глобального потепління клімату. Це, насамперед, – зрошувальні системи; по-друге, – це техніка, яка здатна за один прохід і підготовити ґрунт до посіву, і висіяти необхідні культури, адже технологічне «вікно» за нинішніх погодних умов залишається дуже коротким; по-третє, високотехнологічні агрегати, які дають змогу з меншими витратами палива виконувати більшу кількість робіт. Це те, що відзначає експозицію нашої компанії та багатьох наших колег-конкурентів.

– На кожній виставці ви представляєте певні новинки. Що – цього разу?

– Ми пропонуємо ще один трактор преміум-сегменту. Це трактор німецького виробництва FENDT 936 Vario потужністю 360 к.с., із низькою витратою пального та безступеневою коробкою передач, який має досить широку популярність не лише у Німеччині, а й у Західній Європі в цілому. Ми дійшли думки, що маємо дати нашому аграрному виробнику ще один трактор преміум-класу разом із нашим якісним сервісом і технічною підтримкою. Тому сьогодні маємо в лінійці компанії трактори двох виробників із преміум-сегменту – Challenger і FENDT, а також трактори економ-класу YTO китайського виробництва.

– А яке співвідношення між ціною й якістю у цих тракторів?

– Ми намагаємося просувати на ринок України таку техніку, де б співвідношення «ціна-якість» відповідало золотій середині. Щодо преміального сегменту: коли людина вибирає між американським Challenger і німецьким FENDT, слід бути готовим заплатити трохи більше, якщо віддаєш перевагу європейській торговій марці. FENDT коштує дорожче, хоча з точки зору експлуатаційності, надійності, використання в агротехнологіях трактори дуже подібні. Це – як і в автомобільному бізнесі: є люди, які віддають перевагу американським авто, а хтось – німецьким або французьким машинам. В агровиробництві маємо аналогічні тенденції. Саме тому, гарантуючи найвищу якість, ми надаємо споживачеві ще й вибір.

Щодо китайської техніки діє те саме правило золотої середини. Нещодавно поширилась інформація щодо домовленості про збирання тракторів YTO на одному з вітчизняних заводів. Звичайно, техніку можна імпортувати, можна виробити в Україні, але ще важливіше – її продати і в подальшому обслуговувати. Для АМАКО питання, де саме вироблятиметься техніка – важливе, але не принципове. Головне – щоб техніка була тієї якості, яку ми зможемо від імені нашої компанії пропонувати споживачеві.

amako2Новинка від АМАКО – трактор FENDT 936 Vario – користувався на виставці заслуженою увагою аграріїв – Що, на Ваш погляд, нині користується найбільшою увагою сільгоспвиробників на виставці? Чи задовольняють ваші пропозиції аграріїв?

– Я вважаю, що наша компанія, як добрий рибалка, котрий ніколи не їде на водойму, щоб просто закинути вудки і подивитися, чи клюватиме риба, чи ні. Він ретельно, з любов'ю готується…

У нашому бізнесі ми робимо прогнозування на підставі багатьох чинників, серед яких є й опитування наших потенційних клієнтів. Так, останнє опитування ми провели серед понад 3 тисяч агровиробників в Україні у березні-квітні цього року. Згідно з ним, тільки 17% респондентів відповіли, що мають плани на придбання сільгосптехніки цього року. Інші через поганий результат минулого року не мають таких планів. Відтак, ми підготувалися до того, що лише кожний п’ятий агровиробник буде здатний придбати нову техніку. Разом із тим, ми небезпідставно очікуємо на великий урожай цього року, який за пристойної ціни на збіжжя дасть змогу оптимістичніше дивитися на жнива і посівну цієї осені. Це збільшить попит на сільгосптехніку. Наразі ж аграрії купують переважно повний комплекс – трактор, ґрунтообробна машина, посівна одиниця.

На виставці «АГРО-2013», до речі, ми пропонуємо для наших зерновиків цікавий агрегат – 15-метрову механічну сівалку Great Plains 3S-5000 – першу в галузі з такою шириною захвату, яка за помірної ціни дає можливість підвищити ефективність вирощування озимих культур на 10-15%.

– Однак повний комплекс – це суттєві кошти. АМАКО зазвичай пропонує клієнтам різноманітні фінансові схеми для придбання техніки. Чи змінилися умови такого співробітництва?

– Ні, умови залишаються ті самі: у нас можна придбати техніку в кредит або в лізинг. Серед партнерів маємо 7 лізингових компаній, які успішно працюють в Україні, тож пропонуємо схеми на термін до 5 років із авансовим внеском від 20% під 1-8% річних у валюті і 14-22% – у гривні.

Загалом, у сільському господарстві без кредитування, без лізингових схем працювати практично неможливо. І це є тенденція не тільки вітчизняного аграрного виробництва, а й світового. Адже лише 5% складових агротехнологій купується за умови 100% оплати за власні кошти сільгоспвиробника. Решта 95% поділяється залежно від того, в якому стані перебуває фінансова система тієї чи іншої країни. Якщо вона міцна, то співвідношення між кредитними і лізинговими схемами становить приблизно 50:50. Якщо ж взяти Україну, то із тієї частки продажів складної техніки, які не сплачуються одразу власними коштами аграріїв, при фінансуванні купівлі близько 80% припадає на лізингові програми, а 20% – на кредити комерційних банків.

– Навіть за привабливих умов кредитування, чи вистачає охочих купити складові агротехнологій? Адже наразі обговорюється можливе скасування податкових пільг для аграріїв.

– Бажаючих вистачає, адже вкладені у розвиток агровиробництва кошти зрештою окупаються. Щодо зміни оподаткування галузі АПК йде широка дискусія, і вона не така проста. За 2012 рік держава підтримала аграрне виробництво через пільги з ПДВ на суму 16,9 млрд грн. Міністерство доходів і зборів України стверджує, що будь-які фінансові пільги треба відслідковувати в динаміці, тобто не можна робити висновки за результатами одного року. 16,9 млрд грн – це досить серйозні кошти, які дали можливість фінансувати у вигляді обігового капіталу посівну або збиральну кампанії.

Якщо ж ми говоримо про придбання складної сільгосптехніки, то на нього зміна системи оподаткування прямо не впливатиме. Через вищезгаданий факт, що не більше 5% такої техніки купується відразу за кошти сільгоспвиробника.

Що ж до скасування аграрних пільг в цілому, то є досвід відміни повернення аграріям ПДВ при продажу молока і м'яса. Із впровадженням нового Податкового кодексу ці кошти почали акумулюватися на спеціальному рахунку бюджету, а не напряму повертатися сільгоспвиробнику. Минулого року на спецрахунку було акумульовано близько 380 млн грн, які начебто пішли на підтримку спеціальних програм в аграрному виробництві. Але я впевнений, що на відміну, наприклад, від 2011 року, коли людина, продавши молоко, отримувала на 20% більше грошей за кожний літр, зі зміною системи така підтримка автоматично стала менш відчутною. Тому що 380 млн грн на майже 36 тисяч виробників в Україні – це дуже мало.

– Травневий звіт USDA спричинив обвал цін на світовому зерновому ринку. Які можуть бути наслідки для України?

– Звіт Міністерства сільського господарства США (USDA – прим. ред.) щодо оцінки світового попиту та пропозиції сільськогосподарської продукції (WASDE – прим. ред.), який виходить 10 числа кожного місяця, є визначальним, насамперед, для Чиказької біржі (CBOT – прим. ред.). Цього року всі з нетерпінням очікували травневого звіту, тому що він був перший, який подавав консолідований звіт щодо залишків сільськогосподарської продукції у світі за останні 6 місяців, прогноз запасів на кінець поточного маркетингового року і прогноз виробництва продукції сільського господарства світу.

На жаль, на нашу думку, він був надто оптимістичний, і буквально в перший день на біржах позначився тим, що почалося зниження форвардних і ф'ючерсних цін насамперед на кукурудзу і сою. Близько тижня брокери аналізували: чи стануть такі оптимістичні прогнози реальністю. Ціни у цей час коливалися, поступово знижуючись. Проте на торгах 22 травня ціни на сою піднялися на рекордну за 9 місяців позначку. З одного боку, є прогноз USDA щодо суттєвого зростання аграрного виробництва у 2013/2014 МР, насамперед, завдяки збільшенню виробництва технічних культур. З іншого боку, той самий звіт говорить, що виробництво пшениці, хоча в цілому і зросте, проте не відповідатиме зростаючому попиту. Прогнози залишаються прогнозами, тому треба відслідковувати, що відбувається з посівною кампанією в усіх ключових країнах-експортерах світу. Відповідно до цього будуть змінюватися котирування за форвардом, ф'ючерсами, а з червня і за спотовими закупівлями.

Той же Мінсільгосп США спрогнозував загальний урожай в Україні цього року на рівні 56 млн тонн. Мінагрополітики України прогнозує урожай на рівні 55 млн тонн. Основна зміна порівняно з минулим МР в оцінках обох відомств відбувається щодо прогнозу збирання пшениці в бік зростання майже на 6,5 млн тонн. І валовий збір кукурудзи, за їхніми даними, також збільшиться на 6 млн тонн.

На сьогодні форварди на поставку кукурудзи у вересні-жовтні-грудні коливаються в межах $200-205 за тонну. Тобто вони дещо вищі від минулорічних $183-200 за тонну, хоча водночас прогноз урожаю минулого року був значно гірший від теперішнього. Тож, можна очікувати, що ціни в цілому залишатимуться на досить пристойному рівні.

– Зараз точиться багато розмов про зрошення, йдеться навіть про його відновлення на 1 млн га на півдні України. Чи готова АМАКО до такого сценарію?

– Тенденція щодо зрошення, власне, і відображає структуру аграрного виробництва в Україні. Полягає вона в тому, що в Україні землю сільськогосподарського призначення придбати у власність наразі неможливо. Російські підрозділи АМАКО, наприклад, досить інтенсивно працюють із класичним зрошенням – складними круговими і лінійними системами, які міцно пов'язані з інфраструктурою на землі. Тобто для впровадження промислових систем зрошення має бути гарантована впевненість виробника, що він господарюватиме на землі мінімум 10-15 років.

В Україні користуються популярністю зрошувальні системи крапельного типу, більш дешеві та які набагато легше демонтувати при переході на інші ділянки обробітку. Сьогодні є 5-7 холдингів, які сіють по 2-4 тисячі гектарів кукурудзи саме на системах крапельного зрошення. Тому цікавість до зрошення в Україні є, і завдання нашої компанії – забезпечити комплексний підхід, запропонувати досконале рішення.

– Яка вартість зрошувальних систем, котрі пропонуються в Україні?

– Якщо враховувати загалом, починаючи від систем крапельного зрошення і до промислових систем, то середня вартість інвестицій у водопостачання на поля становитиме $1000-1200 на гектар. Тобто ефективного зрошення в умовах України сьогодні можна досягти, якщо отримувати врожайність кукурудзи не менше 12-14 тонн з гектара. На зрошуваних землях реально досягти урожайності на рівні 14-16 т/га, і це доводить, що зрошення – приваблива і прибуткова річ.

– Компанія АМАКО втілювала дієві проекти по виведенню господарств із кризи та досягнення ними певного рівня рентабельності виробництва. Чи плануєте ви це продовжувати?

– Ми це постійно здійснюємо. У нас достатньо проектів цього року – загальною площею землі в супроводженні приблизно 65 тис. га. Господарства, в яких реалізуються ці проекти, розташовані в різних регіонах України, мають від 600 га до 5,5 тис. га. Усі вони цікаві і побудовані на тому, що в жодному із них не знищується тваринництво: навпаки – ми піднімали скотарство до того рівня, коли воно ставало ефективним і при комплексному підході до господарювання разом із рослинництвом починало приносити стабільний прибуток.

Ми давно обрали для себе досить амбіційне гасло: «АМАКО – це технології, що приносять гроші!», і повсякденно ділом доводимо ці слова.

 

© 2018 ТОВ "Агромедіа-Про"