Поштова адреса: 01135.  Київ-135, а/с 79. 
  Контактний телефон:  +38(044)227-93-55
  E-mail: info@agroprofi.com.ua 
             Передплатний індекс: 98990


Книги:

Топ переглядів за місяць:

ДЕНЬ ВИРОБНИКІВ БОБОВИХ, АБО СВЯТО ЕКОЛОГІЧНОГО ЗЕМЛЕРОБСТВА У ТЕПЛИКУ
Цьогоріч уже традиційний День поля у фермерському господарстві Олексія Дона в Теплику на...
«НІБУЛОН» ДОЛУЧИВСЯ ДО ВСЕУКРАЇНСЬКОЇ МЕРЕЖІ ДОБРОЧЕСНОСТІ
Відповідна Декларація про створення Всеукраїнської мережі доброчесності була підписана...
СПЕКА НАС НЕ СПИНИТЬ, АБО ЯК ТЕБЕ НЕ ЛЮБИТИ, КЛІМАТЕ МІЙ
Дивне цього року літо: то холод, то спека. Та і вчені вперто твердять — клімат планети невпинно...
ШВЕЙЦАРСЬКЕ СЕРЦЕ В ДАРУНОК УКРАЇНІ
Герой України Олексій Вадатурський визнаний достойним послідовником легендарного швейцарця ...
СМУГАСТИЙ РЕЙС
Перше за багато років вантажене сучасне несамохідне судно з кавунами дісталося до столичної...

Наші партнери:

ГРІМ ГРЯНУВ, ТА ВІД СІВОЗМІН ВЖЕ НЕ ВІДХРЕСТИТИСЯ…

Національні особливості бувають кумедними, а бувають і корисними. Слов'яни широко відомі своїм філософським ставленням до буття і пасивно-відстороненим реагуванням на виклики сьогодення. Найбільш влучно цю рису характеру описує приказка, рівно розповсюджена на теренах слов'ян – і українців, і росіян з білорусами: поки грім не гряне – мужик не перехреститься. Грім над українським селянством грянув 1 січня 2013 року, коли набули чинності зміни до Кодексу про адміністративні правопорушення в частині відповідальності за нерозробку чи недотримання проектів землеустрою, що забезпечують еколого-економічне обґрунтування сівозміни та впорядкування угідь.

Не можна сказати, що ця негода застала селян зненацька – хмари над їхніми головами почали згущатися вже з 4 червня 2009 року, коли Верховна Рада ухвалила Закон України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо збереження родючості ґрунтів», котрий і передбачав, що «земельні ділянки сільськогосподарського призначення для ведення товарного сільськогосподарського виробництва використовуються відповідно до розроблених та затверджених в установленому порядку проектів землеустрою, що забезпечують еколого-економічне обґрунтування сівозміни та впорядкування угідь і передбачають заходи з охорони земель».

Цим же законом вносилися зміни до статті 55 Кодексу України про адміністративні правопорушення, котрими відхилення від затверджених в установленому порядку проектів землеустрою ставали адміністративними правопорушеннями, за які передбачався суттєвий штраф.

У прикінцевих положеннях закону зазначалося, що він набирає чинності через дев'ять місяців. Чи почалося у 2009 році та на початку 2010-го масове виготовлення планів землеустрою?

Звісно, що ні. Селяни не поспішали виконувати дурні закони, сподіваючись, що їх скасують. Тут аграрії вгадали: дію норми закону про відповідальність відтерміновували навіть двічі: спершу у червні 2010-го, а потім у грудні 2011-го. Але ж решта закону була чинною!

Може селяни сподівалися, що і втретє куля пролетить мимо, але заклопотані власним переобранням депутати шостого скликання чи забули, чи не захотіли щось робити зі сівозмінами. Ну і раптово, як усе погане, настало 1 січня 2013-го.

Війна з примарами

Тепер, власне, про сівозміну і захист ґрунтів. Наразі фахівці вже не наполягають, що ці терміни прямо пов'язані один з одним. Бо чергування культур зовсім не гарантує збереження ґрунтів. У полемічних боях за українську святиню – чорноземи – часто-густо відбувалася підміна понять, створювалися міфи і страшилки. От, приміром, соняшник. Скільки говорено-переговорено про те, що він убиває землю, і якщо не заборонити законом, то безсовісні аграрії будуть вирощувати його безперервно. У депутатському колі це викликало жах, а у селянському – сміх. Ну подумайте самі: якщо соняшник у перший рік дає в середньому 20 ц/га, в другий 10 ц/га, а на третій – не дає нічого, хто буде сіяти соняшник по соняшнику, коли урожайність менше 13 ц/га не дає економічного зиску?

З іншого боку – при урожайності 20 ц/га соняшник виносить з ґрунту, умовно кажучи, 20 ц поживних речовин, а скільки виносить кукурудза, коли її урожайність удвічі-втричі вища? І яка культура більше шкодить землі? Але ж ніхто не закликав гнати кукурудзу з наших полів. Дійсно, раніше після соняшнику нічого не росло, бо поле було вкрай забур'янене. Нові агротехнології цю проблему подолали, і він наразі є прекрасним попередником, наприклад, для пшениці.

За словами першого віце-президента Асоціації фермерів та приватних землевласників України Миколи Стрижака, сівозміна і родючість ґрунтів – абсолютно ніяк не пов'язані між собою. Сівозміна – це творчий процес агронома. Ніхто ж не пропонує законодавчо визначати підстави для оцінки творчості, наприклад, поета. Так само і з сівозміною. Жорстке закріплення якихось норм ніяк не враховує зміни в кліматі, агротехніці і навіть сортах рослин. Приміром, раніше соя була прекрасним попередником для пшениці, котра давала після неї не 30, а 40-45 ц/га, та ще й пшениця росла третього класу. Така сівозміна мала сенс; правда, соя тоді давала по 15 ц/га, залишала у ґрунті 1,5 ц доступних азотних речовин. Нині ж соя дає 30 ц/га і пшениця після неї не росте зовсім.

Тому не сівозміною потрібно покращувати ґрунт. Адже є агрохімпаспорт землі. Що може бути простіше – заміряли якість ґрунту перед здачею його в оренду і так само – після закінчення її терміну. Якщо різниця від'ємна – орендар компенсує її грошима. А закон «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо збереження родючості ґрунтів» не ґрунти покращує, а лише плодить когорту перевіряльників. Бо якщо у законодавстві є хоч найменша шпаринка, завжди знайдуться люди, котрі будуть використовувати її для власного збагачення. Тому фермери одностайні – слово «сівозміна» у законодавстві фігурувати не повинно зовсім.

Селяни небезпідставно вважають, що з соняшнику зробили жупел, котрим лякали некомпетентних депутатів, «протягуючи» у Верховній Раді чисто лобістський закон, вигідний лише контролюючим структурам та організаціям і установам, котрі на виготовленні проектів землеустрою заробляють непогані гроші.

Повний текст читайте у друкованій версії видання

Стати Агропрофі просто! Лише за кілька кліків!

Події:

Ціни на зернові: