Статті

МОЛОКО ВІД КОЗИ – ЗДОРОВ'Я ТА КОРИСТЬ

Через свою малопоширеність в Україні продовжує існувати дві версії назви – козине і козяче молоко, хоча «молоко козине-сировина» затверджене ДСТУ (7006:2009). Проте молоко від кози добре відоме людству з давніх-давен.

Найбільш поширеною є легенда про те, що давньогрецького бога Зевса-громовержця вигодували молоком від кози Амальтеї і з випадково зламаного рога він створив ріг достатку – символ олімпійських богів. Наповнений квітами, овочами і фруктами ріг достатку донині зображений на гербах Панами, Колумбії і Перу.

На теренах України у поселеннях часів Трипільської культури, що датується VІ-ІІI тисячоліттями до н.е., наші пращури – знані землероби і тваринники – вважали козу однією зі священних тварин. Люди здавна знали, що козине молоко – це не просто поживний продукт, а й свого роду ліки від багатьох хвороб. Через високий вміст корисних речовин в молоці кози, воно добре підходить немовлятам як аналог грудного молока, хворим на анемію, мігрень або послаблення кісткової тканини. Тим, хто страждає на безсоння, радять випивати склянку теплого козиного молока за годину до сну.

Європейці традиційно багато споживають козиного молока, хоч у нього нарівні з силенною купою переваг є й певні недоліки. Традиції козівництва у країнах Старої Європи перевищують 200 років. Наші ж співвітчизники нині здебільшого ставляться до кози як до казкового персонажу – «Коза-Дереза» чи «Вовк та семеро козенят» – або як до приємних спогадів дитинства, коли бабуся щоранку пригощала парним козиним молоком.

За статистикою, 2012 року в Україні нараховувалося лише 646,2 тис. голів кіз, з яких 95% утримується в господарствах з кількістю поголів'я від 1 до 50-ти. Головна причина такої непопулярності полягає у помилковому переконанні, що це молоко здебільшого «природне на запах», жирне і не годиться для приготування кисломолочних продуктів в промислових умовах. До того ж лікувальні властивості козине молоко зберігає до двох діб, хоча в холодильнику воно здатне не скисати до 7 днів. Відтак це молоко і продукти з нього, переважно тверді сири, мають свого дуже обмеженого покупця. Тож збут – головна проблема козівницької справи.

Проте лише той бізнес, який здатен зламати стереотипи і запропонувати ринку щось нове, приречений на успіх. Природній запах молока відсутній у племінних особин, а збалансоване харчування дає змогу отримувати якісне молоко у пристойній кількості. Зі збутом також не буде проблем, якщо утримувати невеличку козячу ферму поблизу осель зеленого туризму, туристичних баз і будинків відпочинку, великих міст – тут обов'язково знайдуться постійні споживачі.

Повний текст читайте у друкованій версії. 

© 2018 ТОВ "Агромедіа-Про"