Статті

ЗЕРНОВА ФОРТЕЦЯ НАД СМОТРИЧЕМ НАПОВНЮЄ ВЕЖІ ПЕРШИМ УРОЖАЄМ

ImageГасло в сільському господарстві – виробити і зберегти – вічне, як світ. Що більше сучасних елеваторів, то більше якісного зерна. 29 липня у Кам'янець-Подільському районі Хмельницької області офіційно побільшає потужних підприємств. Саме на цю дату в с.Кам'янка заплановане урочисте відкриття найтехнологічнішого на теренах України елеватора філії «Смотрич» компанії «НІБУЛОН».
Фактично, елеватор прийняв перше зерно вже 13 липня. І хоча підприємство працює ще не на повну потужність – погодьтесь, на налагодження чіткої, ідеальної роботи 66-тисячного велетня потрібен час – сільгоспвиробники вже можуть скористатися усіма перевагами світових технологій зберігання та сушіння зерна. Адже елеватор укомплектовано найсучаснішим обладнанням передових світових і вітчизняних виробників. Ємності для зерна виробництва американської компанії «Скафко». Два сушильні агрегати продуктивністю 75 тонн за годину – також від американської «Метьюс». Транспортувальне обладнання та пробовідбірник зерна датського виробництва («Кімбрія», «Сіматек» та «Ракораф»). Зерноочисне обладнання  та сито-повітряний сепаратор німецької фірми «Шмідт-Зейгер». Транспортне обладнання Лубенського (Україна) та Кропоткінського (Росія) машинобудівних заводів. Україну також представляє двійко автомобільних вагів вантажопідйомністю 60 тонн кожні та одні залізничні.
Потужне та технологічне підприємство дає багато переваг для регіону.  Для агровиробників області – це завжди якісне зберігання продукції й обслуговування плюс зменшення витрат часу і коштів на транспортування й логістику. Для мешканців – додаткові робочі місця. Для адміністрації області – більша стабільність сільського господарства в регіоні. І ці переваги, як нас запевнили, вже відчуваються.
Будівництво проводилося у стислі терміни, щоб встигнути до збиральної кампанії – за три місяці колишній пустир перетворився на безпечне місце для зернових.   
Не обійшлося й без перешкод: погода – один з головних супротивників не лише на полі, а на будмайданику. Тож вкластися у заявлені строки було вкрай важко. Проте впоралися.
Отож, розповіді про те, навіщо будували, для кого будували і як будували.

ImageОлексій Вадатурський, генеральний директор
ТОВ СП «НІБУЛОН», Герой України:

– Як нацІональний інвестор, зерновиробник і зернотрейдер ми маємо постійно підтверджувати, що ми – найкращі в Україні. У кожному з цих напрямів ми наполегливо працюємо.
Хмельниччина – це благодатний зерновий край, де живуть і працюють прекрасні люди. Наша компанія в 2007 році доволі стрімко почала тут працювати. Сьогодні маємо в обробітку в Хмельницькій області близько 7 тис. га землі. Я вдячний владі й людям – а це понад 3 тисячі власників землі, які надали нам в оренду свої паї – за їхню довіру.
Наша співпраця в області є доказом того, що влада й бізнес партнери на ділі, а не в гаслах.  Завдяки спільним зусиллям усіх гілок влади Хмельниччини – зокрема, голови ОДА Івана Карловича Гавчука, голови Кам'янець-Подільської РДА Ростислава Тарасовича Яреми, сільського голови Юрія Володимировича Волощука і депутатів с.Кам’янка, усіх дозвільних і контролюючих організацій постав сьогодні наш новий елеватор. Окрема подяка усім фахівцям будівельних організацій – «Житлобуд-НіКо», «Шефер-Україна», «Поділля Трансбуд», «Донбасатоменергомонтаж», «Газбудсервіс», «Висотник», ПП «Дрига» та багатьом іншим. Я щасливий, що ми дотримали слова, і в максимально стислі терміни – за 3 місяці – спільно побудували об'єкт світового рівня з дотриманням усіх технологічних вимог. Ми створили усю інфраструктуру: водо-, електро-, газопостачання, проклали дорогу й залізничну  колію. Було багато проблем. Важкі погодні умови – то зливи, то спека. Ми провели колосальні  заходи з дезактивації ґрунтів, адже будівництво велося на місці колишнього складу сільгоспхімії. Також при проведенні земельних робіт наштовхнулися на велику партію снарядів часів Великої Вітчизняної війни, і на об'єкті добряче довелося попрацювати саперам – за це їм низький уклін. Я упевнений, що з такою командою ми можемо будувати об'єкти світового рівня у будь-якій країні.
Україна віднедавна є членом СОТ. Завдяки наявності високотехнологічних зернозберігальних комплексів наше зерно буде конкурентоспроможним на світовому ринку. Тільки в поточному році ТОВ СП «НІБУЛОН» освоїло на будівництві елеваторів $40 млн. Елеватор у Кам'янці є найдосконалішим: при його зведенні ми врахували досвід будівництва попередніх комплексів і застосували техніку та обладнання найвищого світового рівня. Ми вірні своїм традиціям – укомплектували керівні кадри своїми вихованцями, організували на підприємстві 60 робочих місць.
І я пишаюся тим, що наша компанія допомагає сільгоспвиробникам отримувати справедливу ціну за вирощене збіжжя, отримувати гідний рівень обслуговування на елеваторах. А отже, стимулюватиме їх вирощувати більш якісне зерно і в такий спосіб адаптуватися до вимог СОТ.

ImageІван Гавчук, голова Хмельницької ОДА:
– Хмельниччина сьогодні – це регіон зі значним природним, промисловим, науковим та людським потенціалом, розвиненим аграрним сектором, широкими можливостями для розвитку як внутрішніх міжрегіональних, так зовнішніх міждержавних зв'язків.
Тому невипадково область все більше й більше привертає до себе увагу вітчизняних та іноземних інвесторів. Одним із головних чинників співпраці виконавчої гілки влади з інвесторами є соціально орієнтоване ведення останніми господарської діяльності.
Від початку роботи «НІБУЛОНу» в Хмельницькій області, зокрема, в Кам'янець-Подільському районі, вже сьогодні відчувається позитив.
По-перше, розрахунки по паям з населенням збільшилися до 3 відсотків.
По-друге, впроваджуються новітні технології обробітку землі на території Хмельниччини на понад 7 тис. га при постійній наявності відповідної техніки. За перший же рік роботи «НІБУЛОН» вийшов на третє місце в районі  за надходженням платежів до місцевого бюджету. В перспективі – відкриття хлібозаводу та підприємства з переробки молока.
Обнадійлива перспектива з працевлаштуванням, заробітною платнею більше 2,5 тис. грн. та пакетом соціальних гарантій з'явилася у більш як сотні жителів району. У селі Кам'янка, де практично завершено будівництво елеватора, потужність якого розраховано на зберігання 66 тис. тонн зерна, інвестори подбали про благоустрій дороги, її освітлення. Крім цього, в селі запрацює новий дитячий садок. Багатьом школам було надано допомогу.
І це лише початок співпраці, яка в перспективі має стати більш тісною та плідною.

ImageРостислав Ярема, в.о. голови Кам'янець-Подільської РДА:
– До цього часу в район здебільшого приходили так звані інвестори, а насправді –  користувачі. «НІБУЛОН» вперше показав приклад, як можна працювати на землі, як в неї треба вкладати і що можна отримати. По-друге, він прийшов із власною сучасною технікою та технологіями. Менше, ніж за 2 роки його роботи люди побачили, що «НІБУЛОН» – справжній господар, тому збільшилася кількість охочих укласти з ним угоди. Як представник влади я зацікавлений сприяти саме таким вітчизняним інвесторам.
По-третє, робота компанії створює робочі місця в сільській місцевості та забезпечує хорошу заробітну плату. А це, відповідно, і достаток людей, і формування дохідної частини бюджету району.
По-четверте, це сприяння конкуренції серед агровиробників, спонукання виробляти якісну продукцію. Це даватиме поштовх розвитку цивілізованих ринкових умов.
І ще. Ми на посадах тимчасові й не вічні на цьому світі. Тому дуже важливо, щоб по собі ми залишали хороший слід. Компанія «НІБУЛОН» та її керівник Олексій Вадатурський залишать саме такий слід, і за це йому велика шана.


 ImageАртем Пержинський,
директор філії «Смотрич» Кам'янець-Подільського елеватора ТОВ СП «НІБУЛОН»:

– Перше зерно наш комплекс прийняв 13 липня 2008 року. Це був озимий ячмінь, вирощений на полях Кам'янець-Подільської філії ТОВ СП «НІБУЛОН». 14 липня ми прийняли першу машину ріпаку від ПП «Кочубіївське».
Ріпак – це дуже специфічна культура, і якщо чекати, поки він висохне, то втрати будуть величезні. «НІБУЛОН» один із небагатьох, хто здатен приймати ріпак вологістю 13,5-14% і доводити його завдяки обладнанню до базових кондицій без втрати якості. Зараз, через дощі, приймаємо навіть до 18%.
Погодні умови зараз не сприяють збиранню врожаю, до того ж у нас завершуються пусконалагоджувальні роботи, «відшліфовуються» виробничі процеси.
Тому зараз приймання зернових поступово збільшуємо. Ми купуємо зерно й пропонуємо за нього справедливу ціну.
В регіоні становище складне. Посівні площі великі й урожай непоганий. А елеваторних потужностей не вистачає, щоб упоратися з такою кількістю. Тому бажаючих продати ріпак дуже багато. На сьогодні ми готові сушити на добу близько 1200 тонн при вологості 13% і прийняти 33 тис. тонн ріпаку.
Під час будівництва елеватора угоди з виробниками не укладалися, були тільки попередні домовленості. За три дні роботи ми уклали договори з 17 господарствами нашого Кам'янець-Подільського та сусідніх районів Хмельницької та Тернопільської областей. 
Я переконаний, що наш Кам'янець-Подільський елеватор є одним із найбільш високотехнологічних підприємств вітчизняної зернової галузі. І хоча наш колектив тільки укомплектовується і здебільшого складається з молоді – ми хочемо працювати. І будемо працювати гідно компанії «НІБУЛОН». 

ЯК БУДУВАЛИ
Юрій Михайлюк, генеральний директор ТОВ «Шефер-Україна»:

– Наша компанія – поки що невелике підприємство, створене 3 роки тому. Налічує 29 чоловік, але за кожного я готовий поручитися. Ми займаємося усіма видами бетонних і земельних робіт, промисловими підлогами.
З «НІБУЛОНом» співпрацюємо вперше. Власне, це наш перший елеватор. Проте я дуже радий такій роботі, бо сам із села і знаю, що таке хліб, як важко за ним ходити.
На об'єкті збудували насип під залізницю, займалися благоустроєм території – вкладанням тротуарної плитки, бетонних доріг, відмостків, ландшафтним дизайном – посадка дерев, планування землі.
Обсяг робіт був значним: 16 тисяч квадратних метрів планування землі, 3000 м2 благоустрою, 3300 м2 відмостків, будівництво очисних споруд.
Чи будували ми так швидко раніше? Ні, тут всі роботи проводилися утричі-вчетверо швидше, ніж передбачають загальні норми. Проте браку не було і не буде. Так сталося, що 11 років я жив і працював у Німеччині. Побачив, як люди роблять там, і захотів, щоб так було і у нас – коли будують якісно, красиво і на віки.

Олександр ЗавгороднІй, головний інженер компанії «Поділля Трансбуд»:
– Наша компанія займається житловим та промисловим будівництвом.  Безпосередньо на об'єкті будували побутовий та адміністративно-лабораторний корпуси, шляхи, підстанцію, водопровід. Ставили також огорожі, займалися благоустроєм території. Ми – одна із найбільш сильних компаній на Хмельниччині, що мають енергоресурси. Тому, я думаю, вибір зупинили саме на нас. Будівництво дуже серйозне та потужне, проте компанія «НІБУЛОН» має кошти та досвід у цій справі, адже це не перший великий об'єкт, який вони споруджують. Люди дуже компетентні, грамотні, тому працювати з ними було приємно. Звісно, роботу доводилося вести з ранку до вечора, й у вихідні дні. Всі в нас працювали із повною відповідальністю – і зварювальники, і монтажники, і кранівники.

Іван Рибак, директор
ТОВ «Газбудсервіс»:

– Ми виконували роботи із газифікації комплексу. Враження від будівництва – просто чудово – і організація, і прекрасне ставлення до робітників, і якість робіт.
Звичайно, були труднощі, тому що наша робота зовні, а погода не сприяла – спочатку були зливи, потім спека.
Проте, коли бачиш ентузіазм інших, то й самому працювати легше. Тут нікого не потрібно було примушувати.
І слід віддати належне команді «НІБУЛОНу» – налагодити згуртовану працю тридцяти підрядників – це неабиякі зусилля. Свою значну роль відігравали й вчасні розрахунки. Побільше б таких об'єктів та таких замовників.

Віктор Буйновський,
голова правління  ВАТ «Донбасатоменергомонтаж»:
– CьогоднІ зрідка зустрінеш таку інтенсивність робіт на будівництві, такий високий темп. Як і такого порядного замовника, як «НІБУЛОН».
На об'єкті ми займалися будівництвом фундаментів під ємності з зерном, металоконструкціями верхніх завантажувальних галерей, верхніми завантажувальними та нижніми вивантажувальними транспортерами.
Наша компанія брала участь у будівництві Південноукраїнської атомної станції, і здавалося, що після того об'єкту нам вже гори будуть «по плече». Однак я мушу визнати, що після станції було небагато таких об'єктів, які б зводилися з таким напором, як нібулонівський елеватор. Колегами по будівництву задоволений – завдяки вдалій організації майже не було накладок, непорозумінь.

Володимир Висоцький, будівельно-монтажне ПП «Висотник», прораб будівництва:
– ПрофІль роботи нашого підприємства – монтаж металоконструкцій. Практично від самого початку ми працюємо з «НІБУЛОНом» – брали участь у будівництві Миколаївського терміналу. Потім будували елеватор у Решетилівці на Полтавщині, у Золотоноші на Черкащині. Тепер от у Кам'янці. Тому такі роботи для нас вже звичні. Однак було цікаво. Хочеться працювати ще.
На цьому об'єкті ми монтували робочу вежу, сушарки, майданчики обслуговування під них, верхні завантажувальні галереї, галереї над ємностями, автовивантаження, а також  станцію із завантаження залізничних вагонів. Такий обсяг робіт не характерний навіть для Європи. Я думаю, що ми впоралися десь удвічі швидше. І це незважаючи на велику кількість людей та організацій, які працювали поряд, на природні умови. Усіх нормативів та технологічних вимог ми дотримувались, бо інакше неможливо. Думаю, об'єкт цілком вийшов відмінний.

Сергій Назаренко, голова правління ЗАТ БФ «Житлобуд-НіКо»:
– Наша компанія давно співпрацює з «НІБУЛОНом», вже понад 6 років. Можна сказати, що ми вже звикли їздити з ним Україною і будувати. Починали з портових споруд Перевалочного терміналу, потім будували Решетилівський та Золотоніський елеватори. Тепер відпрацювали у Кам'янці.
Ми виконуємо комплекс бетонних робіт під основні технологічні об'єкти – під силоси, норійну вежу, сушарки, автомобільні розвантажувачі.
Ми приходимо на будівництво першими, коли там іще буєраки і бур'яни, і маємо закласти фундаменти під усе, забезпечити подальшу роботу монтажників. Ми навіть шуткуємо, що наш труд надійно – бо фундамент має бути надійним – закопаний у землю, аж на 4,5 метри. І після того, як об'єкт здається, уся наша робота, яку видно, – 40 сантиметрів бетонної смуги.
Тільки нами було укладено бетону 4,5 тис. м3, піщано-гравійних сумішей близько 9 тис. м3, використано арматури близько 340 т у стандартні – для Вадатурського – терміни: за 3 місяці. Наших фахівців працювало близько 80 чоловік. Потрапили в сезон дощів – довелося суттєво поплавати. Але роботою однак задоволені. І готові будувати ще.

ДЛЯ КОГО БУДУВАЛИ
Валентин Волосецький, директор ПП «Кочубіївське»:

– Так сталосЯ, що ми першими привезли свій ріпак на цей елеватор. Інформацію, що «НІБУЛОН» збирається будувати в Кам'янці елеватор, я одним із перших почув від Олексія Опанасовича в райдержадміністрації.  Побажав успіху, але, відверто кажучи, не повірив, що вони вкладуться в такі короткі терміни.
Повідомлення про будівництво я відстежував, але вирішив на власні очі подивитись, що там відбувається, і в неділю заїхав. Поспілкувався з директором, а у понеділок 14 липня ми вже привезли свій ріпак. Умови цілком влаштовують. Я навіть більше скажу: ми неправильно зважили свою машину, у нас вийшло на 400 кг менше. Однак на елеваторі нам заплатили по факту, і це навіть трохи спантеличило.
У нашому господарстві близько 10 тис. га землі. Вирощуємо пшеницю, ячмінь, соняшник. Ріпаком займаємося 7 років. У цьому році збиратимемо його з 1300 га і, думаю, увесь здамо на «НІБУЛОН». Чому? Бо тут найвигідніші умови. На наступний рік плануємо посіяти 3,5 тис. га, вже замовили насіння.
У нас завжди було величезною проблемою, де подіти врожай. Особливо зараз, коли йдуть дощі, і зерно мокре, ніхто крім «НІБУЛОНу» в наших краях не здатний його висушити. Я радий, що в Україні з'явився такий комплекс – це дуже вдало й на часі.

Іван Гудима, директор ПП «Глід»:
– Ми працюємо вже понад 10 років, мали в обробітку близько 5 тис. га землі. Але це виявилося дуже складно, тому землю ми віддали і зосередилися на автоперевезеннях. Зерно здебільшого відвозили на олієекстракційні та комбікормові заводи. Іноді добу стояли у чергах. Досвіду роботи з «НІБУЛОНом» у нас немає. Але вже зараз можна завважити, що відбувається тут все швидко, це-перше. По-друге, в тебе на очах робиться аналіз зерна, зважування і решта роботи, а це викликає довіру. По-третє, нам пропонують хорошу ціну.
Та найголовніше, що крім цього підприємства, через дощі, наш ріпак зараз ніхто не врятує. Справа в тім, що вологість зерна 13,5-18%, а молотити його треба, бо увесь обсиплеться. А куди подіти такий вологий? Заводи приймають до 9% вологості, бо не здатні його просушити. І ще – вони мають скласти партію мінімум у 200 тонн, щоб запустити виробництво. Та це зробити просто неможливо. Тому єдиний вихід – елеватор у Кам'янці. В принципі, нібулонівці могли б скористатися ситуацією з дощами і знизити закупівельну ціну, але поки цього не зробили. Хотілося б вірити, що й не зроблять.

Михайло Жила, заступник директора ТОВ «Оболонь Агро»:
– На Кам'янець-Подільський елеватор приїхали для укладання угоди з продажу озимого ріпаку. Цією культурою ми займаємося недавно, адже й саме підприємство було створене у 2005 році. Основна культура – ячмінь для виробництва пива. Спочатку ріпак нам був потрібен для сівозміни, ми сіємо його пропорційно до неї. Торік мали 4 тис. га землі, й під ріпаком було близько 600 га. У 2008 році вже маємо 17500 га землі в Хмельницькій області, з них  1300 га – під  ріпаком. Зараз урожайність хороша, вологість останніми днями 9-10%. Ріпак сіятимемо і надалі. Щодо насіння, то ми поки що шукаємо – є вітчизняні сорти та зарубіжні гібриди.
Досвіду роботи з «НІБУЛОНом» у нас немає. В цьому році вже спробували возити на інші приймальні підприємства, але там утворюються великі черги. Через дощі треба ріпак якнайшвидше зібрати з поля, щоб звільнити техніку під решту культур. Поки що на «НІБУЛОНі»  пропонують найвигідніші умови.

Віталій Гай, директор ТОВ «Дари Поділля»:
– У нас порівняно невелике господарство – 1200 га землі в обробітку. Маємо своє переробне господарство: млин, крупоцех, олійницю. В структурі зернових ріпак займає третину. Ви знаєте, яка ситуація в нашій країні з цінами. Тому сіємо усього потрошку.
Договір укладаємо, бо підприємство «НІБУЛОН» зарекомендувало себе з хорошого боку. Вони поруч з нами орють землю у Приворотті – мають хороші врожаї, з людьми вчасно розраховуються, обіцянки виконують. Я слідкував за будівництвом елеватора, зустрічався з директором Олексієм Вадатурським. Спілкувався з керівниками інших господарств – хлопці задоволені, всі налаштовані працювати й надалі. Тому ми уклали угоду й одразу привезли ріпак. Сюди здаватиму усе, що зберемо, дасть Бог, близько 150 тонн.
Так само й син, що очолює сусіднє господарство «Карельський ключ». У нього і тваринництво, і рослинництво на 820 га землі. Ми вирішили, що кидатись у пошуках чогось кращого не будемо. Хочеться мати надійного партнера, щоб те, що вирощуємо, мало справді гідну ціну.

© 2018 ТОВ "Агромедіа-Про"