Статті

ЗІРКОВИЙ МІСЯЦЬ ЛИСТОПАД

Двічі Герою Соціалістичної Праці, Герою України Дмитру Костянтиновичу Моторному виповнилося 85!
Їх в Україні лише двоє. Було і залишається таких легендарних особистостей – Двічі Героїв Соціалістичної Праці і Героїв України. Це Борис Патон і Дмитро Моторний, які обидва народилися в листопаді на зорі становлення нашої вітчизни. Їхнього життєвого шляху, досвіду і мудрості вистачить на багато поколінь. І головне, що вони попри свій поважний вік залишаються активними і невгамовними трударями кожний на своїй ниві.
Борис Євгенович Патон – перший в історії нашої держави володар звання Герой України (1998 р.), народився 27 листопада 1918 р – президент Національної академії наук України (з 1962 р.), директор Інституту електрозварювання імені Є.О.Патона НАНУ (з 1953 р.). Молодший від нього на 9 років Дмитро Костянтинович Моторний – народився 2 листопада 1927 р. – голова колгоспу імені Кірова, нині приватно-орендного кооперативу «Зоря», на Херсонщині. В лютому наступного року виповниться 10 п'ятирічок, як Дмитро Костянтинович керує господарством. Нині ж 2 листопада його життєвий шлях перетнув позначку у 85 років. Україною того дня повсюди була злива, однак вона не зупинила справжніх друзів ювіляра, які з усіх куточків країни з'їжджалися упродовж дня, щоб особисто привітати його.

Image
Зліва направо: сидять – Микола ВАСИЛЬЧЕНКО, Дмитро МОТОРНИЙ, Володимир ДІДКІВСЬКИЙ, Олексій ВАДАТУРСЬКИЙ; стоять – донька Ольга КОСТІКОВА (друга), Олександер КОВАЛІВ (четвертий), Микола КОСТЯК, Віктор ПЕЛИХ, Михайло МЕЛЬНИК, Микола ПАНАСЮК, Геннадій НОВІКОВ.

Дмитро Костянтинович гостинно приймав відвідувачів у щойно відремонтованому зсередини приміщенні колгоспної контори, яку господар так і не звик називати офісом. Навпроти – легка небесно-блакитна новобудова храму Свято-Казанської ікони Божої Матері, яка своєю ошатністю навертає на спокій і вселенську благодать. Це творіння рук людських – справжня гордість Дмитра Костянтиновича. Насправді вона мала стояти в іншому місці, там вже й землю під неї було виділено. Проте Моторний залишився вірним собі і поставив храм на колишній церковній землі.
Подарунків було багато: квіти в букетах і корзинах, надзвичайно духмяні короваї, картини з сільськими пейзажами і фотоетюди, пам'ятні сувеніри, книги. А також вітальні телеграми від державних установ різних рівнів, численної гвардії Героїв України з їхніми трудовими колективами, ювілейні адреси і відзнаки. Та найдорожчим подарунком, зважаючи на катастрофічний стан господарства поточного року через посуху, вочевидь, стала залізна обіцянка голови Херсонського обласного управління водних ресурсів Єгора Коваленка нарешті довести до ладу насосну станцію. Без зрошення на півдні ніколи не буде врожаїв, тому високу ціну води тутешні люди цінують, як ніхто інший.
Вшанувати ювіляра прибули голова Херсонської обласної держадміністрації Микола Костяк і заступник з питань АПК Михайло Мельник, голова обласної ради Віктор Пелих, Герої України Микола Васильченко – директор СТОВ «Агрофірма «Маяк» на Черкащині, Володимир Дідківський – директор ПФ «Єрчики» на Житомирщині, Олексій Вадатурський – генеральний директор ТОВ СП «НІБУЛОН» Миколаївської області.
Привітання від Президента України 1994-2005 рр. Леоніда Кучми виголосив один із перших Героїв України в АПК Василь Петринюк, який нині очолює Теофіпольську філію ПрАТ«Зернопродукт МХП». Він також зачитав вітальну адресу від Комітету ВРУ з питань аграрної політики та земельних відносин і його голови Григорія Калетніка і вручив почесний знак профільного комітету «Золотий колос».

Дмитро МОТОРНИЙ з Героями України Олексієм ВАДАТУРСЬКИМ (ліворуч) і Василем ПЕТРИНЮКОМ (праворуч)
Дмитро МОТОРНИЙ з Героями України Олексієм ВАДАТУРСЬКИМ (ліворуч) і Василем ПЕТРИНЮКОМ (праворуч)

Херсонський міський голова Володимир Сальдо, щойно обраний по одномандатному округу народним депутатом України, додав до численних нагород Дмитрові Костянтиновичу почесний знак «За заслуги перед громадою Херсона» за №18. Відзнака лише тепер віднайшла свого героя, адже Херсон своєю розбудовою багато в чому завдячує Дмитру Моторному. За словами Михайла Кушнаренка, давнього друга і соратника ювіляра, який тривалий час керував Херсонщиною і від народження працював тут на різних посадах, у тому числі і головою сусіднього з Чорнобаївкою колгоспу, Херсонська область завдячує Дмитру Костянтиновичу впровадженням зрошення і випробовуванням та подальшим використанням нових технологій в сільському господарстві, які почалися з колгоспу ім. Кірова і поширювалися іншими господарствами. «Сьогодні вже мало хто пам'ятає, – продовжує розповідь Михайло Михайлович, – але в нашу бутність депутатами Верховної Ради СРСР, ми багато робили для нашої Херсонщини. Наприклад, за нашої участі 1990 року відкрито перший в області і в Україні потужний діагностичний центр для дітей та дорослих із сучасним обладнанням, який працює і донині. Тепер це вже історія, але саме ми закінчували будівництво мосту через Дніпро. Саме підтримка таких Героїв, як

Михайло КУШНАРЕНКО, Дмитро МОТОРНИЙ та Володимир КЮРЧЕВ біля храму Свято-Казанської ікони Божої Матері у с.Чорнобаївка
Михайло КУШНАРЕНКО, Дмитро МОТОРНИЙ та Володимир КЮРЧЕВ біля храму Свято-Казанської ікони Божої Матері у с.Чорнобаївка
Відзнаку від міської громади вручає ювіляру мер Херсона, новообраний народний депутат VII скликання Володимир САЛЬДО
Відзнаку від міської громади вручає ювіляру мер Херсона, новообраний народний депутат VII скликання Володимир САЛЬДО

Дмитро Костянтинович Моторний і Всеволод Федорович Заботін, директор суднобудівного заводу, допомогла 1985 року ввести  в експлуатацію мостовий перехід, який з'єднав нас з Кримом».
На Таврійський Державний агротехнологічний університет нині перетворився Мелітопольський інститут механізації сільського господарства, який свого часу з успіхом закінчив Дмитро Костянтинович. Кожен навчальний заклад має свою історію і славу, яку створюють своєю натхненною працею його викладачі і випускники. До 80-річчя вишу 7 вересня 2012 року було запроваджено звання почесний професор Таврійського держуніверситету, і 2 листопада з рук ректора Володимира Кюрчева Дмитро Моторний першим отримав відзнаку почесного професора.
Від імені редакції «Агропрофі» ми приєднуємося до усіх добрих побажань на ім'я ювіляра і вкотре висловлюємо Вам, Батько вітчизняного сільського господарства – Дмитре Костянтиновичу, щиру подяку, глибоку шану і любов.
Артем Житков

© 2018 ТОВ "Агромедіа-Про"