Статті

ТИХОЮ САПОЮ ЩОСЬ МИ НАТЯПАЄМ…

Тихою сапою влада створює передумови для відкриття з 1 січня 2013 року ринку земель сільськогосподарського призначення. Хоча на словах дехто і запевняє, що Україна ще не готова до такого кроку і землею торгуватимуть не раніше 2014-2015 року, дії політиків значно більш промовисті за їхні слова.
Судіть самі. 21 червня 2012 року під час розгляду у другому читанні проекту Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо розмежування земель державної та комунальної власності» (реєстраційний № 10043) виникла скандальна поправка №78, що утворювала Державний земельний банк. Через гучний спротив депутатів закон не був підписаний Головою Верховної Ради. Але 2 липня 2012 року Постановою Кабінету Міністрів №609 створено публічне акціонерне товариство «Державний земельний банк» зі статутним капіталом у 120 млн грн.
Вже після канікул, 6 вересня скандальний законопроект №10043 було відмінено і знову прийнято Верховною Радою, а 11 вересня народний депутат Ігор Прасолов зареєстрував законопроект «Про внесення змін до Закону України «Про банки і банківську діяльність» щодо державного земельного банку» (реєстраційний №11202).
Зазвичай від внесення законопроекту до його ухвалення Верховною Радою проходить місяців зо два, і це в кращому випадку, є законопроекти що не ухвалюються роками. Та це був явно не той випадок: у єдиний сесійний день тижня – вівторок 18 вересня депутати відхилили дві постанови про скасування рiшення Верховної Ради України від 6 вересня 2012 року про прийняття законопроекту №10043, натомість законопроект 11202 було внесено до порядку денного, у перерві сесійного засідання розглянуто профільним комітетом і схвалено парламентом в цілому як закон 235-ма голосами: Партія регіонів – 187, Народна партія – 20, Реформи заради майбутнього – 18, позафракційні – 10.
Вражаючі темпи, чи не так? А от базовий закон «Про Державний земельний банк», що мав би врегулювати всі питання у цій галузі, не можуть ухвалити з 2001 року. В чому справа? Такий ґрунтовний закон неможливо «протягнути» тишком-нишком, без суспільного обговорення, дискусій та докладного розгляду парламентом. Час же спливає і виконувати дану (питання – кому?) обіцянку: розпочати торгівлю землею з 1 січня 2013 року – виконувати треба. От і робиться законодавство у надважливій для аграрної країни галузі похапцем і нашвидкоруч.
Законопроект Ігоря Прасолова дуже простий – він вносить до закону «Про банки і банківську діяльність» дві поправки: одна наділяє Кабінет Міністрів правом формувати статутний капітал Державного земельного банку за рахунок грошових внесків та внесків у вигляді земельних ділянок. Друга дозволяє Державному земельному банку здійснювати операції з земельними ділянками та майновими правами на земельні ділянки відповідно до законодавства України в сфері земельних відносин та свого статуту. Ну а Національний банк України повинен визначити особливості видачі Державному земельному банку банківської ліцензії, а також здійснювати регулювання та нагляд за Державним земельним банком з урахуванням специфіки його діяльності.
Коли Президент України підпише ці, вже ухвалені Верховною Радою закони, залишиться лише однин крок – ухвалити у другому читанні і в цілому закон «Про ринок земель». Ми всі бачимо відчайдушні кроки, що здійснюються зараз для того, аби наступна Верховна Рада так само слухняно, як і нинішня, голосувала за що скажуть, замість совісті і здорового глузду керуючись помахом руки.

© 2018 ТОВ "Агромедіа-Про"