Статті

АБО ЛОБІ, АБО ПО ЛОБІ. Аграрії на виборчих перегонах 2012

Уж на що ми газета аполітична, а все ж як сумлінним громадянам хочеться долучитися до всенародної містерії (грец. musterion – таїнство, таємний релігійний обряд на честь якогось божества. – Авт.) парламентських виборів-2012. Ми спробували віднайти у списках кандидатів – представників агропромислового комплексу та представити програми партій у частині, що стосується аграрного сектору.
Як відомо, до 13 серпня всі політичні партії мали подати свої списки кандидатів; так само до цієї дати мали зареєструватися кандидати у депутати по одномандатних виборчих округах від партій та самовисуванці. Таким чином у списках кандидатів вже не можуть з'явитися якісь нові прізвища, хіба що зникнути зі списків – тобто власноруч зняти свої кандидатури або «за власним бажанням», або за бажанням партії.
Тепер про деякі особливості створення цього журналістського дослідження. По-перше, слід наголосити, що не всі кандидати зголосилися уточнювати місце своєї роботи, зазначивши, що вони просто є приватними підприємцями. Відтак вони не потрапили до нашого дослідження, бо не відомо, в якій саме галузі вони приватні підприємці. Також численна кількість кандидатів визначилася як пенсіонери, відтак про їхній фах інформація також відсутня, тому їх ми також не брали до уваги. Це, по-друге. І, по-третє, ми могли не врахувати усіх нинішніх народних депутатів, що мають відношення до аграрного сектору (крім депутатів Комітету ВРУ з питань аграрної політики та земельних відносин – їх перелік окремо наводимо нижче). Тож, безсумнівно, матиме місце певна статистична похибка, але, як казав перший Президент України Леонід Кравчук, маємо те, що маємо.

Щодо передвиборчих програм слід зауважити, що, виокремивши з них пункти, що стосуються аграрного сектору і села в цілому, ми залишили осторонь загальноекономічні питання, які у той або іншій спосіб усе ж впливатимуть на розвиток села.
Отже, за офіційною інформацією Центральної виборчої комісії, кількість політичних партій, які беруть участь у перегонах як суб'єкти виборчого процесу, цьогоріч сягнула 87, більшість з них увійшла до складу політоб'єднань. Із загальних 5756 зареєстрованих ЦВК кандидатів у народні депутати 3114 балотуватимуться в одномандатних виборчих округах, у тому числі висунутих партіями – 1706 чоловік і 1408 самовисуванців. До виборчих списків кандидатів у народні депутати від 22 політичних партій і об'єднань офіційно увійшли 2642 особи. Лідерами з кількості кандидатур у списках виступають Українська партія «Зелена планета» (225 кандидатів), Партія регіонів (223), політична партія Всеукраїнське об'єднання «Свобода» (219), Політична партія «УДАР (Український Демократичний Альянс за Реформи) Віталія Кличка» (215), Комуністична партія України (214), політична партія Всеукраїнське об'єднання «Батьківщина» (210), політична партія «Наша Україна» (185), Соціалістична партія України (156), Партія Наталії Королевської «Україна – Вперед!» (149), Радикальна Партія Олега Ляшка (139). Найменш чисельно представила список з 17 кандидатів Політична партія «Народно-трудовий союз України».

Нагадаємо, що згідно з новим законодавством, вибори до Верховної Ради України 2012 року проходитимуть за змішаною пропорційно-мажоритарною системою. Тобто 225 депутатів наша громада обиратиме за списками політичних партій у загальнодержавному виборчому окрузі, ще 225 – за мажоритарними округами. Пропонувати свою кандидатуру кандидати можуть як від партій, так й у порядку самовисування.
Відповідно до закону, народним депутатом може бути обраний громадянин, якому виповнився 21 рік, за умови наявності у нього права голосу й проживання в Україні впродовж останніх 5 років. Не має права брати участь у перегонах громадянин, який судимий за скоєння навмисного злочину, якщо обвинувачення не погашене й не зняте у встановленому порядку.
Передвиборна агітація дозволена до півночі п'ятниці 26 жовтня 2012 року.
Вибори відбудуться в неділю 28 жовтня у 225 одномандатних виборчих округах. Виборчих дільниць, утворених на постійній основі, – 33666, у тому числі звичайних – 32192, спеціальних – 1357 і закордонних 117. Орієнтовна кількість виборців в округах – 36256483 наших співгромадян. Голосуватимемо ми 2 бланками бюлетенів, форму й текст яких ЦВК має затвердити до 4 вересня: загальний список партій і список кандидатів-мажоритарників від кожного округу.
Цьго року для проходження до Верховної Ради України партії мають подолати 5% бар'єр, тобто набрати не менше 1812824 голосів виборців. Ті з партій, що не зможуть набрати таку кількість прихильників, до парламенту не пройдуть, а їх відсотки у ЦВК будуть пропорційно розділені між переможцями. Крім того, щоб «відбити охоту» ходити на вибори так званим «диванним» партіям, цього разу застосовано грошову заставу в розмірі двох тисяч мінімальних розмірів заробітної плати, тобто близько 2 млн грн (1102 грн х 2000). Застава для мажоритарників становить 13224 грн (12 мінімальних зарплат). Ці кошти, у разі перемоги, буде повернуто нардепам і партіям, кошти ж висуванців, що програли, поповнять державний бюджет..
До 12 листопада Центрвиборчком має встановити і офіційно проголосити результати парламентських виборів 2012 року.
Виборчий процес вже триває повним ходом, згідно до календарного плану ЦВК. Однак перші результати процесу викликають щонайменше подив. Ну, наприклад, Християнсько-демократична партія України або партія Всеукраїнське політичне об'єднання «Єдина Родина», котрі висунули відповідно трьох (Олег Чупило з середньою спеціальною освітою, керуючий службою впровадження нових технологій у ПП «Фіус» у Львові; Геннадій Заболотний – приватний підприємець з Кіровограда та Олег Кулик – пенсіонер з Києва) та одного (Олександр Колганов, безпартійний, приватний підприємець з АР Крим) кандидатів у народні депутати, отримали відповідно 219 та 212 представників у виборчих комісіях різного рівня. Така сама історія – кандидатів можна на пальцях перерахувати, а представників у комісіях по-максимуму – стосується і Союзу анархістів України (220), і партій «Русь єдина» та «Братство» (по 225). Наголошуємо, ніяким чином не намагаємося образити ані кандидатів, ані політичні партії. Це просто спостереження відповідального виборця! Хочеться просто спитати: інтереси чиїх кандидатів будуть захищати члени виборчих комісій від цих політичних сил, якщо вони не виставили своїх? Адже від того, як спрацюють виборчі комісії, багато в чому залежать результати виборів!
Не менший подив викликають і списки кандидатів у депутати. Писати закони для 46-мільйонного народу прагнуть люди навіть без вищої освіти, у той час, коли навіть на роботу помічником депутата без вищої освіти не візьмуть. Воно звичайно не в освіті щастя, можливо і великий життєвий досвід стане у пригоді законотворцю, але невже так виснажилася українська земля, що на ній неможливо знайти 450 фахівців? Чи дехто вважає парламент просто місцем для працевлаштування?

СЕЛЯНСЬКА ПАРТІЯ УКРАЇНИ
НайстарІша політична організація, що своєю програмою задекларувала захист інтересів селян. Впродовж 20-ти літньої історії СелПУ зазнавала злетів і падінь, суттєвих кренів політичної орієнтації. Двічі ця політична сила була представлена у парламенті. На останньому пленумі партії у лютому 2012 року новий-старий голова партії Сергій Довгань заявив про те, що партія планує повернутися до Верховної Ради, проте ні у багатомандатному загальнодержавному виборчому окрузі, ні в одномандатних округах жодного представника партії наразі не зафіксовано. Невже серед декларованих більш ніж 100 тисяч партійців не знайшлося достойних? Зрозуміло, шкода.

ПАРТІЯ
ВІДРОДЖЕННЯ СЕЛА
Це фахова, однак малочисельна партія, яка об'єднує в основному дрібних фермерів; її почесним головою є Іван Томич (екс-голова Асоціації фермерів і приватних землевласників України та народний депутат 4 скликання (2002-2006 р.) – голова комітету Верховної Ради України з питань аграрної політики та земельних відносин. На її XIV позачерговому з'їзді 7 серпня було прийнято рішення висунути та підтримати 35 кандидатів-мажоритарників, які відстоюватимуть інтереси відродження українського села.
За інформацією офіційного Інтернет-сайту партії, Центральна виборча комісія станом на 14 серпня 2012 року зареєструвала кандидатами в народні депутати України: Віктора Продіуса, Віктора Стріху, Богдана Табака, Петра Шелиха, Наталію Швачку, Дмитра Вороніна (лідера партії. – Авт.), Олексія Вихристюка. На реєстрацію решти кандидатів очікується.
Однак слід зауважити, що реєстрація кандидатів у мажоритарні округи припинилася 13 серпня цього року
Насправді Партії відродження села у офіційному списку партій на сайті ЦВК немає. Так само як і не значаться вони висуванцями від цієї партії на мажоритарних округах, навіть її лідер Дмитро Воронін іде як самовисуванець.

АГРАРНА ПАРТІЯ
УКРАЇНИ
Аграрна партія України, свого часу найбільш чисельна політична сила України, яка мала у своїх лавах представників: міністрів і віце-прем'єрів, керівників державних комітетів, голів обласних і районних держадміністрацій, керівників і фахівців АПК та сільську інтелігенцію, жодного разу не проходила самостійно до Верховної Ради. Хоча завдяки мажоритарникам мала у ній своїх представників і навіть аграрну фракцію з 14 аграріїв, до якої згодом долучилися позафракційні депутати і представники інших партій.
Її поступове переформатування з відомих причин у Народну аграрну партію, а потім у просто Народну партію через «неможливість формування політичної сили за галузевим принципом» зрештою зганьбили обидві – і АПУ, і НП.
Нагадаймо, що вцілілі члени Аграрної партії України, які не зголосилися автоматично «перетекти» до складу НП, зареєстрували знову свою політичну силу зі звичною назвою АПУ. Відтоді вона мала бурхливу історію і часту зміну керівництва.
За останніми даними, повідомляють офіційні джерела АПУ, соціологічні дослідження, проведені в червні незалежними інформаційно-аналітичними агентствами, підтвердили попередні прогнози партійців, що подолати 5-відсотковий бар'єр партії у виборах за партійними списками не вдасться навіть ціною надзусиль. Про це заявив 4 серпня 2012 року під час третього етапу ІІІ-го з'їзду АПУ її новий очільник Іван Бісюк, заступник міністра Мінагрополітики (попередній голова партії – радник Президента України Віктор Слаута зняв з себе повноваження 03.07.2012 р. – Авт.). Водночас ці дослідження також довели, що сільський електорат готовий підтримати представників Аграрної партії через відсутність у суспільстві політичної сили, яка б системно впливала на вирішення проблем села.
Проте навіть за мажоритарними округами ні голова партії, ні його заступники, ні члени політради не балотуються. Це тим більш дивно, що Прем'єр-міністр України Микола Азаров йде на вибори на чолі своєї політичної сили, щоб на ділі побачити, наскільки підтримує народ соціально-економічні перетворення, здійснювані Партією регіонів. Було б логічно, щоб і керівництво Аграрної партії «сходило» на вибори, аби наочно побачити рівень підтримки селянами реформи аграрного сектору. Адже в лавах партії – знані і авторитетні аграрії, лідери громадської думки у своїх регіонах. Однак третій етап ІІІ-го з'їзду АПУ, що відбувся 4 серпня 2012 року висунув кандидатів у народні депутати України аж! по 24 одномандатних виборчих округах.
Та реальна картина виявилася ще гіршою – офіційно зареєстровано лише 11 висуванців від Аграрної партії, з яких лише один керівник тваринницького ТОВ «СК-ЛТД» на Донеччині Дмитро Казацький, також власник Львіського ринку «Шувар» Роман Федишин (зареєстрований як радник директора цього ТзОВ. – Авт.), по одному пенсіонеру і непрацюючому.

НАРОДНА ПАРТІЯ
ЦЯ полІтиЧна сила не «переформатовується», як її попередниця, а просто втрачає оберти на марші.
В чинному парламенті вона має фракцію Народної партії, яка на 30 серпня складається з 20 депутатів.
Партійний список претендентів на депутатські мандати у ВР наступного скликання Народної партії у ЦВК відсутній. Пояснення з цього приводу містяться на офіційному Інтернет-сайті НП. Голова партії, чинний Голова Верховної Ради Володимир Литвин пояснює це так: «У силу різних обставин, помилок, які було допущено, рейтинг Народної партії невисокий. Одна з причин такого стану речей – відсутність у наших рядах тих, хто б її підтримував фінансово.
Не секрет, що я міг би пройти до парламенту наступного скликання в тому чи іншому списку партії, яка має високий рейтинг. Такі пропозиції були. Але за моєю спиною роки праці на розбудову Народної партії, яка на сьогодні в Україні налічує майже 300 тисяч осіб.
Є можливість балотуватись в округах – ми зробили на це ставку. Тож 69 осіб від партії висунуто на з'їзді, і ще 10 наших колег, членів партії, будуть іти самовисуванням».
Насправді реальний список Народної партії виявився скромнішим – лише 62 кандидати по одномандатним виборчим округам.
В глухому поліському виборчому окрузі №65 (Житомирська область) балотується її очільник, Герой України Володимир Литвин.
Усього ми нарахували 8 кандидатів, які мають відношення до аграрного і продовольчого виробництва. Серед них, зокрема, знаний український виробник продтоварів під однойменною торговою маркою Людмила Дригало (ОВО №90 м. Біла Церква).
Інші аграрії-мажоритарники від Народної партії: генеральний директор ТОВ «Чернігівський м'ясний двір» Олександр Кириченко, голова Чернівецької обласної ради профспілки працівників АПК Михайло Серецький, начальник Червоноградського міського управління земельних ресурсів Олег Ішкевич, заступник комерційного директора з продажу ПрАТ «Чумак» Ігор Лозко, директор ТОВ «Сільськогосподарське підприємство «Козин» Микола Запара, голова ФГ «Обрій-С» Ганна Жук, голова правління КСП «Агрофірма «Мойнаки» Віктор Колесник.

НАША УКРАЇНА
У списку партії «Наша Україна» із загальної кількості кандидатів – 185, які беруть участь у балотуванні, 42 претенденти – або пенсіонери, або «тимчасово не працюють». Іще було б зрозуміло, якби таких талановитих було один-два чоловіки, а не майже 20%. Ми з великою прихильністю ставимося до пенсіонерів і цілком розуміємо проблеми тимчасово непрацюючих людей. Але ж парламент – це місце роботи справжніх працездатних фахівців, які досягли певних успіхів у своїй фаховій царині і здатні приймати закони, які поліпшують життя країни та її співгромадян. Але ж нас як пересічних виборців ображає той факт, що люди, які не змогли віднайти себе на роботі в державних або комерційних установах, не продовжують пошуки, а пнуться в народні депутати.  
Аграріїв у списку «Нашої України» з певними посадами лише 8, причому двоє з них Ющенко Ярослав Петрович (№12, племінник Віктора Андрійовича Ющенка) і Сапсай Володимир Іванович (№23) представляють ТОВ «Агрофірма «Хоружівка». Решта «АПК-шників» мають номери: №16 – Богдан Козак, генеральний директор ТОВ ТВК «Львівхолод» Львівської області; №63 – Віктор Шеремета, голова фермерського господарства «Геркулес» Київської області; №73 – Андрій Ярковий, доцент кафедри аграрної соціології та розвитку села Національного університету біоресурсів і природокористування України; №79 – Микола Мариниченко, директор ТОВ «Сільгоспобладнання» Дніпропетровської області; №105 – Василь Лісковський, генеральний директор фірми «Захід-насіння» у місті Рівному; №111 – Іван Чорноморець, заступник голови фермерського господарства «Чорноморець І.В. і сини».
У мажоритарних округах партію НУ представляють 29 зареєстрованих кандидатів, з яких, у тому числі, 9 пенсіонерів і непрацюючих, один народний депутат і 2 представники аграрного сектору з Кіровоградщини – старший юрисконсульт «Агродар ЛТД» Олена Горобець та менеджер компанії «Кернел» Володимир Колючий.
В передвиборчій програмі партії щодо аграрного сектору знаходимо такі рядки:
«Аграрний комплекс України – стратегічний сектор нашої економіки. Його розвиток забезпечить продовольчу безпеку, робочі місця у сільській місцевості, притік валютних надходжень та інвестицій.
Фундаментальним питанням розвитку аграрного комплексу України є питання землі. Ми переконані, що земля має належати на правах власності лише громадянам України. Ми за продовження мораторію на продаж земель сільськогосподарського призначення, у зв'язку з існуванням загрози її спекулятивного відчуження.
Збережемо українське село – змінимо пріоритети державної підтримки, від агрохолдингу до селянина-одноосібника, дрібного та середнього товаровиробника».
Ну що тут можна сказати? Але державницької позиції тут немає, бо сьогодні усі розуміють, що не здатен селянин-одноосібник або дрібні товаровиробники прогодувати країну і забезпечити експорт сільгосппродукції потенційно могутньої аграрної держави Україна.

ПАРТІЯ РЕГІОНІВ
За 15 рокІв свого існування вона побувала в опозиції, тепер – при владі. Нині її очолює голова уряду України Микола Азаров. За даними Інтернет-сайту ПР, партія має у своїх лавах 1,4 млн членів.
У чинному парламенті фракція ПР найчисельніша – має на 30 серпня у своєму складі 194 депутати на чолі з Олександром Єфремовим (№5 у партійному списку).
У тому самому партсписку ПР на поточних виборах аграріїв годі шукати, адже перші 117 місць посідають чинні нардепи. Хіба що можна виокремити серед них чинних депутатів Андрія Веревського, Євгена Сігала і дивним чином наявну тут під № 45 також чинну Катерину Ващук. Разом з іще двома депутатами з Народної партії – головою фракції НП у Верховній Раді Ігорем Шаровим (№16) та його заступником Олегом Зарубінським (№38). Їхню наявність партійний лідер Володимир Литвин на Інтернет-сайті НП пояснює так: «З цією політичною силою ми в коаліції, у нас була попередня домовленість щодо цих виборів про об'єднання зусиль. У результаті перемовин було прийнято рішення не зливатись, як це сталось з «Сильною Україною», а йти окремо. Нашим людям запропонували місця в списку – вони погодились. Це їхнє право».
У списку ПР під №119 зареєстрований Віталій Поліщук, генеральний директор м'ясопереробного ТОВ «МПК Скворцово», АР Крим. Далі йдуть заступники голів обласних державних адміністрації, голови обласних рад і їхні заступники, трапляються клерки різних рівнів і керівники промислових підприємств.
А от серед 216 кандидатів по мажоритарних округах керівники промислових підприємств становлять більшість. Також тут є 52 нинішні народні депутати, які, нагадаємо, згідно до діючого на той час законодавства, потрапили до Верховної Ради України за партійними списками.
Представників АПК в цьому переліку лише п'ятеро. Перший із них – Володимир Мисик, голова фермерського господарства «Кегичівське» Харківської області. Слід зазначити, що саме це підприємство інвестує $45 млн у будівництво київського обласного хлібокомбінату потужністю 250 тонн на добу зі створенням 3,5 тис. робочих місць, найбільшого на теренах України. Будівництво входить до складу 50 інвестпроектів голови КОДА Анатолія Присяжнюка (який, до речі, не балотується в народні депутати) і має відкритися в середині вересня цього року.
Також є серед мажоритарників Олександр Костенко, директор ТОВ «Українські аграрні інвестиції» (про успіхи очолюваної ним компанії у розвалі інфраструктури українських сіл детально викладено у «Агропрофі» № 29, 2012. – Авт.); Олександр Саєнко, генеральний директор ТОВ «Роменський завод продовольчих товарів»; Геннадій Бобов – генеральний директор ТОВ «Панда» (про нього йдеться також у переліку кандидатів-Героїв України від АПК. – Авт.) та Віктор Кульбако – начальник головного управління ветеринарної медицини в Чернігівській області.
«Умовно аграрним» представником можна назвати Сергія Кузьменка, заступника голови Кіровоградської ОДА, сина керівника агрохолдингу «УкрАгроКом» Анатолія Кузьменка.
Знаковою фігурою у мажоритарному переліку кандидатів (а не в партійному списку) від ПР є син Прем'єр-міністра України Олексій Азаров, директор Міжнародного фонду сприяння інвестиціям. Його округ для спроби – місто Слов'янськ на Донеччині. Добре знаним кандидатом-мажоритарником і, вочевидь, найстаршим  претендентом на черговий мандат нардепа є колишній Прем'єр-міністр, Герой України Юхим Звягільський 1933 року народження.
Помітними претендентами є голова Державного агентства резерву України Олексій Лелюк, голова Державного агентства автомобільних доріг України Володимир Демішкан, голови облдержадміністрацій: Вінницької – Микола Джига, Житомирської – Сергій Рижук (колишній аграрний міністр), перші заступники голів ОДА: Київської – Ярослав Москаленко, Дніпропетровської – В'ячеслав Задорожний, Закарпатської – Іван Бушко та Чернігівської – Станіслав Прокопенко; заступники голів облдержадміністрацій: Миколаївської – Віталій Травянко, Дніпропетровської – Іван Ступак, Львівської – Михайло Янковський, Черкаської – Олексій Головко; міністри з АР Крим – освіти і науки, молоді та спорту Віталіна Дзоз та регіонального розвитку та житлово-комунального господарства Сергій Брайко, Надзвичайний і Повноважний Посол України в Республіці Білорусь Віктор Тихонов.
В передвиборчій програмі Партії регіонів зокрема є пункт «Нове життя українського села». Про «невдобне» земельне питання в програмі не згадується. Отже, що таке нове життя для села:
«Україна повністю забезпечить себе вітчизняними продуктами харчування, стане потужним експортером продовольства завдяки:
– створенню 1500 сільськогосподарських кооперативів;
– будівництву нових елеваторів, овоче- та фруктосховищ;
– встановленню ціни на земельний пай не менше 20000 грн за гектар і оренди не нижче 1000 грн за гектар;
– розбудові соціальної інфраструктури сільської місцевості (автодоріг, лікарень та шкіл, газифікації сіл)».
Не хочеться ображати людей, що писали цей передвиборчий твір, але, як на нашу думку, це – чистої води «маніловщина» за принципом «от якби, то тоді».

КОМУНІСТИЧНА
ПАРТІЯ УКРАЇНИ
КомунІсти перебувають у першій трійці партій за кількістю висуванців. У нинішній Верховній Раді України фракція Компартії складається з 25 народних депутатів. У партійному списку до наступної Ради тут налічується 214 кандидатів, а в одномандатних округах висуваються 223 особи. За даними, що надає ЦВК, явних аграріїв з партійного списку аж чотири, а серед мажоритарників – 11 чоловік. Слід сподіватися, що вони знайдуться серед численних пенсіонерів і партійних секретарів різного рангу – таких набереться до половини списку. Також можуть сільгоспвиробники знайтися і серед приватних підприємців, що вирішили не розповідати про своє місце роботи. На диво мало тимчасово непрацюючих. Утім, їх місця зайняли вже згадані партійні секретарі.
До виборчого списку належать такі аграрії: директор Науково-дослідного інституту екорозвитку Білоцерківського аграрного університету Руслан Скарбовійчук, заступник голови правління ВАТ «Опілля» Григорій Соломаха, директор ТОВ «Селянська община» Сергій Ярошовець, директор ТОВ «Таврія» Анатолій Шеремет.
В одномандатних виборчих округах балотуються директор ТОВ «Підприємство «Теплиця» Костянтин Демчук, заступник голови правління ВАТ «Райагротехніка» Сергій Філіндаш, голова колективного господарства «Прометей» Микола Скорий, директор ПСП «Лозуватка» Євгеній Гриценко, голова колективного господарства «Україна» Володимир Юник, голова Прилуцької міськрайонної організації профспілки працівників АПК України Вікторія Коротя, юрисконсульт ТОВ «Агрофірма «Обрій LTD» Сергій Михно, голова правління ПрАТ «Хмельницька макаронна фабрика» Ігор Корнійчук, голова правління СФГ «Любава» Микола Туркот, заступник директора Красноградського технікуму механізації сільського господарства Михайло Ярещенко, голова сільськогосподарського обслуговуючого кооперативу Тетяна Сивоконь.
Програмою КПУ передбачено наступні кроки в аграрному секторі: повернення у державну власність підприємств базових секторів економіки; заборона купівлі-продажу земель сільськогосподарського призначення; зміцнення державних банків, які будуть кредитувати промисловість і сільгоспвиробника під низький процент; державна підтримка кооперативних господарських об'єднань громадян, насамперед – кооперативів селян; забезпечення щорічних інвестицій у розвиток села не менше 7% ВВП.

СОЦІАЛІСТИЧНА
ПАРТІЯ УКРАЇНИ
НапроЧуд багато аграріїв серед кандидатів-соціалістів. 10 чоловік з партійного списку у 156 осіб по загальнодержавному багатомандатному виборчому округу та 8 кандидатів-мажоритарників з 63 осіб.
У загальнодержавному виборчому окрузі балотуватимуться директор сільськогосподарського підприємства «Радівське» Анатолій Пачевський (він також згадується нижче в переліку аграріїв – Героїв України), голова ФГ «Громада» Сергій Жук, заступник декана Житомирського національного агроекологічного університету Олег Пінський, директор ТОВ «Успіх» Іван Свистак, генеральний директор ТОВ «Агрофірма «СТАРК» Ярослав Костюк, директор Бучацького коледжу Подільського державного аграрно-технічного університету Ігор Леськів, голова фермерського господарства Микола Жоміренко, комерційний директор ПП «Укрхліб-2» Ганна Сєдова, заступник директора ТОВ «Агрофірма «Лан» Ганна Лісніченко, голова фермерського господарства Сергій Цвєтков.
В одномандатних виборчих округах від Соцпартії балотуватимуться голова ФГ «Сім вітрів» Іван Великий, директор сільськогосподарського ТОВ імені 118-ти Микола Півень, доцент кафедри процесів і обладнання переробки продукції АПК НУБіП Віктор Сарана, директор ПП «Лан» Микола Шульга, головний інженер Жовтневого спиртового заводу Іван Коваль, генеральний директор СПОП «Відродження» Юрій Ляшенко, голова правління ЗАТ «Прогрес» Микола Бойко, голова сільськогосподарського ТОВ «Горуцьке» Петро Петришин.
Аграрний блок передвиборчої програми СПУ передбачає: не допустити перетворення української землі на товар – предмет спекуляції; запровадити державну підтримку сільського виробника, як це робиться в Європі й світі; реалізувати підготовлені СПУ законопроекти, які забезпечать абсолютний контроль над земельним фондом; при бажанні власника продати свій пай виключно держава має викупити землю, передаючи її в довгострокову оренду індивідуальним користувачам або кооперативам власників земельних та майнових паїв; запровадити механізм державного замовлення на сільгосппродукцію.

ПОЛІТИЧНА ПАРТІЯ ВСЕУКРАЇНСЬКЕ ОБ'ЄДНАННЯ
«БАТЬКІВЩИНА»
Друга за чисельністю у Верховній Раді фракція «Блок Юлії Тимошенко – «Батьківщина» має наразі 99 народних депутатів.
Об'єднана опозиція під час реєстрації кандидатів у ЦВК позбулася двох своїх лідерів. Головних дійових осіб партійного списку – Юлію Тимошенко та Юрія Луценка – претендентів з нього виключили через їхні непогашені судимості. Тим не менше, людей у списках вистачає: 210 кандидатів по загальнодержавному багатомандатному виборчому округу та 181 кандидат-мажоритарник. У першому списку лідирує Арсеній Яценюк. Серед кандидатів ми нарахували 21 аграрника – 10 за загальнодержавним ВО та 11 мажоритарників.
Під №15 у виборчому списку фігурує нинішній нардеп і знавець аграрного сектору, який у минулому тривалий час обіймав посади міністра сільського господарства і віце-прем'єра з аграрних питань, у тому числі очолював і Аграрну партію України, Іван Кириленко.
Загалом же у партійному списку присутні голова Регіональної громадської організації «Перший аграрний кластер» Максим Бурбак, радник із зовнішньоекономічних зв'язків ПАТ «Черкасихліб» Олександр Табалов, голова наглядової ради ВАТ «Теребовлянський комбінат хлібопродуктів» Роман Заставний, директор ТОВ «Житній урожай» Ірина Малик, голова правління ВАТ «Хмільниксільмаш» Микола Зелінський, голова правління ТДВ «Західбуделеватор» Микола Ладовський, голова СФГ «Край» Віктор Лук'янчук, юрисконсульт ПСП «ТОПАгро» Павло Топчій, директор ТОВ «Птахофабрика «Волочиська» Віктор Атерлей.
Депутати-мажоритарникі від «Батьківщини»: директор ПП «ГВМ-Агро» Василь Габай, голова наглядової ради ПАТ «Родина» Микола Кучерук, голова громадської організації «Селянський Фронт» Аркадій Корнацький, директор ПВТФ «Агросвіт» Ігор Бриченко, директор ПП «ГіС» Сергій Шумський, генеральний директор ТОВ «Смак Миргородщини» Юрій Коваленко, директор ТОВ «Нива-Агротех» Ірина Купрейчик, заступник директора ЗАТ «Золочівське хлібоприймальне п

© 2018 ТОВ "Агромедіа-Про"