Статті

ЯКА ВОНА, РОБОТА, НА БЛАГО АПК? АГРАРНОМУ МІНІСТРУ – ДВА РОКИ. ЗВІТИ І ПЛАНИ

13 березня, після двохрічної роботи міністром аграрної політики та продовольства України (з 11 березня 2010 року), Микола Присяжнюк зібрав у Києві прес-конференцію, присвячену роботі уряду в аграрній сфері за цей період. У заході також взяли участь очільники Держветфітослужби Іван Бісюк, Держземагентства Сергій Тимченко, Держрибагентства Віктор Дроник, Держлісагенства Віктор Сівець та Держсільгоспінспекції Сергій Тригубенко, але левова частка запитань від преси, яким була присвячена друга частина заходу, дісталася все ж таки міністру.

Не сказати, щоб досягнень за цей час в українському АПК віднайшлося багато, але міністр, як міг, старався їх розшукати та оприлюднити. Мабуть, саме тому його промова щодо звітного періоду була досить лаконічною. 
Насамперед Микола Присяжнюк висловив задоволення від злагодженої роботи в міністерстві і зазначив, що він «звичайно, задоволений тією співпрацею і порозумінням і уряду, і Адміністрації Президента як раз в тих питаннях, які виникають, і як вони вирішуються в аграрному секторі». Тут якось мимоволі згадується «порозуміння» з урядом в питаннях квотування експорту зерна протягом минулого маркетингового року. З того часу, коли зрештою і Міністерство аграрної політики та продовольства стало заявляти про необхідність скасування квот, «порозуміння» з урядом тривало ще близько двох місяців. А потім ще півроку «розумілися» з приводу мит… Одним словом, злагоджена робота. 
Від такої роботи, а особливо від заяв чиновників, які часто-густо видають «на гора» робочі варіанти держрегулювання ринків, аграрії, мабуть, сивішають раніше. Так, на початку лютого цього року директор департаменту аграрних ринків Мінагрополітики Сергій Кваша закликав зернотрейдерів: «Ми закликаємо трейдерів при укладенні контрактів акуратно дивитися в найближчі два місяці на пшеницю на внутрішньому ринку і не включати її до переліку першочергових інтересів. Ось на ячмінь і кукурудзу – будь ласка. Важливо, щоб ми не вивезли той обсяг, який буде для внутрішнього ринку критичним». Втім, ситуація наразі, здається, вирішилася.
Нині особливі перестороги у агровиробників повинна викликати наступна фраза очільника відомства: «Я хотів би звернути увагу, що наш аграрний сектор, порівняно з аграрними секторами інших країн – і наших сусідів, і Європейського союзу – на сьогодні має найбільший відсоток самодостатності». За словами міністра, нині держава прагне до того, щоб аграрний сектор став повністю самодостатнім. Я б зрозумів це як «готуйтеся до скорочення державної підтримки, шановні аграрії». Втім, може, я щось невірно розумію, оскільки результати минулого року, за словами Миколи Присяжнюка, свідчать про її збільшення.  
Так, у 2011 році на галузь було виділено 13,5 млрд грн підтримки, що в 1,5 разу більше, ніж за 2010 рік. Залучено майже 15 млрд грн кредитних коштів, що в 2,2 разу більше, ніж було в 2009 році. (Тут стає незрозуміло, куди ж поділася статистика 2010 року за залученими кредитами).
Далі йдуть цифри. Так, аграріями до бюджету минулого року було сплачено понад 40 млрд грн податкових платежів. Порівняно з 2009 роком надходження до зведеного бюджету зросли в 1,5 рази. В минулому році виробництво продукції сільського господарства порівняно з 2010 роком зросло на 17,5%. В підприємствах – майже на 24%, в господарствах населення – на 12%.
Тут, мабуть, треба дякувати сприятливим погодним умовам, адже було б дивно, якби минулорічний урожай не дав би хоч якихось додаткових відсотків у статистиці. 
Зокрема зернових культур було зібрано минулого року майже 57 мільйонів тонн, що на 17,4 млн тонн більше, ніж в 2010 році. Також ми маємо великий врожай олійних культур – 12 млн тонн. Крім того вітчизняні аграрії зібрали рекордний врожай сої – 2,3 млн тонн, соняшника на зерно 8,7 млн тонн. 
За словами міністра, вдалося вивести з кризи цукрову галузь. В результаті на 50% збільшилося виробництво цукру – до 2,3 млн тонн, при внутрішній потребі 1,8 млн тонн. Картоплі вироблено понад 24 млн тонн, овочів – 10 млн тонн. Також збільшено виробництво плодово-ягідної продукції та винограду.
Обсяги експорту аграрної продукції зросли майже на третину і становили минулого року понад $13 млрд. Ще приємні цифри щодо експорту: Україна посідає друге місце у світі серед країн-експортерів зерна кукурудзи та ячменю і восьме місце по пшениці. Традиційно Україна тримає першість у експорті соняшникової олії.
За словами очільника МінАПП, «зростання вітчизняного виробництва дозволило скоротити імпорт іноземних продуктів – фруктів на 52%, м'яса та субпродуктів домашньої птиці – на 65%, риби мороженої – на 18%». Якщо не брати до уваги той факт, що імпортерам просто невигідно завозити те, чого купувати не будуть через падіння купівельної спроможності населення, то зменшення імпорту можна назвати позитивним фактором. 
Але повернімося до більш радісних цифр. «За рахунок структурних змін в птахівництві та свинарстві збережено позитивну динаміку в тваринництві, де приріст становив 2,5%. Обсяги вирощування худоби та птиці зросли на 3%, а виробництво яєць – майже на 10%. Вперше за двадцять років вдалося стабілізувати та наростити виробництво молока в сільськогосподарських підприємствах на 1,7% у порівнянні з попереднім роком», – говорить Микола Присяжнюк, де під 2,5% він має на увазі індекс виробництва продукції тваринництва, згідно з даними Державної служби статистики України.
Однак при цьому, згідно з тими ж даними, поголів'я скоротилося – як в господарствах населення, так і в сільгосппідприємствах. Невеликий приріст спостерігався лише щодо поголів'я овець, кіз та птиці в особистих господарствах.  
Тим не менше, для розвитку тваринництва профільне міністерство в минулому році доклало багато зусиль до заохочення інвестицій в галузь. Наслідком стало те, що в 2011 році розпочато будівництво 26 нових об'єктів та розпочато реконструкцію 95 існуючих комплексів. 
Не оминув увагою міністр і теми оптових ринків сільгосппродукції, зазначивши, що за останні два роки міністерство приділило велику увагу розвитку агрологістики та інфраструктури. «Дуже потрібно відродити заготівельну мережу, оскільки значну частину аграрної продукції виробляє саме одноосібник. Минулого року в розвиток інфраструктури оптових ринків сільськогосподарської продукції було залучено близько 5 млрд грн інвестицій», – зазначив міністр. Тут треба нагадати, що сьогодні ОРСП в Україні є виключно приватними структурами. 
Також міністерство, за словами його очільника, створило на базі одного з інститутів моніторинговий центр і щоденно відслідковує роздрібні ціни майже на 700 продуктових ринках та базарах всіх регіонів країни. «В першому кварталі спостерігається зниження роздрібних цін на хліб, борошно, крупи, деякі м'ясні та молочні продукти», – зауважив пан Присяжнюк. 
Ще одна добра новина від МінАПП у тому, що у відомстві вбачають «зацікавленість інвесторів і міжнародних інституцій до тих кроків і тих заходів, які ми робимо в аграрному секторі». Це тим більш приємно, що, за даними Української аграрної конфедерації, відтік прямих іноземних інвестицій в сільське господарство України в 2011 р. становив $25 млн – тобто працюємо на перспективу.
Після виступу Миколи Присяжнюка журналісти дістали можливість поставити запитання і самому міністру, й іншим присутнім на прес-конференції аграрним урядовцям. Докладніше у друкованій версії

 
© 2018 ТОВ "Агромедіа-Про"