Статті

СХІДНІ ВОРОТА УКРАЇНИ – ПРИВАБЛИВІ ТА МІЦНІ

ImageАмбітні, але цілком реальні плани – залучити близько 6,5 млрд грн інвестицій в основний капітал поточного року – визначила для себе Луганська область і закріпила це в програмі соціально-економічного розвитку. В першому півріччі освоєно 2,4 млрд грн, що на чверть перевищує минулорічні цифри, тож в другій половині року планується вийти на прогнозні показники. Для цього існують усі передумови, і проведення ІІ Луганського міжнародного інвестиційного форуму 5-7 жовтня стало тому підтвердженням.
ФахІвцІв з 17 країн світу гостинно приймав Луганський національний аграрний університет (ЛНАУ). Серед них 94 представники іноземних делегацій, 364 – представляли бізнес Луганської області, 264 – міста і райони регіону. Організаторами заходу виступили Луганські облдержадміністрація і облрада та обласне комунальне підприємство «Регіональне агентство сприяння інвестиціям».
Протягом форуму було презентовано 74 вітчизняних інвестиційних проекти 30-ти компаній. Серед них – ТОВ «Гань термал технолоджис», ТОВ «Гірські машини» (Луганськ), Проект локальних інвестицій (USAID) по промисловому парку м.Алчевськ, Проект локальних інвестицій (USAID) по промисловому парку м.Лисичанськ, ТОВ «Козача станиця» (хімія для с/г), ТОВ «Юнайтес» – альтернативна енергетика (вітряні млини, світлодіодні світильники, обігрівальні прилади) та інші.
Форум дав луганським підприємцям можливість налагодити ділові зв'язки з бізнесом США, Австрії, Нідерландів, Польщі, Канади, Італії, Німеччини, Іспанії, Швеції і низки інших країн. Крім того, серед учасників – офіційні делегації, посли з Білорусії, Канади, Південної Кореї, Нігерії, консули Чеської Республіки і Польщі.
Президент України Віктор Янукович листом  щиро привітав учасників форуму і ініціативу Луганської обласної державної адміністрації щодо проведення такого представницького заходу, який було започатковано минулого року. Глава держави висловив переконання, що економічне зростання в Україні безпосередньо залежить від підприємницької ініціативи на місцях, інвестиційної привабливості територій і реалізації інноваційних підходів. «Упевнений, що презентація напрацьованих проектів, які підтверджують великий потенціал Луганської області, актуальна тематична спрямованість форуму, обговорення перспектив співробітництва разом із підписанням відповідних угод – стануть запорукою динамічної розбудови регіону і сприятимуть модернізації нашої держави», – відзначив Президент України.
У перший день роботи форуму простора актова зала ЛНАУ ледь вмістила всіх учасників пленарної частини.
«Обласна влада докладає усіх зусиль, щоб отримати максимальний економічний ефект від розвитку міжнародної співпраці, створюючи сприятливі умови для інвестиційної і підприємницької діяльності на нашій території», – наголосив у привітальному слові голова облдержадміністрації Володимир Пристюк. За його словами, поштовхом до бурхливого розвитку інвестиційної діяльності стала погоджена політика Президента України, Кабінету Міністрів і парламенту по вдосконаленню законодавчої бази і міжнародній співпраці, що дозволяє на місцях налагоджувати бізнес-контакти і просувати свої ідеї іноземним партнерам. «Якщо минулого року на форумі ми презентували Луганщину міжнародному співтовариству, – сказав губернатор, – то сьогодні ми пропонуємо бізнес-ідеї, які в перспективі можуть мати великий інвестиційний потенціал».
За його словами, важливість таких заходів полягає також в тому, що вони формують позитивний інвестиційний імідж регіону. Більшість цьогорічних учасників дізналися про другий Луганський інвестфорум не через рекламу і ЗМІ, а від учасників першого форуму: 30% фахівців приїхали за рекомендаціями, ще 40% становили ті, хто безпосередньо брав участь в першому форумі.
«Підвищити інвестиційну привабливість Луганщини вкрай важливо для нас. Обласна влада прекрасно розуміє, що інвестори готові вкладати кошти тільки тоді, коли бачать не лише реальний прибуток від своїх вкладень, але і підтримку місцевої влади. Тому і облдержадміністрація, і облрада готові серйозно працювати в цьому напрямі і далі», – підкреслив Володимир Пристюк.

Президент Канадсько-Української торгової палати Зенон ПОТІЧНИЙ і голова Луганської обласної ради Валерій ГОЛЕНКО підписують Меморандум про співробітництво в присутності Надзвичайного і Повноважного Посла Канади в Україні Даніеля КАРОНА і голови Луганської облдержадміністрації Володимира ПРИСТЮКА (стоять)
Президент Канадсько-Української торгової палати Зенон ПОТІЧНИЙ і голова Луганської обласної ради Валерій ГОЛЕНКО підписують Меморандум про співробітництво в присутності Надзвичайного і Повноважного Посла Канади в Україні Даніеля КАРОНА і голови Луганської облдержадміністрації Володимира ПРИСТЮКА (стоять)

У свою чергу голова обласної ради Валерій Голенко додав, що низка представлених на форумі проектів вимагає підтримки державної і місцевої влади. «Налагодити таку взаємодію – це теж частина роботи обласної влади, – вважає він. – Я впевнений, що зрештою ця робота дасть плоди, помітні не лише експертам, але, насамперед, пересічним громадянам».
Після стислих виступів розпочала роботу пленарна частина, яку було організовано у вигляді блоків з тематичних дискусій: на сцену запрошувались по три бізнес-фахівці, які відповідали на запитання модератора – першого заступника голови Луганської облдержадміністрації Едуарда Лозовського.
Іноземні експерти зазначали, що в цілому форум продемонстрував інвестиційну привабливість Луганщини не тільки для внутрішніх, а й для зарубіжних інвесторів.
Так, президент Американської торгової палати Хорхе Зукоскі сказав, що найбільшу привабливість мають сільське господарство і промисловість. На його думку, на Луганщині можна успішно вести бізнес і робити капіталовкладення. Тому в рейтингу інвестиційної привабливості вона посіла гідне 6-е місце серед інших областей України.
Однак фахівець наголосив, що інвестиції мають супроводжуватися реформами; слід розробити стратегію і вирішити, куди саме будуть спрямовані основні кошти. «Головна умова для інвесторів – це передбачуваність, стабільність економіки і хороші лідери. Також дуже важливо, щоб бізнесмени спілкувалися один з одним і залучали нові капіталовкладення в Луганську область», – вважає він.
Крім того, Луганщина була і залишається інвестиційно привабливою для російських сусідів. Про це свідчить виступ заступника міністра сільського господарства і продовольства Ростовської області Ольги Горбаневої на одному з тематичних круглих столів, який проходив у рамках інвестфоруму. Делегацію області було представлено фахівцями агропромислового комплексу, адже сьогодні росіяни імпортують з Луганської області, передусім, продукти харчування, продукцію переробної галузі, а також легкої промисловості, чорної і кольорової металургії.
Канадський бізнес має велику зацікавленість в Східній Україні і готовий інвестувати в місцевий бізнес, – про це заявив в ході панельної дискусії президент Канадсько-Української торгової палати Зенон Потічний. За його словами, зазвичай канадські бізнесові кола досить консервативні і обережні, але поступово в Україні інвестиційне середовище покращується, і з кожним роком канадці вкладають в її економіку все більше коштів.
Особливо, за словами Зенона Потічного, цікава в цьому сенсі Луганська область. Він повідомив про плани канадських інвесторів щодо відновлення старих вугільних шахт, закритих багато років тому, в які бізнес його країни має намір вкласти $270 млн інвестицій.
Партнер компанії «Ернст енд Янг Україна» Богдан Ярмоленко наголосив, що привабливість для інвесторів базується на двох складових: прибутковості і рівні ризиків. Українська економіка наразі перебуває в стадії стабільного розвитку і її прибутковість на 4% вища за середньоєвропейську. Але й рівень ризиків для іноземного бізнесу в нашій країні досить високий. «Завдання влади на сьогодні – створити умови, щоб прибутковість перевищувала ризики», – заявив експерт.
Також серед найбільш вигідних для інвестування галузей економіки України він назвав видобуток і обробку корисних копалин, сільське господарство і високі технології. Перші дві, за його словами, складають сьогодні 70% українського експорту і половину національного валового продукту. Також, за оцінками пана Ярмоленка, дуже рентабельні вкладення в енергозаощаджуючі технології і природоохоронні заходи. Сама ж Україна, на його думку, повинна більше інвестувати в освіту, розвиваючи інтелектуальний потенціал нації.
Серед рекомендацій, які дали зарубіжні експерти українським бізнесменам, – це більш сміливо заявляти про себе на міжнародному ринку, просувати свій продукт, застосовуючи сучасні маркетингові методи; вивчати конкурентне середовище, щоб виділити свої сильні сторони перед інвесторами; не намагатися вразити інвестора швидкими і великими прибутками від майбутніх вкладень, а орієнтуватися на стабільність і гарантованість прибутку. Крім того, законодавча база, на думку експертів, потребує певного коригування, оскільки захищає тільки українські інтереси, не враховуючи інтереси зарубіжних партнерів.
Активна позиція обласної влади Луганщини стала одним з вирішальних чинників для польських інвесторів в прийнятті рішення щодо реалізації інвестпроекту «Агромісто» (рос. – «Агрогород»). «Луганська обласна влада активно шукає інвесторів і сприяє розвитку бізнесу на території краю, і це стало вирішальним чинником для нашого приходу на Луганщину», – заявив член президії Господарської палати Польщі Тадеуш Намединський. Він відзначив, що дуже важливо, щоб влада регіону підтримувала почини і розуміла значущість створення сприятливого середовища для інвесторів.
Широко представлений на Луганщині круг бізнес-інтересів інвестиційної компанії «Горизон капітал». «Наш фонд має акції ряду підприємств, успішно працюючих в області», – розповів принципал компанії Костянтин Магалецький. Фонд працює в Україні з 1995 року. За минулий рік його інвестиції в українську економіку склали більше 150 млн дол., найближчими роками планується ще 200 млн дол. інвестицій.
За словами Костянтина Магалецького, кожній інвестиції передує екологічна перевірка на вимогу зарубіжних партнерів. «Для західних інвесторів важливо, щоб підприємство, в яке вони збираються вкладати свої гроші, не завдавало шкоди довкіллю», – пояснив він. За його словами, західному інвесторові не все одно, від чого отримувати прибуток, і він готовий на додаткові витрати заради «чистоти» бізнесу.
«Практично рік ми готувалися до Другого інвестиційного форуму. Готувалися відповідально, напружено і, сподіваємося, що домовленості, досягнуті сьогодні, матимуть конкретний економічний результат», – висловив впевненість Володимир Пристюк, підбиваючи підсумки першого дня форуму.
За його словами, дискусія, яка відбулася в ході пленарного засідання, показала бажання влади йти назустріч бізнесу, створюючи умови для його вільного розвитку в регіоні, і готовність інвесторів до співпраці з Луганщиною.
«У нас має бути єдине розуміння того, яким ми хочемо бачити продовження зв'язків і контактів, що встановилися сьогодні, які напрями нашої співпраці матимуть конкретну перспективу. Адже саме конкретика дій, зрештою, визначає якість економічних взаємин», – зазначив він.
* * *
У рамках форуму відбулося підписання низки спільних документів. Надзвичайний і Повноважний Посол Канади в Україні Даніель Карон, коментуючи підписання двостороннього Меморандуму про співпрацю, висловив упевненість, що договірні стосунки, що встановилися сьогодні, між регіональною владою і Канадсько-Українською торговою палатою, стануть базисом для розвитку довгострокового партнерства між луганським і канадським бізнесом.
Також він відзначив високий рівень організації форуму і завірив, що Канаду вже зараз можна включати до списку учасників наступного. «Ми обов'язково приїдемо на ІІІ Луганський міжнародний інвестиційний форум, щоб підтримати розвиток зв'язків, які склалися сьогодні», – сказав пан посол.
* * *
Другий день роботи форуму був присвячений роботі чотирьох тематичних круглих столів, зокрема «Промислові парки. Інфраструктура. Логістика». «Агропромисловий комплекс. Презентація проекту «Агромісто», «Промисловість. Мінерально-сировинна база», «Інноваційний потенціал Луганської області».
У тому, що агропромисловий комплекс Луганщини є одним з найбільш інвестиційно привабливих, переконує саме життя – він динамічно розвивається. За статистикою, виробництво валової продукції сільського господарства за 8 місяців поточного року збільшилося на 10,5%, в т.ч. в сільгосппідприємствах – на 13,8%, в господарствах населення – на 8,2%. Відтак, з темпами приросту валової продукції сільського господарства Луганська область посіла 10 місце.
Значну роль в цьому відіграло залучення інвестицій в галузь. З початку року в основний капітал сільського господарства залучено 77,6 млн грн, у т.ч. в галузь рослинництва – 74,8 млн грн (145,4% до рівня минулого року), в галузь тваринництва – 2,8 млн грн. У галузь харчової та переробної промисловості надійшло 68 млн грн.
Прямі іноземні інвестиції в сільське господарство становили $2,2 млн, (у 2010 році – $2,5 млн, у харчову та переробну промисловість – $3,7 млн.
Крім того, агроформування області у поточному році інвестували значні кошти в розвиток сільськогосподарського виробництва. ЗАТ «Луганськмлин» інвестувало в будівництво нового хлібозаводу у Луганську 49 млн грн, ТОВ СФ «Агроукрптаха» (м.Луганськ) інвестувало у розвиток галузі птахівництва 8 млн грн, ТОВ «Лотуре-Агро» надало для здійснення сільськогосподарської діяльності у господарствах Луганської області 5,9 млн дол. США.
Відповідно до плану соціально-економічного розвитку області в жовтні поточного року в Луганську відкрито новий оптовий ринок сільськогосподарської продукції «Околиця» (вартість проекту – 20 млн грн) та проведено презентацію розробленого спільно з Польською господарською палатою Регіонального цільового інвестиційного проекту «Агромісто».
Цей проект передбачає створення єдиного аграрного центру – інвестиційного кластеру, в складі якого є 30 інвестиційних проектів, спрямованих на організацію виробництва та переробку сільськогосподарської продукції, будівництво нових овочесховищ, створення торговельних площ з метою реалізації продукції за принципом «виробник-споживач», а також організацію логістичного центру, виставкових площ та бізнес-центру.
Зрозуміло, що нашу увагу було зосереджено на роботі аграрного круглого столу і презентації проекту «Агромісто».
«Завдяки реалізації цього проекту на Луганщині Україна зможе піднятися з 142-го місця на 100 позицій вгору по інвестиційній привабливості у світовому рейтингу», – заявив учасникам заходу член президії Польської господарської палати Тадеуш Намединський.
За його словами, чинниками, що вплинули на рішення про реалізацію цього найбільшого польського проекту «Східного партнерства», стали вигідні передумови саме в Луганській області. Серед них те, що на сьогодні область лише на 74% забезпечує потреби населення в сільгосппродукції; овочі і фрукти на Луганщині дуже дорогі; також не використовуються наявні в регіоні земельні ресурси; конче потрібні інвестиції в модернізацію зрошувальної системи і техніку; наявні великі незадіяні трудові ресурси; область має перспективи розвитку тваринництва.
Окрім цього польський партнер відмітив привабливий інвестиційний клімат, який створила в регіоні обласна влада.
Він представив бачення реалізації «Агроміста» з точки зору польських інвесторів. Це буде кластерна структура, що об'єднує на одному майданчику цілий ряд компаній, організацій, підприємств, необхідних для обслуговування фермерських господарств. Значну площу «Агроміста» займуть сучасні овочесховища з новими технологіями зберігання овочів і фруктів без доступу кисню. Це дозволить зберігати їх в належному стані понад півроку. Частина землі буде зайнята під склади, логістичні структури і представництва фірм і компаній. Промислова зона включить підприємства по переробці сільгосппродукції, завод по виробництву пластикових виробів і упаковки тощо. На території «Агроміста» будуть представлені також м'ясомолочний кластер і кластер сільгосптехніки і устаткування. Передбачено комплексне обслуговування фермерських господарств, постійно діючу виставку-продаж.
Планується, що учасників «Агроміста» обслуговуватимуть два польські банки. «Вони зможуть надавати кредити українським підприємствам за ставками набагато нижчими, ніж в середньому діють в Україні», – відмітив Тадеуш Намединський.
Проекту «Агромісто» надається первинне значення на державному рівні і польською, і українською стороною.
«Сільське господарство – один з пріоритетів в розвитку економіки Луганської області, – заявив головуючий на цьому круглому столі Едуард Лозовський. – І проект «Агромісто» – реальна точка росту і тяжіння для тих, хто готовий вкладати в цю галузь». На його думку, овочівництво – це не лише виробництво з високою рентабельністю, але і серйозний ріст рівня зайнятості сільського населення – в 5-8 разів. У цій галузі закладені реальні перспективи відродження луганського села, переконаний перший заступник глави облдержадміністрації.
Він також повідомив, що розвиток майданчика «Агроміста» передбачається без бюджетних коштів – за рахунок коштів інвесторів, що беруть участь в проекті. Приклад державно-приватного партнерства в тому, що влада виділяє під проект більше 120 га земель і надає пільги по її використанню.
Уперше іноземний бізнес привіз на Луганщину свої власні інвестпроекти і представив на форумі. Серед них – будівництво заводу по швидкому заморожуванню продуктів харчування, підприємство по виробництву шампіньйонів, підприємства по зберіганню продукції овочівництва. Передбачається, що усі вони будуть реалізуватися на майданчику «Агроміста» і у рамках цього інфраструктурного проекту.
Після нетривалої перерви луганські підприємці на тематичному круглому столі представили свої проекти. Серед них – комплексне овочесховище на 2400 тонн (ТОВ «СхідЛуг» м. Брянка), збільшення обсягів виробництва фруктів в Попаснянскому районі шляхом оновлення садів і організації переробки фруктів і ягід (ВАТ «Червоне Привілля»). Новоайдарське приватне підприємство «Мічурінське» представило проект по реконструкції овочесховища, консервного цеху і розвитку бази овочівництва і садівництва. Був також представлений проект по виробництву меду і продукції бджільництва в Новоайдарському районі.
Низка проектів була присвячена розвитку тваринництва: розширенню молочного стада, вирощуванню племінного молодняку, виробництву індичачого м'яса, м'яса бройлерів, модернізації молокозаводу, створенню молочної ферми.
* * *
Оскільки фінал XIII обласних літніх сільських спортивних ігор «Луганщина-2011», присвячених 90-річчю з дня утворення Луганського національного аграрного університету, співпав з відкриттям форуму, його учасники могли не тільки почути про економічну привабливість області, а й наочно побачити усю силу і міць українського спорту. В урочистому відкритті взяли участь керівництво області, численні гості і студенти аграрного вишу. З понад 250 сіл та селищ зїхалися представники Всеукраїнського фізкультурно-спортивного товариства «Колос» позмагатися в 11 видах спорту – мініфутболі, волейболі, легкій і важкій атлетиці, перенесенні ваги, перетягуванні канату, греко-римській боротьбі. Усього прибуло більше 1500 учасників, серед яких переможці змагань міжнародного рівня, чимало майстрів спорту міжнародного класу, заслужених тренерів та діячів фізичної культури і спорту. Відкривали захід виступи художніх та спортивних колективів ЛНАУ та області, зокрема хлопці з Луганського округу донських козаків та кінного театру «Лугари».
Змагання тривали аж до восьмої вечора і врешті-решт у загальнокомандному заліку перше місце посів Старобільський район, друге – Новопсковський, третє – Краснодонський. Перші місця за видами спорту здобули: армреслінг, гирьовий спорт, перетягування канату, шашки – Краснодонський район, настільний теніс – Новоайдарський район, крос (легка атлетика) – Станично-Луганський район, футбол – Новопсковський район, шахи – Кремінський район. Естафету комплекс ЛНАУ передав Біловодському району, тож наступного року фінал літніх сільських спортивних ігор «Луганщина-2012» буде приймати він. Також на 2012 рік заплановані Малі олімпійські ігри серед школярів у Перевальському районі, футбольний фестиваль у Старобільському районі та волейбольний фестиваль у Станично-Луганському районі.
Детальніше про діяльність луганського осередку ВФСТ «Колос» у наступному числі «Агропрофі» розкаже Леонід Соєнко, який очолює його вже 33 роки, є заслуженим працівником фізичної культури та спорту і особисто виховав чимало чемпіонів.

© 2018 ТОВ "Агромедіа-Про"