Статті

ГОРМОН ВІДКРИТОСТІ. УКРАЇНСЬКИЙ ЕКСПЕРИМЕНТ

Новий метод здійснення податкового контролю – горизонтальний моніторинг (гормон) – запропонувала впровадити у вигляді експерименту Державна податкова служба України. Така форма співробітництва як опція поточного року пропонується п'ятьом найпотужнішим платникам податків у основних галузях вітчизняної економіки – металургійній, нафтовидобувній, нафтопереробній промисловостях, сільському господарстві і торгівлі.
Горизонтальний моніторинг передбачає активну участь платника податку у процесі проведення податкового контролю. Підприємство перед здійсненням чи оподаткуванням будь-яких господарських операцій, що пов'язані з податковими ризиками, надає інформацію про них податковому органу. Той опрацьовує надану інформацію і в прискореному режимі (з урахуванням реальних строків для здійснення таких господарських операції) надає платнику податків податкову консультацію. Крім того, ДПС України обіцяє скоротити або й взагалі відмовитися від проведення документальних перевірок учасників гормону, а також своєчасно надавати їм автоматичне бюджетне відшкодування ПДВ.

Підписання меморандуму між ДПС України та «НІБУЛОНом»
Підписання меморандуму між ДПС України та «НІБУЛОНом»

Беззаперечною перевагою горизонтального моніторингу є опрацювання податкових ризиків у режимі реального часу. Якщо платник податку стикається з невизначеністю у чинному законодавстві щодо оподаткування тієї чи іншої операції, він звертається до податкового органу, і той відразу надає йому податкову консультацію. Відтак, уже в момент здійснення господарської операції платник податків розуміє, яким чином, на думку податкового органу, повинна оподатковуватися господарська операція, а не перебуває у стані невизначеності до моменту проведення податковим органом відповідної документальної перевірки. Звичайно, якщо платник податку не згоден з позицією податкового органу, ніщо не позбавляє його права звернутися до суду з метою підтвердження правильності свого підходу.
Горизонтальний моніторинг як метод податкового контролю було вперше запроваджено 2005 року в Нідерландах. Звідти він успішно поширився серед інших країн світу, таких як Німеччина, Австрія, Словенія, Сполучені Штати Америки. Наразі він досягнув України. 4 жовтня в Києві було підписано Меморандум між Державною податковою службою України та ТОВ Сільськогосподарським підприємством «НІБУЛОН» про участь в експерименті з запровадження горизонтального моніторингу. Компанія стала четвертою в загальному переліку учасників експерименту і першою та єдиною серед представників АПК України.
Перед підписанням цього історичного документу заступник голови ДПС України Олександр Клименко зазначив, що керівництво служби надзвичайно вдячне потужним компаніям і їхнім керівникам за сприяння вдосконаленню методів податкового адміністрування. Податкова завжди виступала і виступатиме за партнерські стосунки між владою і бізнесом.
«Наше завдання – максимально розширювати сервісні функції і забезпечувати максимально комфорті умови роботи підприємств-платників податків, – зазначив Олександр Вікторович. – Ті методи, які з впровадженням горизонтального моніторингу будуть застосовані на «НІБУЛОНі», як і на інших учасниках експерименту, мінімізують людський фактор, дадуть можливість спілкуватися однією мовою фахівцям податкової служби і підприємства, а відтак дозволять йому прозоро нарощувати свій економічний потенціал і в дусі партнерства розвивати нашу співпрацю.
Наразі йдеться про те, наголосив він, що горизонтальний моніторинг передбачає відкритість підприємства перед податковими органами в режимі «он-лайн». Тобто, підприємство забезпечує доступ до своїх бухгалтерських, фінансових документів, податкова ж, у свою чергу, не займатиметься контрольно-перевірочною роботою, а на базі наявної інформації дозволить об'єктивно оцінювати як податкові ризики, так і надавати необхідні консультації в ході діяльності компанії, які їй будуть потрібні на той момент.
Цей контакт відбуватиметься в режимі реального часу, що дуже важливо. Адже сьогодні ми перевіряємо платника податків постфактум, коли той уже здійснив певні господарські операції. Під час такої перевірки відволікаються ресурси підприємства, і сама точка контролю є недостатньо ефективною.
«Сьогодні для потужного бізнесу, який в своїй основі досить відкритий і прозорий, сплата податків є так само важливим показником і капіталізації підприємства, і його репутації серед партнерів. Тому сервіс горизонтального моніторингу відкриває нові можливості взаємодії влади і бізнесу», – запевнив Олександр Клименко.
За його словами, дуже важливо, що саме компанія «НІБУЛОН» пристала на цей експеримент, тому що як лідер сільськогосподарської галузі і як стовідсотково вітчизняне підприємство, вона задає нові стандарти цій галузі, як щодо організації своєї комерційної діяльності, так і щодо співпраці з державними органами.
Серед представників аграрної сфери є інші охочі прийняти участь в експерименті. Однак з боку податкової в горизонтальному моніторингу наявні певні зобов'язання, які слід виконувати. «Тому в даному випадку, – зауважив високопосадовець, – все має бути, як в міцному шлюбі: обидві сторони мають свідомо йти на цей крок».
З часом податківці прогнозують значне збільшення охочих долучитися до цієї співпраці, однак усьому свій час. На сьогодні важливо підтримати, насамперед, тих людей, які мають прогресивну думку і йдуть попереду, вважає заступник голови ДПСУ.
«Завжди важко бути лідером, бо лідер – це вміння нестандартно мислити і робити рішучі нестандартні кроки. І ми сьогодні є свідками того, як компанія «НІБУЛОН» рішуче цей крок зробила, за що ми їй щиро вдячні», – підсумував він.

ВеликІ сподівання на впровадження горизонтального моніторингу покладає і генеральний директор ТОВ СП «НІБУЛОН», Герой України Олексій Вадатурський:
«Ми відпочатку прийняли для себе правила: у нас державницький підхід, відкрита політика в бізнесі, ми працюємо виключно в законодавчому полі і відкриті для контролюючих органів. Щоб підтвердити таку позицію, ми долучилися до цієї співпраці. Можна сказати, що ми свідомо погодились на цей «шлюб», адже на нас це покладає додаткові зобов'язання щодо відкритості перед нашими партнерами і контролюючими органами. На сьогодні ми є лідерами в аграрному секторі України, і, на мою думку, наш приклад співпраці з податківцями безумовно буде корисним для всіх учасників вітчизняного аграрного ринку.
Однак ми не просто успішно працюємо в аграрній галузі, ми створюємо інфраструктуру аграрного сектору: компанія займається суднобудуванням і відроджує річкове судноплавство, розвиває логістику, займається будівництвом і розвитком елеваторної промисловості, експортною діяльністю. Ми активно працюємо в соціальній сфері. Дуже важливо, що ми сьогодні напряму працюємо з сільгоспвиробниками: понад 80% угод укладено саме з ними. Завдяки нашій інвестиційній діяльності ми забезпечуємо роботою металургійну, хімічну, машинобудівну будівельну галузі.
Ми на сьогодні користуємось належною довірою з боку міжнародних інституцій – провідних світових фінансово-кредитних установ, постачальників обладнання, підтримкою урядів. Тому наша участь в експерименті з горизонтального моніторингу також дозволить зробити максимально прозорою зовнішньоекономічну діяльність, відслідковувати, як працюють механізми експортних контрактів і світовий ринок зерна загалом».
Від такої співпраці, переконаний Олексій Опанасович, виграють усі. Насамперед – аграрний сектор України, чиї позиції як однієї з головних бюджетоутворюючих галузей вітчизняної економіки значно зміцняться.

ВодноЧас основною проблемою для успішного втілення горизонтального моніторингу в Україні наразі є відсутність відповідного законодавства. Чинним законодавством не передбачено право податкових органів згідно зі світовою практикою укладати з платниками податків договори щодо здійснення горизонтального моніторингу. Також законодавством не передбачено обов'язку податкового органу дотримуватися зобов'язань, встановлених такими договорами, зокрема зобов'язань щодо звуження обсягу перевірок та надання податкових консультацій у прискореному режимі.
Тому, згідно з Конституцією (ст. 19) та іншими законами України, існує ризик визнання договору про здійснення горизонтального моніторингу недійсним, і, відповідно, неможливості забезпечення виконання зобов'язань податкового органу за цим договором у примусовому порядку.
Таким чином, договір про здійснення горизонтального моніторингу може розглядатися радше як «джентельменська угода», виконання якої залежить виключно від доброї волі сторін, ніж як повноцінний юридичний інструмент.
Горизонтальний моніторинг також забезпечуватиме податковій доступ до контрагентів компанії. З одного боку, це унеможливлює збереження конфіденційної інформації, з іншого – убезпечує учасника гормону від співпраці з фіктивною фірмою або з контрагентом з сумнівною репутацією.
Досить поширеною на сьогоднішній день є практика позбавлення платника податку права на бюджетне відшкодування ПДВ з посиланням на той факт, що його контрагенти за ланцюгом поставки товарів (послуг) займаються діяльністю, спрямованою на штучне створення податкового кредиту (фіктивні підприємства). Зрозуміло, що в умовах реалізації гормону податкові органи можуть рекомендувати платнику податку працювати/не працювати з певними контрагентами.
Детальніше про перспективи легалізації горизонтального моніторингу у вітчизняному правовому полі розповідає Юрій Марченко, начальник управління оподаткування великих платників податків Департаменту оподаткування юридичних осіб ДПС України:
«Після підписання меморандумів разом з проектом постанови пакет документів подається до Кабінету Міністрів України, який має ухвалити постанову про прийняття горизонтального моніторингу в якості експерименту. З моменту її ухвалення впродовж не менше року ми працюватимемо за цим експериментом, який, на нашу думку і на думку бізнесу, матиме позитивні наслідки. Водночас він дозволить виявити певні «підводні камені», які наразі не видно, завдяки чому ми зможемо зробити механізм взаємодії більш злагодженим».
Щоб зробити дієвим механізм горизонтального моніторингу, його слід закріпити законодавчо. За прогнозами податкової служби, вже до кінця поточного місяця буде підготовлено і внесено до уряду необхідний пакет документів, і на базі їх прийнято відповідну постанову.
Наступним практичним кроком щодо реалізації співпраці на умовах гормону має стати укладання договору між сторонами – податковою службою і платником податків відповідно, розповідає Юрій Васильович. Договір створюватиметься спільно фахівцями різних департаментів ДПС і структурних підрозділів компанії-учасниці, він має бути максимально деталізованим. «Ми маємо визначити відповідальність сторін, технічний бік передачі даних та їхнього захисту (комп'ютерні програми), визначити терміни, а також необхідний обсяг надаваної інформації, щоб ДПС не перетворилася на філію бухгалтерії партнера тощо», – пояснює він.
* * *
Безумовно, горизонтальний моніторинг можна вважати прогресивним і сприятливим для платників податків способом здійснення податкового контролю. Сьогодні ідея впровадження гормону поки що сприймається експертами як надто сміливий і відповідальний крок. Ми ж, підсумовуючи, зазначимо, що сам факт реальних кроків щодо його запровадження говорить про те, що сьогодні держава намагається крокувати в ногу з бізнесом.




© 2018 ТОВ "Агромедіа-Про"