Статті

HAND-IN-HAND TO SAVE THE LAND (АНГЛ.) – ПЛІЧ-О-ПЛІЧ ДЛЯ ЗБЕРЕЖЕННЯ ЗЕМЛ

ImageКанада – воістину інтернаціональна і безмежна за територією і можливостями країна на північноамериканському континенті. В пошуках кращої долі прямують до неї емігранти, беручи із собою знання і досвід, традиції і культуру, а також харчові уподобання. Тож канадський агросектор вражає своїм розмаїттям і віддзеркалюється у простому, а головне – абсолютно реальному сенсі життя: пліч-о-пліч для збереження землі.
На тлі загальносвітового дефіциту продовольства людство стикнулося зі ще однією жахливою проблемою – катастрофічно швидким зменшенням кількості бажаючих працювати в сільському господарстві. Провідні аграрні країни активно залучилися до пропаганди – в ЗМІ, на бігбордах, плакатах і футболках, скрізь можна побачити слоган: «Якщо ти поїв сьогодні, ти маєш бути вдячним селянинові (фермеру)!».
З іншого боку, цей самий дефіцит не повинен покриватися за рахунок виробництва великої кількості низькоякісних продуктів, здатних втамувати голод, але не принести користі людському організмові. Отже, йдеться про необхідність виробляти поживну, високоякісну здорову їжу і при цьому зберігати економічні інтереси виробників і споживачів.
Канада відіграє провідну роль в забезпеченні світу продовольчою продукцією і залишається країною нових можливостей для тих, хто хоче працювати в сільському господарстві. Саме на цих питаннях зосередили увагу організатори всесвітнього конгресу Міжнародної федерації агарних журналістів (МФАЖ), який проходив в Онтаріо 13-18 вересня поточного року.
Ця впливова міжнародна організація існує вже понад півстоліття, і наразі до її складу входить 31 країна. Засадничою умовою членства у МФАЖ є свобода слова в країні, наявність якої ґрунтується на висновку Міжнародного інституту преси (англ. the International Press Institute – IPI). Інститут постійно відстежує політичну ситуацію в країнах, і у разі, якщо його висновок стає негативним, то країну або не приймають до МФАЖ, або виключають з організації. З цієї причини такі потужні аграрні країни, як Росія і Китай, не входять до її складу.
Серед цьогорічних учасників конгресу було 260 делегатів з 28 країн світу. Перші дні роботи було присвячено проведенню майстер-класів і виступам представників провідних агроформувань світу і Канади. Потому представників ЗМІ було розподілено на три групи, кожна з яких отримала можливість побувати в фермерських, сільськогосподарських і переробних підприємствах, у залежності від заздалегідь визначених маршрутів. Про мандри журналістів «Агропрофі» ми розповідатимемо в наступних випусках газети.

Image
Голова союзу аграрних журналістів Японії Ямада Масару і президент МФАЖ Майк Вілсон (обидва у центрі) та члени японської делегації на конгресі МФАЖ. 17 вересня 2011 року, Канада.

А наразі хотілося б поінформувати, що японські аграрні журналісти з великою вдячністю сприйняли фінансову допомогу МФАЖ і акцію українських колег (див. «Агропрофі» №32 від 26 серпня 2011 року). Однак усі отримані кошти вони вирішили передати фермерам, які 2009 року приймали міжнародну когорту журналістів на конгресі в Японії і постраждали внаслідок стихійного лиха навесні цього року. Спілкуватися з українцями японці прийшли усією делегацією і щиросердно вітали нас з притаманною їм природною вдячністю. Вони багато розповідали про сільське господарство своєї невеличкої за площею, але потужної за можливостями країни. Ми домовилися про обмін інформацією щодо роботи і розвитку АПК обох країн і сподіваємося, що наша співпраця буде корисною для численних читачів як в Японії, так і в Україні. Очільник японського союзу аграрних журналістів Ямада Масару наголосив, що рішення про підтримку фермерів було викликано серцем, адже неможливо порівняти втрати фермерів і журналістів від стихії. «Нехай швидше відрождуються наші фермери. Нехай більше виробляють смачної продукції і годують людей. Тоді нам буде про що писати. І десь в глибині душі ми відчуватимемо, що до цього відродження ми, журналісти усього світу, доклали трохи і своїх зусиль», – сказав він.
* * *
ImageСІльське господарство і переробна харчова промисловість у Канаді є настільки розгалуженими, за твердженням самих канадців, що іноді здається, що вони охоплюють взагалі усю життєдіяльність країни і тому є найбільш динамічними і інноваційними галузями економіки. Тут працюють понад 2,1 мільйони канадців – сільгоспвиробники, які безпосередньо опікуються землею і фермами, постачальники-посередники, транспортники, продавці і працівники громадського харчування. Загалом АПК входить до топ-п'ятірки промислових галузей Канади, за популярністю посідає друге місце після автоперевезень. Роботу ж в аграрному секторі має кожен восьмий мешканець країни.
Крім того, наявні національні наукові розробки Канади, їхнє практичне втілення і застосування кращих світових технологій продовжують розширювати присутність АПК в інших сферах життя. Так, все активніше використовуються біоматеріали у будівництві житлових і промислових об'єктів, біопаливо. Життєдайним стало виробництво – розведення і висаджування – зелених насаджень: в країні діє державна програма з озеленення «хайвеїв» (швидкісних трас). Це надає сільському господарству країни нових особливостей. Збільшує кількість зайнятого в цій галузі населення і також забезпечує оздоровлення природи і людини не лише в Канаді, а й на планеті.
Хочеться навести ще декілька цікавинок, якими канадці особливо пишаються.
Так, середньостатистична ферма в Канаді виробляє достатню кількість продукції, щоб годувати близько 120 чоловік щодня. Для порівняння, ферми за часів прадідів і дідів нинішніх мешканців Канади могли нагодувати кожного дня лише 10 чоловік.
Загальновідомо, що для виведення нового сорту в рільництві потрібно 15-20 років. Відколи 1868 було започатковано науковий департамент Канади, канадські вчені зробили значний внесок в розвиток агровиробництва: вони винайшли і застосували сотні нових урожайних сортів для своїх фермерів.
Одним із значних досягнень канадських вчених є канола (CANadian Oil, Low Acid) – ріпак, з якого виробляється ріпакова олія з низьким вмістом ерукової кислоти. Завдяки харчовим властивостям олії їй віддають перевагу мільйони людей у світі. На сьогодні обіг культури в світовій економіці становить $14 млрд.
А ще, поголів'я м'ясної худоби в Канаді становить приблизно 3,7 млн голів. Це трохи більше, ніж населення провінції Альберта.
Щороку в Канаді виробляється близько 17 мільйонів свиней. Ця країна посідає друге місце по експорту свинини після Сполучених Штатів Америки.
ImageВ середньому, п'ятирядне висадження дерев довкола господарських будівель скорочує витрати на їхній обігрів на 25%. Аграрний сектор Канади забезпечив висадження 600 мільйонів дерев лише у Прерії і Британській Колумбії. Багато це чи мало, запитують канадці, – 600 мільйонів? І одразу відповідають, що якщо б ви мали змогу вирощувати дерева в космосі, то цією кількістю можна було б засадити дорогу від Землі до Місяця і півшляху назад.
Канада – найбільший виробник і експортер льону у світі, а зерно льону є надзвичайно корисним для здоров'я людини.
Ми часто-густо навіть не замислюємося про усі варіанти непоживного використання продукції сільського господарства. Наприклад, знову цікавляться канадці, чи знаєте ви, що повітряна камера колеса автомобіля містить кукурудзяний крохмаль? Чи що смуги-тести для виявлення діабету містять фермент, знайдений в хріні? Чи що олія з каноли є складовою суміші для того, щоб запобігти обмерзанню літаків? Чи що деякі шампуні і засоби особистої гігієни містять овес?
Перелік можна продовжити. Так, канадська винна промисловість надзвичайно зросла в останньому десятилітті. Починаючи з 1997-го, продажі зросли майже вдвічі до $1,5 млрд у 2007 році.
А ще, у 1968 у сільському господарстві Канади винайшли «Стелу» – перший самозапилюючийся сорт вишні з дуже високими харчовими якостями. Такі вишні набули особливої популярності, адже вони спрощують догляд за фруктовим садом і гарантують стабільні щорічні врожаї.
Канада виготовляє близько 85% від загального об'єму кленового сиропу в світі, найпотужніше виробництво зосереджено в Квебеці.
Сорт картоплі «Шеподі», розроблений канадськими вченими, є другим  за популярністю в Канаді і першим у світі для смаженої картоплі «по-французьки».
Сільське господарство Канади утримує одну з найбільших у світі колекцій комах і чимало генофондів, розроблених для збереження рослинного і тваринного розмаїття для майбутніх поколінь.

Фото автора

© 2018 ТОВ "Агромедіа-Про"