Статті

СУДОВА І ВИКОНАВЧА ВЛАДА ЩОСЬ ВИКОНУЮТЬ. ЩО СКАЖУТЬ ЗАКОНОДАВЦІ?

ImageУкраїна напередодні нового 2011/2012 маркетингового року, який розпочнеться вже 1 липня. Дуже шкода, що через штучне втручання і непослідовні дії влади на зерновому ринку поточний рік Україна повністю провалила. Маємо спаплюжену репутацію України на зовнішньому ринку через зірвані контракти, штрафи та неустойки, і на сотні мільйонів пограбовану економіку держави через недоотримані у такий спосіб прибутки аграріїв.
Нарешті, здавалося б, правила роботи на зерновому ринку визначено остаточно: скасовано квотування, набрав чинності закон про експортні мита на зернові. Експерти одностайно пророкують добрий врожай-2011. Тож залишилося просто працювати в умовах цивілізованого ринку: виконувати укладені контракти, всіляко підтримувати своїх і не заважати чужим гравцям ринку, щоб спробувати хоч частково виправити зіпсовану репутацію України – потенційної житниці світу.
Здається, державні органи влади мали б винести уроки з цього сумного досвіду. І починати, зрештою, практично виконувати виголошену Президентом України Віктором Януковичем стратегічну Програму економічних реформ України на 2010-2014 роки, мета якої полягає у створенні достойних умов життя наших співгромадян. Досягти цього, як визначено в документі, можливо через «поліпшення бізнес-клімату й створення сприятливих умов для надходження інвестицій».
Натомість маємо напрочуд дивну ситуацію довкола провідного українського сільгоспвиробника, інвестора і лідера ринку зерна – ТОВ СП «НІБУЛОН». Замість всебічної підтримки і всілякого сприяння компанії в її патріотичних програмах із розбудови флоту та відродження судноплавства Дніпром та Південним Бугом, будівництва нових потужностей зі зберігання та переробки зернових і олійних культур, маємо цькування «НІБУЛОНа» з боку контролюючих та правоохоронних органів – від ДПА і СБУ до Держмитслужби, Мінагрополітики та прокуратури.
Ситуація стала настільки абсурдно-загрозливою, що депутати профільного аграрного комітету Верховної Ради на своєму засіданні 14 червня розглядали звернення генерального директора ТОВ СП «НІБУЛОН», Героя України Олексія Вадатурського щодо упередженого ставлення до компанії з боку державних органів. Для об'єктивності з'ясування питання було запрошено представників прокуратури, служби безпеки, податкової адміністрації.
Перш за все, генеральний директор ТОВ СП «НІБУЛОН» Олексій Вадатурський подякував депутатському корпусу і всім прибічникам, які стали на захист підприємства, висловили готовність відстоювати в межах правового поля справедливість, незалежно від рангів і політичної приналежності.
Для того, щоб накреслити ситуацію, що склалася довкола компанії «НІБУЛОН», він попросив п'ять хвилин.
Отже, ТОВ Сільськогосподарське підприємство «НІБУЛОН» зареєстроване в Миколаєві, має 20-річний досвід успішної роботи і 100% українську капіталізацію. Підприємство є потужним сільгоспвиробником, веде серйозну інвестиційну діяльність: лише за останні два роки ним вкладено в економіку України понад 2,6 млрд грн, сплачено до бюджетів різних рівнів 380 млн грн. Також ним створено понад 4,5 тисячі нових робочих місць безпосередньо в АПК і забезпечено роботою понад 15 тисяч працівників галузей будівництва, суднобудування, транспорту тощо.
Щороку на соціальні проекти «НІБУЛОН» витрачає значні кошти – лише 2010 року на втілення соціальних програм компанія спрямувала понад 11 млн грн. За останні три роки підприємство сплатило близько 400 млн грн податків та зборів до державних цільових фондів

«НІБУЛОН» – лідер з експорту зернових культур. Він єдиний з українських компаній поставляв зерно за продовольчою програмою ООН. Завдяки незаперечній репутації інвестиційна діяльність компанії фінансується Світовим банком, ЄБРР, першокласними європейськими банками та урядовими фінансовими установами Королівств Нідерландів, Данії та Швеції.
Наразі підприємство, єдине в державі, будує флот під українським прапором з українського металу на Миколаївському суднобудівному заводі «Океан» і забезпечує роботою його понад 2-х тисячний трудовий колектив. Зведення мережі елеваторів виконують 150 вітчизняних будівельних підприємств, залучивши для цього 15 тисяч фахівців. Кожний рік понад 30 тисяч власників земельних ділянок та членів їх сімей отримують у повному обсязі орендну плату, яка наразі становить 4-5%, і за роки діяльності орендодавцям виплачено 107 млн грн. Підприємство намагається напряму працювати з сільськогосподарськими товаровиробниками, їх доля серед контрагентів компанії складає 65%. При цьому 33% усіх закупівель збіжжя робиться безпосередньо у товаровиробників.
Компанія інвестувала понад 20 млн грн у благодійність та соціальні проекти у галузях освіти, культури, охорони здоров'я та навколишнього природного середовища, на відновлення соціальної інфраструктури сільського населення тощо. Започаткована «НІБУЛОНОМ» освітянська програма «НІБУЛОНівський стандарт» охоплює майже 14 тисяч учнів середніх шкіл та інших навчальних закладів у більшості областей України.
Проте в останній маркетинговий рік діяльність компанії потрапила під пильну увагу усіх контролюючих органів. З вини Міністерства аграрної політики та продовольства компанія не працювала 5 місяців. Маючи 700 тис. тонн зерна, «НІБУЛОН» безпідставно не отримав висновок МінАПП про наявність сільськогосподарської продукції, заявленої на експорт, та спроможність її експортувати. Компанія через вимушене зберігання впродовж року цього зерна отримала збитків на суму $80 млн. І хоча зараз експорт відкрито, час для його реалізації дуже несприятливий: у період перехідних залишків на світовому ринку воно буде непотрібне, тому компанія знову матиме збитки.
ImageЗа словами Олексія Вадатурського, відчувається упереджене ставлення до компанії з боку інспектуючих організацій, підпорядкованих МінАПП. «НІБУЛОН», який будує сучасні елеватори у надкороткі терміни – всього за три місяці – потім ще впродовж трьох вимушений отримувати від міністерства дозвіл на його експлуатацію – сертифікат відповідності. Для підприємства це надзвичайно збитково. «Або ще один приклад, – говорить О.Вадатурський. – Все відбувається як у поганому кіно: у п'ятницю після обіду приходить комісія перевіряти техбазу, тримає персонал до півночі, а потім заявляє, що у вас одна гиря не повірена, ми техбазу не приймаємо.
Також з боку податкової вживаються заходи до наших контрагентів з тим, щоби змусити їх більше з «НІБУЛОНом» не працювати. Під виглядом нікчемних ланок їм приписують, що нібито вони не поставляли нашій компанії товар і, відповідно, відмовляють «НІБУЛОНу» у відшкодуванні ПДВ. Для того, щоб знизити загальну суму неповерненого ПДВ і краще виглядати перед МВФ, з компанії «зняли» близько 370 млн грн. «НІБУЛОН» вимушений захищати свої інтереси у судах і зараз веде близько 70 судових спорів».
За інформацією генерального директора, за подіями далекого 2008 року у березні 2011 року СБУ порушила проти керівництва «НІБУЛОНу» кримінальну справу. Причому нікого зі співробітників компанії не опитували, хоча вони готові дати свідчення і довести свою невинуватість. «На «НІБУЛОН» перекладають провину компанії-контрагента, яка не сплатила податки. Слідчі дії заважають нормальній роботі колективу: лише постанов про виїмку документів видано більше 30-ти. На задоволення запитів слідчих витрачено близько 2000 людино-днів. Щоб надати необхідні слідству документи, витрачено 15 тонн паперу», – наголосив О.Вадатурський.
З цих причин «НІБУЛОН» вимушено призупинив інвестиційну діяльність, для якої за рахунок кредиту фінансової установи уряду Данії вже поставлено і зберігається технологічне обладнання на суму 20 млн євро.
Олексій Вадатурський звернувся до членів парламентського комітету з проханням звернутися до Генеральної прокуратури з тим, щоб вона розглянула дії Служби безпеки України, контролюючих органів, МінАПП та інших міністерств і відомств, які протиправно втручаються в господарську діяльність «НІБУЛОНа». Бо зараз існує реальна загроза зупинити діяльність 5-ти тисячного колективу компанії, від чого постраждають понад 30 тисяч власників земельних ділянок та членів їх родин у 9-ти областях України. Так само зупинить виконання робіт завод «Океан» і всі будівельні організації зі своїми багатотисячними колективами.

Має бути
вислухана
і друга сторона

НароднІ обранці з аграріїв, як ніхто інший, розуміють, скільки слід віддати сил, енергії, любові до землі і держави, щоб створити таке суперпідприємство. На їхню думку, Олексій Вадатурський – справжній Герой України, і заслужено носить це високе звання.
У депутатів комітету склалося враження, що на «НІБУЛОН» «наклав оком якийсь високопосадовець, і всі дії фіскальних та правоохоронних органів спрямовані на те, щоб «пояснити» Олексію Вадатурському, що компанією слід «поділитися». Причому особа чи особи, які зацікавлені у знищенні непокірного Героя України, мають перебувати на найвищих щаблях державної влади, бо тільки звідти можна дати команду настільки масованого тиску: від ДПА до СБУ.
Начальник відділу Служби безпеки України Віталій Качур, запрошений на засідання парламентського комітету, підтвердив, що службою безпеки проти керівництва компанії «НІБУЛОН» дійсно порушено кримінальну справу. Законність порушення справи, за його словами, підтвердив прокурор Миколаївської області, а потім і суд. Відтак він вважає, що говорити про безпідставність порушення кримінальної справи не можна. Віталій Качур повідомив, що впродовж місяця як до Генерального прокурора, так і до голови СБУ надходили звернення народних депутатів України з питань законності дій співробітників Служби безпеки. За його словами, на всі звернення та запити було дано відповіді в тому сенсі, що ніяких порушень з боку СБУ не встановлено. От тільки на запитання, яке відношення має СБУ до питань несплати податків, яке вчинив навіть не «НІБУЛОН», а один з його майже 5 тисяч постачальників, депутати відповіді так і не отримали. Єдине, що вони почули, – існує альтернативна підслідність, яка дає право Службі безпеки вести слідство з цього питання. Не дивно, що у депутатів склалося враження, що саме дії Прокуратури та Служби безпеки, які намагаються зупинити роботу флагмана вітчизняної аграрної індустрії, є сьогодні загрозою національній безпеці держави. На глибоке переконання членів комітету, немає жодних підстав для того, щоб цю кримінальну справу розслідувала саме СБУ. Більше того, якщо служба безпеки стоїть на сторожі економічних інтересів держави, то чому тоді лише у березні 2011 року порушено кримінальну справу за подією, яка відбулася у 2008-му? Що робила Служба ці три роки? Чекала команду? До того ж сума ПДВ незаконно, на думку СБУ, задекларованого до відшкодування з бюджету, складає всього 144 тис. грн. Порівняно з оборотом компанії, вона настільки незначна, що у членів аграрного комітету ВРУ виникли сумніви: невже керівництво «НІБУЛОНу» пішло б на «створення фіктивних суб'єктів підприємницької діяльності, підробку і використання підробних документів», а саме це їм інкримінують, задля такої малої вигоди? Адже компанія, як сільгоспвиробник, маючи право сплачувати фіксований податок, сплачує податки на загальних підставах – бо це принципова життєва позиція Олексія Вадатурського – доводити свій патріотизм не словами, а ділом. Він хотів би довести і непричетність своєї компанії до інкримінованих правопорушень, тим більше, що підприємство неодноразово протягом декількох років зверталося до податкових служб м.Миколаєва і області, ОДА, ДПІ України та спеціально висвітлював цю негативну тенденцію на своєму сайті. Підприємство також пропонувало щодня передавати переліченим структурам записи камер спостереження, які зафіксували заїзд на територію підприємства вантажних автомобілів із зерном від нібито «віртуального» контрагента, та, от біда, – його ніхто не хоче навіть слухати. Інформації директора «НІБУЛОНа» слідчі не вірять. А вірять показам керівника «Сінктоп» – компанії-контрагента, отримані у місцях позбавлення волі(!), де він зараз перебуває з інших причин. Можна лише здогадуватись, як все це робилося. І при цьому ніхто навіть не поцікавився у співробітників «НІБУЛОНа», чи факти, наведені у показах, мали місце. А звинувачення – не іграшкові. Керівники звинувачувалися у виготовлені підробних печаток, створенні фіктивних підприємств і замаху на привласнення чужого майна в особливо великих розмірах. Цю ситуацію можна порівняти із абсурдом: пересічна людина вимагає порушити проти Вадатурського карну справу через те, що той на нього, начебто, криво подивився. І нехай потім Вадатурський доводить свою невинність, хоч він того перехожого і в очі не бачив.
Олексій Вадатурський прямо у залі по закінченні роботи аграрного комітету передав особисто начальнику управління нагляду за додержанням законів органами СБУ, Держмитслужби та Держприкордонслужби С.О.Денисенку звернення до Генерального прокурора В.П.Пшонки з комплектом матеріалів, які, на його думку, будуть надзвичайно цінними для Генпрокуратури і СБУ щодо «кришування» «віртуальних» підприємств. При цьому їхні керівники їздять на «мерседесах», а слідчі дії проводяться проти «НІБУЛОНа». Чи може це помста компанії за її відкритість і принципову роботу в правовому полі?! Можливо, хоч цього разу, коли документи було передано такій відповідальній особі з рук в руки, багато проясниться – у кого треба робити виїмки, і кого притягати до відповідальності.
Ми все ж сподіваємося, що ці слідчі отримали вищу юридичну освіту і знають класичну норму античного права: Audiatur et altera pars – має бути вислухана і друга сторона.

У світі є дві
неминучі речі. Одна з них –
податки

ПозицІю податкової адміністрації на засіданні парламентського комітету захищав начальник відділу організації перевірок відшкодування ПДВ Департаменту контролю за відшкодуванням ПДВ Державної податкової служби Євген Меньшенін. Він повідомив, що у 2010-2011 роках «НІБУЛОН» задекларував до відшкодування 1 млрд 220 млн грн., відшкодовано – 1 млрд 80 млн грн. У квітні 2011 року за березневою декларацією відшкодовано 100 млн у автоматичному режимі. За словами Євгена Меньшеніна, з березня 2008 року ДПА запроваджено співставлення податкового кредиту платника і податкових зобов'язань кредитора. Більшість підприємств-контрагентів не були готові до таких новацій. Підприємство «НІБУЛОН» до свого податкового кредиту включає суму кредиту за отриманий від постачальника товар, а підприємство, яке товар поставило – не включило цю суму до своїх податкових зобов'язань. То в чому вбачається провина «НІБУЛОНа» за те, що хтось невірно звітував, або та сама податкова не захотіла прийняти податкову декларацію від цього підприємства, як це часто буває. Саме тому, за словами промовця, під час перевірок 2010-2011 років і було попереджено незаконне відшкодування ПДВ на суму 144 тис. грн. Крім того, законність зняття з відшкодування ще 206 млн грн зараз розглядається у судах. Наразі залишок невідшкодованих сум складає 588,5 млн грн. У цьому році відбулося кілька зустрічей Олексія Вадатурського з керівництвом ДПА, під час яких було досягнуто консенсусу. Тому зараз мета податкової – вивести «НІБУЛОН» на автоматичне відшкодування ПДВ.
У народних депутатів виникло слушне, хоча і риторичне запитання: чому керівництво «НІБУЛОНу» повинно відповідати за несплату податків іншими учасниками ринку зерна, чи своїми контрагентами, яких у нього майже 5 тисяч? Чому підприємство, яке добросовісно платить податки, має перевіряти, чи так само добросовісно платять податки його постачальники? Адже підприємство сплатило гроші, включно із сумою ПДВ за поставлену продукцію, і вже завдання податкової слідкувати за тим, щоб контрагенти сплачували податки. А то складається враження, що податкова діє за принципом: «НІБУЛОН» відповідає за все. На думку народних депутатів, дії правоохоронних органів, в тому числі ДПА і СБУ, наносять шкоду не лише «НІБУЛОНу» і підприємствам, пов'язаним з ним виробничими відносинами, а також і їх багатотисячним колективам, збурюють соціальну напругу. У кінцевому підсумку ці дії шкодять країні.

Рідні стіни…
Користуючись нагодою, депутати поцікавилися у заступника міністра аграрної політики та продовольства Сергія Мельника, який був присутнім на засіданні, чому Міністерство не зацікавлене у наявності такого унікального підприємства, як «НІБУЛОН», адже Сергій Мельник сам визнав, що більше таких підприємств в Україні немає. Він на той час в Міністерстві не працював, тому відповідати за бездіяльність і зумисне протиправне втручання в діяльність компанії повинні інші посадові особи МінАПП. Крім цього булі і інші запитання. Чому Міністерство нічого не зробило для захисту компанії від переслідування? Чому за наявності на сертифікованих елеваторах 700 тис. тонн зерна «НІБУЛОН» не зміг отримати висновок Міністерства про його наявність, а відтак не отримав квоту на експорт від Мінекономіки? Через це «НІБУЛОН» фактично 5 місяців не працював. Відповіді депутати наразі не отримали.

Наглядачі
за наглядачами

Присутній на засіданні начальник Управління нагляду за додержанням законів органами Служби безпеки України, Державної митної служби України та Державної прикордонної служби України Сергій Денисенко заявив, що у прокуратурі не знайшли підстав для скасування постанови про порушення кримінальної справи проти керівництва «НІБУЛОНу». Він запевнив, що поставить перед своїм керівництвом питання про передачу цієї кримінальної справи до провадження слідчими прокуратури. Чинне законодавство передбачає, що розслідувати кримінальну справу за таким звинуваченням має той орган, який її порушив, тому мова про те, що СБУ розслідує її незаконно, не йде. На його переконання, СБУ повинна не лише ловити шпигунів, але й забезпечувати економічну могутність держави.
Не зрозуміло лише, яким чином знищення флагмана національної економіки сприятиме цій самій могутності.

Чи можливо
в Україні боротися?

Президент Української аграрної конфедерації, голова Ради підприємців при Кабінеті Міністрів України Леонід Козаченко подякував народним депутатам за те, що вони знайшли час для розгляду звернення Олексія Вадатурського. На його думку, це запорука того, що боротьба з сумнівними діями правоохоронних органів можлива. Він віддав данину мужності керівника «НІБУЛОНу», який попри обставини і тиск, не змінив свою позицію і не платив тих грошей, яких від нього вимагали, не віддав акцій компанії, тому зараз може чесно дивитись людям у вічі. Леонід Козаченко сказав, що йому соромно за молодих представників правоохоронних органів, яких очевидно спонукає керівництво до протиправних дій. На його думку, цими діями підривається економічна безпека держави, бо підприємство, яке дає роботу десяткам тисяч людей, вимушене призупиняти свою діяльність, а це сотні мільйонів збитків для держави. За його словами, унікальність компанії «НІБУЛОН» полягає в тому, що вона не приватизувала жодного державного підприємства, а була створена з нуля працею і талантом її керівника. Він попросив депутатів стати на заваді свавіллю, бо іншої опори у «НІБУЛОНа» немає.
* * *
Попри приналежність до різних фракцій і груп парламенту, різних, часто конкуруючих політичних сил, усі члени комітету були одностайні у своєму ставленні до ситуації, що склалася довкола «НІБУЛОНу». Скільки вже говорилося про необхідність мати свого національного зернотрейдера. І от є підприємство, яке експортує до 20% усього обсягу зернових, розбудовує інфраструктуру, відновлює транспортні артерії держави, дає роботу десяткам тисяч працівників, сплачує сотні мільйонів до бюджету. А у відповідь отримує кримінальні переслідування, фіскальний тиск і звинувачення у намаганні вкрасти з бюджету 144 тисячі. І це при тому, що загальні інвестиції компанії складають близько 10 мільярдів.
Комітет вирішив направити колективне звернення до Генерального прокурора України з проханням дати правову оцінку такому свавіллю, а також до Президента України, з тим, щоб він став на захист «НІБУЛОНа» і взяв під особистий контроль цю справу.
Наразі ухвалено рішення про те, що депутати ініціюватимуть звернення від своїх фракцій з тим, щоб заслухати справу у сесійній залі й, у разі потреби, – створити тимчасову спеціальну слідчу комісію.

© 2018 ТОВ "Агромедіа-Про"