Статті

ГАРНА ЦИФРА – 45! БУДЕМ ДЕ ЗЕРНО ДІВАТЬ?

Урожай зерна в Україні поточного року перевищуватиме 45 млн тонн. Такий прогноз зробив учора перший заступник міністра аграрної політики та продовольства України Микола Безуглий на прес-конференції в Києві.
За його даними, поточного року посівні площі становитимуть 26,7 млн га, з них 15,6 млн га – зерновий клин (8 млн га – озимі, 7,6 млн га – ярі зернові культури). Наразі ярими засіяно 7,3 млн га, тобто 96% від плану.
Він зазначив, що сьогодні ми маємо істотну зміну структури посівних площ.
Збільшено посіви кукурудзи на зерно більш ніж на 400 тис. га – її площа вперше за часів незалежності перевищила 3 млн га і вже посіяно 3,2 млн га.
Посіви цукрових буряків зросли на 64 тис. га, «що є абсолютно достатнім, щоб забезпечити роботу цукрових заводів і виробити до 2 млн тонн цукру», – сказав посадовець.
Також збільшено посіви круп’яних культур: проса, гречки і вівса.
Міністерство аграрної політики та продовольства, за рекомендацією наукових установ, узяло курс на зміну структури і площі посівів олійних культур (ріпаку, сої і соняшнику) і на інтенсифікацію їх виробництва, тобто на забезпечення тих самих обсягів виробництва через підвищення врожайності і приведення площ посівів під олійними до науково обгрунтованих норм.
«Ми запропонували аграріям майже до 1 млн га зменшити площі посіву соняшнику, але провести заходи, які збільшать врожайність. І ми матимемо той самий вал соняшнику, що був минулого року», – наголосив Микола Безуглий.
Крім того, планується на понад 100 тис. га збільшити площу посіву сої.
Площі озимого і ярого ріпаку зберігаються на рівні минулого року.
«Ми можемо констатувати, що всі заплановані міністерством заходи на посівну кампанію з нашої точки зору підходять до логічного завершення і виконані», – резюмував вступну частину посадовець.
Відповідаючи на запитання, М.Безуглий повідомив: «Я думаю, урожай буде значно вищий, ніж запланували регіони в своєму хлібофуражному балансі». За його словами, ця цифра сьогодні – на рівні 45 млн тонн. Нагадаємо, що у березні міністерство прогнозувало врожай зерна 42 млн тонн. Свої дані він аргументував тим, що згідно з даними Гідрометцентру, Україна має задовільну ситуацію з накопиченням вологи як в орному, так і в метровому шарі грунту, що дає можливість говорити про отримання хорошого врожаю.
Щодо долі соняшнику, то Мінагропрод виступає за збереження діючого режиму експорту цієї культури, який передбачає щорічне зниження вивізного мита на насіння на 1% – до 10%. На його думку, робити експорт насіння соняшнику абсолютно безмитним сьогодні передчасно. Крім того, слід щоб українські підприємства оліє-жирової промисловості мали хай невеликі, але преференції перед виробниками розвинених країн. (Але тут слід нагадати, що Європейський Союз у рамках переговорів про створення зони вільної торгівлі наполягає на скасуванні Україною експортних мит на насіння соняшнику – прим. ред.).
Не залишилося без уваги питання фінансування посівної. За даними посадовця, вітчизняні агровиробники України наразі залучили кредитів на суму 4,4 млрд грн, а це майже втричі більше, ніж на аналогічну дату 2010 року.
Водночас він відзначив: «Ми маємо певні проблеми з компенсацією кредитів тому, що в державному бюджеті заплановано всього 531 млн грн для компенсації кредитів, а для того, щоб провести компенсацію для всіх товаровиробників, ця сума має бути в 4 рази вищою. Тому ми провели деякі зміни в розпис держбюджету міністерства наступного року і плануємо за іншою статтею бюджету додати 500 млн грн на компенсацію кредитів». При цьому він підкреслив, що сьогодні сільгоспвиробники мають більше власних ресурсів – аграрії вже використали 27,5 млрд грн.
Зростання цін на плодоовочеву продукцію заступник міністра пояснив так. Торік ми виростили 19 млн т картоплі і 8,1 млн т овочів. Медично обґрунтована норма споживання в Україні становить 161 кг овочів на рік на одну особу. Ми виробили 180 кг, але спожили лише 140 кілограмів. Бо Україна не має розгалуженої мережі овочесховищ, про що йшлося на останньому засіданні уряду, через що велика кількість продукції просто гниє.
Водночас посадовець наголосив, що за останні 20 років відбулася диверсифікація виробництва: сьогодні лише 3% картоплі виробляють сільгосппідприємства, решта – господарства населення. Аналогічно овочів – 10% сільгосппідприємства, 90 – населення. Перевести виробництво овочів на промислові рейки – важке завдання. Переламати ситуацію, наприклад, щодо забезпечення картоплесховищ, за оптимістичними підрахунками, ми зможемо упродовж наступних трьох років, бо їх будівництво потребує великих капіталовкладень – будівництво овочесховища на 100 тис. тонн продукції коштує близько 1 млрд грн. В державному бюджеті коштів в повному обсязі на це немає.
Він нагадав про програму створення оптових ринків сільськогосподарської продукції, яка наразі втілюється у Львівській, Київській, Донецькій, Одеській і Харківській областях. На них заплановано будівництво сучасних овочесховищ потужністю 10-15 тис. тонн кожне.
За словами М.Безуглого, Мінекономіки і Мінагропроду уряд доручив розробити таку програму, прорахувати, де необхідні кошти можна взяти, як залучити бізнес, щоб виправити ситуацію.
Потужностей для зберігання зерна також не вистачає, констатував посадовець.
Журналісти «Агропрофі» у продовження теми запитали про стан готовності елеваторів до приймання зерна нового врожаю, наявні об'єми його зберігання і здешевлення логістичної складової, про яку постійно говорить Мінагрополітики. А також, яка реакція профільного міністерства стосовно визнання в судовому порядку неправомірності дій МінАПП та Держхлібінспекції щодо невидачі підтверджувального висновку про наявність зерна у ТОВ СП «Нібулон». Через це компанія не отримала квоти на експорт зерна і змушена була призупинити втілення наймасштабнішого вітчизняного інвестпроекту з розбудови логістичного ланцюга і мережі елеваторів. Чи планує міністерство підтримувати цю компанію в подальшому?
Відповідь була такою: «Це добре відома компанія. Чесно кажучи, щодо рішення суду, то я його не знаю. Я з ним ознайомлюся і потім висловлю нашу позицію з цього приводу.
Що стосується підготовки елеваторів, то вона знаходиться на тому ж рівні, що і в минулому році. Те, що значна частина зерна зберігається напільним шляхом, залишається проблемою нашої держави і потребує подальшого вирішення.
Стосовно логістичних витрат, то мені важко говорити про здешевлення, коли ми спостерігаємо щоденне збільшення цін на пальне. Тому, з огляду на це, позиція міністерства, – утримати зростання цін на матеріально-технічні ресурси, якими користуються сільгоспвиробники і всі учасники аграрного ринку. Нині, незважаючи на те, що сьогодні дорожчають добрива, ЗЗР, паливо тощо, сільгосптоваровиробники не скаржаться на дефіцит ресурсів чи коштів. Це означає, що доступ до кредитів, наявність власних ресурсів а також робота Аграрного фонду надали достатню кількість коштів, щоб купити ці ресурси. За нашими розрахунками, виробництво сільгоспкультур в цьому році буде рентабельним за тих цін, які є на 15 травня. Це буде на рівні 40% в середньому по Україні. Це є абсолютно достатнім, для того, щоб закуповувати матеріально-технічні ресурси і провести, у тому числі і жнива, організовано».

© 2018 ТОВ "Агромедіа-Про"