Статті

ПРОДОВОЛЬЧА БЕЗПЕКА УКРАЇНИ: І ЗНОВ ЗА ГРЕЧКУ, І ЗНОВ ЗА КВОТИ...

28 квітня в рамках роботи П'ятого щорічного всеукраїнського Agro Industry Forum 2011 в Києві відбулася прес-конференція на тему: «Продовольча безпека України в 2011-2012 роках».
З огляду на широке коло питань, що цікавлять аграрну спільноту, зокрема про заходи уряду і Верховної Ради України для стабілізації ситуації на продовольчому ринку України, про підсумки сільськогосподарського року 2010 року і плани на 2011 і 2012 роки, про можливі наслідки в обмеженні експорту і імпорту, про державну фінансову підтримку АПК в 2011-2012 роки, організатори заходу запросили і відповідне коло фахівців та експертів, що мали б так би мовити «з перших вуст» розповісти що чекає сільське господарство України у найближчій перспективі. Проте, на жаль, ні Микола Присяжнюк – міністр аграрної політики та продовольства України, ні Сергій Хорошайло – в.о.гендиректора Аграрного фонду, ні Роберт Броуді – гендиректор ТОВ «Хліб Інвестбуд» своєю присутністю прес-конференцію не удостоїли. Профільний міністр, за інформацією його прес-служби, цьогочас перебував на зустрічі, організованій Американською торгівельною палатою в Україні та Європейською бізнес асоціацією за участю представників Світового банку в Україні, ЄБРР та посольства США. На решту відповідачів, вочевидь, чекали значно важливіші справи. Відповідати за всю виконавчу владу мусив Анатолій Розгон – директор департаменту розвитку аграрного ринку Мінагрополітики.
У своєму виступі він підбив попередні підсумки маркетингового року. За його словами, Мінагрополітики і уряд зробили належні висновки з тієї критики, що лунала на їх адресу через зростання цін на круп'яні культури, і вже взимку, коли формувалися посівні площі, було закладено збільшення посівів круп'яних культур. На жаль, вони, як правило, малоприбуткові і вирощуються фермерськими господарствами за залишковим принципом, а крупними агрохолдингами не вирощуються зовсім. Посадовець запевнив, що за результатами посівної кампанії проблем з крупами в новому маркетинговому році не буде.
Що стосується резонансних обмежень ринку зерна, які були вжиті урядом, зокрема – квотування експорту, за словами Анатолія Розгона, сьогодні можна говорити про втрачену вигоду. Але водночас наш ринок мав найнижчий рівень цін не лише порівняно з європейськими країнами, а й навіть порівняно з найближчими сусідами. І коли у світі ціни на зернові виросли на 250-300%, то в Україні цей рівень значно нижчий. За цей рахунок вдалося знизити до рекордного за останні 10 років рівня індекс споживчих цін, який склав за підсумками 2010 року 9,1%. Проте закони економіки невмолимі, і якщо десь прибуло, то десь має і зменшитись. Чиновник констатував, що за ці споживчі успіхи уряду вкотре заплатили товаровиробники, втративши свою вигоду.
Щоб ця ситуація не повторювалася у новому маркетинговому році, уряд вжив ряд заходів. В першу чергу – це робота Аграрного фонду, який повинен мати інтервенційний фонд, що забезпечував би продовольчу безпеку держави.
Для наповнення цього фонду з бюджету виділено близько 5 млрд грн. Крім того, розширено перелік продукції, що буде закуповуватися: сухе молоко, масло, м'ясо, цукор. Вже в травні Аграрний фонд закупить все необхідне, і у держави буде достатньо продуктів за стабільною ціною, щоб завчасно виходити з товарними інтервенціями і запобігти коливанням цін. Більше того, Аграрний фонд за форвардними контрактами уже купує новий урожай зернових.
Мінагрополітики очікує, що урожай 2011 року буде значно кращий, ніж попередній. І уряду не доведеться вживати обмежувальні заходи, які є досить негативними для іміджу держави і економіки в цілому. Проаналізувавши баланси, можна з впевненістю сказати, що Україна буде з продовольством, а експортний потенціал буде вищим, ніж у минулому році.
Насамкінець пан Розгон повідомив, що на засіданні уряду 27 квітня ухвалено рішення про відміну квотування експорту кукурудзи, якої є близько 2,8 млн тонн. У разу підписання та публікації постанови, вільний експорт кукурудзи може розпочатися вже з травня.

© 2018 ТОВ "Агромедіа-Про"