Статті

СПІЛЬНА ЗАЯВА Є, СПІЛЬНИХ ДІЙ – ПОКИ НЕМАЄ

Image
У президії круглого столу: міністр аграрної політики і продовольства України Микола ПРИСЯЖНЮК, президент Української аграрної конфедерації Леонід КОЗАЧЕНКО, директор ЄБРР в Україні Андре КУУСВЕК, директор Департаменту агробізнесу ЄБРР Жіль МЕТТЕТАЛ. Фото: ВГО «УАК»

27 січня 2011 року відбувся круглий стіл за участю 89 провідних операторів зернового ринку України «Розвиток діалогу у зерновому секторі та перспективи інвестування». Форум вийшов представницьким: у його роботі взяли участь міністр аграрної політики і продовольства України Микола Присяжнюк, президент Української аграрної конфедерації Леонід Козаченко, президент Української зернової асоціації Володимир Клименко, директор Інституту розвитку аграрних ринків Віктор Андрієвський, директор Європейського банку реконструкції та розвитку в Україні Андре Куусвек, представники ФАО, Світового банку, Міжнародного валютного фонду, що засвідчило пильну увагу до здавалося б внутрішніх українських проблем з боку світової спільноти. Секрет простий – Україна є частиною відповіді на питання «Як нагодувати світ?», яке дедалі більше загострюється. Міжнародні експерти констатували, що українці здатні вирощувати 80 і навіть 100 мільйонів тонн зерна, але це потребує гігантських капіталовкладень. У держави коштів немає, а от непослідовна і непрозора політика уряду на зерновому ринку позбавляє надії на залучення приватних інвестицій у галузь.
На жаль, мусимо констатувати, що попри серйозні очікування, далі обміну думками справа не пішла. Так, було підписано «Заяву про спільні дії на підтримку зернового сектору України», у якій міністерство зобов'язується проводити прозору довгострокову та прогнозовану політику, буде оприлюднювати проекти нормативно-правових актів у сфері зернового ринку. Ніякої ясності щодо питання дерегуляції зернового ринку Микола Присяжнюк не оприлюднив, однак визнав непрозорість процедури введення квот на експорт. Відтак, чи стане ця заява черговою декларацією або закладе основи правил гри на зерновому ринку, – залежить лише від влади. 
Зернотрейдери так і не почули відповіді на питання: чи будуть скасовані квоти на експорт? А якщо ні, то чи стане процедура їх видачі прозорою і зрозумілою? Чи буде демократизовано процедуру реєстрації експортних зернових контрактів тощо. 

Image
У кулуарах круглого столу (в центрі): гендиректор Української аграрної конфедерації Сергій СТОЯНОВ і гендиректор ТОВ СП «НІБУЛОН» Олексій ВАДАТУРСЬКИЙ. Фото: ВГО «УАК»

Найбільш повно позицію учасників зернового ринку висловив генеральний директор ТОВ СП «НІБУЛОН» Герой України Олексій Вадатурський: «Cьогодні все у руках влади, і ми від влади чекаємо конкретних пропозицій, як далі буде розвиватися ринок. Ми говоримо про форвардні контракти, але ніхто з учасників ринку не знає, яка ситуація буде у першому півріччі 2011 року, скільки Україна планує вивезти зерна, яка буде стратегія торгівлі зерном як всередині країни, так і на зовнішньому ринку? Чи всі матимуть доступ до ринків і матимуть змогу реалізовувати зерно. Я переконаний, щоб український аграрний сектор був ефективним, необхідно, аби кожен аграрій був учасником ринку. 
Цього року наша компанія зважилася на безпрецедентний масштабний український проект. «НІБУЛОН» вже інвестував у економіку нашої держави 170 мільйонів доларів лише у 2010 році. Ми почали відроджувати річкове судноплавство у басейнах Дніпра і Південного Бугу, ми створюємо мережу найсучасніших елеваторів. А сьогодні ми, як і більшість учасників ринку, не отримали квоти на експорт. І сьогодні ми отримуємо справедливі запитання від наших європейських партнерів: «Як ви будете повертати вкладений капітал?». Тому я просив би нашого поважного профільного міністра відповісти, що на нас чекає у найближчому майбутньому. На превеликий жаль, наша компанія сьогодні вимушена припинити будівництво підприємств за інвестиційним проектом, і 10 тисяч тільки будівельників залишились без роботи. Ми вимушені припинити будувати флот, у результаті без роботи залишилось нове суднобудівне підприємство. У нас колектив підприємства становить понад 4 тисячі осіб, і ми вимушені шукати людям іншу роботу. Ось які реальні умови реальної української компанії-інвестора. Ми живемо і працюємо тут. Раніше ми отримали найбільший в Україні кредит від Світового банку і змогли успішно реалізувати цей інвестиційний проект, бо були прозорі умови діяльності. Сьогодні у нас немає впевненості в тому, що ми успішно завершимо свій новий проект, бо немає чіткої позиції міністерства, а від нього сьогодні все залежить. Сьогодні ми почули про проблеми і завдання, але не почули, яким чином вони будуть вирішуватися», – сказав Олексій Вадатурський. 
На жаль, чіткої відповіді від аграрного міністра оператори зернового ринку так і не отримали. Природно, що інвестувати у наше сільське господарство за таких умов бізнес не поспішатиме. Більше того, низка крупних іноземних гравців на зерновому ринку заявляють про згортання раніше запланованих програм і проектів. Та хіба це піде на користь Україні та іміджу влади як надійного партнера бізнесу?




© 2018 ТОВ "Агромедіа-Про"