Статті

КУКУРУДЗА ДЛЯ ПОЛІССЯ: ТЕХНОЛОГІЇ, ТЕХНІКА, НАСІННЯ

Image22 вересня село Кичкирі Радомишльського району Житомирської області відзначало День кукурудзи. Саме тут розташована філія групи компаній «Лендком Інтернешнл», на полях якої і відбувалося дійство, що зібрало близько 150 учасників. Свято і ділову програму на честь цариці полів організували відразу кілька компаній. АМАКО забезпечувала техніку і технології грунтообробки, посіву і збирання кукурудзи. Французька Федерація виробників насіння кукурудзи і сорго, яку представляли кілька насіннєвих компаній, презентувала свої гібриди. Наукову підтримку забезпечували Інститут рослинництва Arvalis, Maiz Europe (Франція). Генеральним медіа-партнером виступив журнал «Зерно».
До дІловоЇ програми входила демонстрація сучасної лінійки гібридів кукурудзи. Перспективність 24 нових гібридів кукурудзи Euralis, Limagrain, Maїsadour, Monsanto, R.A.G.T. відвідувачі могли оцінити безпосередньо на полі, де проводилося збирання і зважування.

Житомирське Полісся у свідомості українських агровиробників жодним чином не пристосоване до вирощування кукурудзи – відіграють свою роль клімат і дерново-підзолисті грунти, що характеризуються великою кількістю заліза і підвищеною кислотністю. Тим не менше, на цих полях спромоглися отримати середню врожайність на товарних посівах у заліковій вазі 7,5 тонн/га. Досягнення примножує і те, що земля тут не оброблялася 15-17 років. 
Власне, цим Днем поля організатори хотіли довести: на Поліссі можна вирощувати і, більше того, збирати високі врожаї кукурудзи. Задля отримання таких результатів потрібно об'єднати кілька складових: технології, технічну підтримку, високоякісне насіння і, звісно, прагнення виробника. 
Залишаючи за рамками цієї статті технології і насіння – все одно все не перелічити, та й краще звернутися безпосередньо до дилерів – зосередимося на техніці, що демонструвалася на полях. 
На збиранні кукурудзи працював роторний комбайн Challenger CH670B із жаткою Geringhoff 870B. 
Силосорізки Kuhn MC (Maize Chopper) – це пропозиція в основному для середніх і дрібних господарств. Основна перевага – агрегатування з трактором відносно невеликих потужностей. Так, для двохрядної моделі MC 90 Twin потрібна мінімальна потужність тракторного двигуна лише 55 к.с. Продуктивність для двохрядної силосорізки становить до 50 тонн на годину, що, звісно, менше за продуктивність комбайну, проте значно економічніше як за ціною, так і за витратою палива. До того ж, комбайн працюватиме тільки на збиранні, а трактор, до якого агрегатується силосорізка, і взимку знадобиться. Існують також однорядні та чотирьохрядні моделі.
Мульчувач Kuhn RMS 820 призначений для подрібнення рослинних решток на післяжнивному полі. Ступінь засвоєння грунтом пожнивних решток після обробітку стає значно вищим, до того ж залишки стають настільки незначними у розмірі, що практично унеможливлює оселення у них шкідників і хвороб рослин. Унікальність даної машини полягає в тому, що вона найбільш широкозахватна у світі – до 8,20 м. Вже вага такого пристрою, що складає 6,5 тонн, показує, що він призначений для інтенсивної роботи. Агрегатуватися може з тракторами понад 300 к.с. Це ідеальний варіант для обробки великих кукурудзяних полів. 
Дискова борона Sunflower 1544-45 призначена для подрібнення рослинних решток з частковим заробленням їх у ґрунт, а також для подрібнення фракцій грунту після основного обробітку. Високоточне регулювання глибини обробітку і Х-подібне розміщення дисків роблять машину одним з лідерів у своєму класі – контроль здійснюється однією точкою для всієї борони (точність – 1,2 см.) Глибина обробітку сягає 20 см. Рекомендована – 15 см. При такій роботі, як правило, борона відпрацьовує до заміни дисків 24-26 тис. га. Ширина захвату наявних моделей: від 6,4 до 13,8 м. Необхідна потужність становить 25-30 к.с. на 1 м агрегату. Задні батареї дисків обладнані зовнішніми дисками меншого діаметру, що не допускає появи «гребенів», а для запобігання утворенню борозни вони зроблені дещо усіченими. Додаткові опорні колеса на бічних секціях входять в стандартне обладнання. Батареї дисків захищені підшипниковою системою С-FLEXTM, яка оберігає диски від шокових навантажень при ударі об каміння.
Чизель-культиватор Kuhn Cultimer 6500 справжній універсал. Може використовуватися для роботи у верхньому шарі грунту на глибині 6-7 см, а також, якщо зняти лемехи, може заглиблюватися до 30 см у грунт. Конструктивна особливість – напрям подвійного пружинного запобіжника на лапі співпадає з віссю самої лапи, так, що зусилля у 250 кг передається повністю. Агрегат забезпечує необхідне перемішування грунту, його вирівнювання за допомогою дисків і вирівнювання.
Розкидувач мінеральних добрив Kuhn Axis призначений для розкидання гранульованих і кристалічних добрив, насіння і препаратів. Головна особливість в тому, що всередині бункера застосована нова конструкція змішувача і пристрою для дозування. Змішувач має надповільну пульсуючу дію – 17 пульсацій на хвилину, що запобігає розбиванню гранул. Запатентоване рішення – змінюється не тільки розмір отвору дозувального пристрою, а й форма і місце розташування відносно до лопаток диску, що дозволяє ретельно налаштувати пристрій для роботи з різними матеріалами. Також серед особливостей пристрою висока рівномірність розкидання матеріалу по всій ширині, можливість роботи в причіпному варіанті, швидкість внесення до 500 кг/хв.
Так би мовити, «в комплекті» з розкидувачем демонструвався телескопічний навантажувач New Holland LM 732 – демонструвалося, з якою легкістю можна за хвилини заповнити бункер розкидувача. Хоча, насправді, маневреному повноприводному навантажувачу в господарстві будь-де знайдеться робота.
Між новими моделями був представлений і «старичок» комбінований агрегат Simba Solo. Завод Simba, що його нещодавно придбала Great Plains, на заході представляв Саймон Ревел. Він був дуже здивований, побачивши цю машину на полі, оскільки 11 років тому ця машина була продана ним англійському власнику. «Дуже важко собі уявити, – зазначив він, – скільки гектар обробив цей агрегат, але це ще раз говорить про його надійність. Ми знаємо, що Лендком використовує багато техніки заводу Simba, тож ми тут, щоб допомогти у налаштуванні і відновленні цих машин». 
Поряд була представлена і найновіша розробка Great Plains – пневматична сівалка NTA907HD. Призначена для роботи по нульовій і мінімальній технології. Обладнана двома бункерами по три з половиною тисячі літрів кожний. Бункери можна використовувати як для насіння, так і для насіння та добрив. Сівалка обладнана посиленим сошником, який використовується в сівалках точного висіву. 
Гідравлічне розподілення додаткової ваги на бокові секції дає змогу точніше копіювати рельєф грунту. Агрегат обладнаний монітор-контролером посіву для кожного рядка. Ширина захвату 9 метрів. Міжряддя можуть бути специфікації 15 і 19 см. Транспортна ширина складає лише три метри. Необхідна потужність трактора 280-300 к.с. 
Посівну техніку також гідно представляла причіпна пневматична сівалка MF555. Призначена для посіву технічних культур за традиційною, мінімальною і нульовою технологією, вона має високу точність посіву завдяки новій пневматичній системі позитивного тиску і розподілення залишкового повітря – РАМ ТМ. Простота регулювання, зміни дисків і норм висіву поєднується з простим обслуговуванням. Ще одна характеристика – збільшення відсотку проростання насіння завдяки безконтактній системі висіву. Система внесення добрив дає змогу встановити 84 варіанти норми внесення добрив.
Нещодавно Kuhn придбав завод Blanchard. Результатом став причіпний обприскувач Kuhn Atlantique. На полі демонструвався обприскувач з об'ємом бака 3200 л, хоча наразі ця машина є лідером у світі серед причіпних обприскувачів за максимальною ємністю бака – 7700 л і максимальною шириною штанги – 48 м. Бак виконано з поліестеру, що захищає рідину всередині від ультрафіолету. Штанги зроблені з алюмінію.
Крім причіпного демонструвалися й самохідні обприскувачі. 
Apache AS1010 шириною захвату 27 метрів і з об'ємом бака 3800 л, кліренс 110 см. Обприскувач обладнаний системою GPS-навігації. Також комплектується змішувачем робочого розчину. Ширина колії обприскувача може змінюватися від 3 до 3,6 м. Ширина шини забезпечує роботу в міжряддях як по буряках, так і по кукурудзі. Запатентована підвіска забезпечить бездоганну роботу обприскувача навіть на нерівних полях. Основний «коньок» цих машин – висока продуктивність за рахунок робочої швидкості 30 км/год.
Наступний самохідний обприскувач Nitro 4275. Має захват 27,5 м, об'єм бака 4000 л. Кліренс становить 183 см, що забезпечує бездоганну роботу на високих культурах. Ширина колії може варіюватися від 3 до 4 метрів. Укомплектований системою для контролю хімікатів, яка включає в себе окремі бачки для концентрованих препаратів. В бак заливається чиста вода, а оператор може контролювати скільки грамів того чи іншого препарату потрібно внести на гектар – комп'ютер автоматично змішуватиме розчин залежно від швидкості. Також обприскувач вкомплектовано системою вирівнювання штанги паралельно до землі і системою для виключення перекриття оброблюваних площ. 
Загалом, перелік техніки вийшов достатньо великим – це ще не враховуючи лінійки добре відомих українським аграріям тракторів MF і Challenger.

Важливо не лише розробити технології, а й якісно впровадити їх
У жовтні 2009 року компанія АМАКО почала роботу з аудиту і реструктуризації діяльності аграрних підприємств, які входять до групи компаній «Лендком Інтернешнл» з метою підвищення ефективності їх діяльності і збільшення інвестицій в аграрне виробництво групи. Результати такої співпраці, зокрема, можна було оцінити на Дні поля. Щодо подальших планів обох компаній і попередніх підсумків року ми вирішили розпитати голову наглядової ради групи компаній АМАКО, головного виконавчого директора (СЕО) «Лендком Інтернешнл» Віталія Скоцика

– Цей рІк показав, що потрібно бути більше готовим до викликів природи і з точки зору забезпечення матеріально-технічними ресурсами, і, власне, по підбору тих сортів і гібридів, які ми використовуємо у виробництві. Цей День кукурудзи дасть змогу нам самим визначитися, які гібриди ми використовуватимемо на Житомирщині, тому що ми збираємося збільшити посіви мінімум в 4 рази. Разом з тим, рік ще раз довів нашій команді, що та ідеологія, яку ми сповідували – тваринництво не можна відкидати зі сфери аграрного бізнесу – є фактом. Наші тваринницькі проекти – і свинарство, і молочне, і м'ясне скотарство – цього року показують хорошу рентабельність. Дещо гірше спрацювали по вівчарству – воно не є збитковим, але хотілося б, щоб результати були кращими. Команда спрацювала добре, для нас важливо внести корективи з огляду на розширення обсягів роботи, тому в команду увіллються з кінцевих місяців цього року молоді випускники університетів. Можливо, ці люди привнесуть якісь свіжі, нові ідеї. І, можливо, тут, на Житомирщині, ми будемо думати не тільки про кукурудзу, а про якісь інші культури, які даватимуть кращу економіку і більшу зайнятість населення. 


– Чи важко залучати інвестиції?
– Нам, як країні, потрібно зробити дуже багато, щоб заслужити довіру великих міжнародних інвесторів. Адже навіть ті порівняно великі інвестиції, близько $4 млрд, які ми залучили в аграрний сектор України у 2008 році, є незрівнянно меншими порівняно з тим, що отримала в той самий період часу Латинська Америка, чи Китай, або Бразилія. Тут багато складових – у тому числі і представники бізнесу, які мають брати участь у світових форумах і доводити, що в Україні не тільки можна робити бізнес, а й потрібно. Якщо політика держави і бізнесу буде виваженою, прозорою і мудрою, я впевнений, ми зможемо залучати багато грошей. 

– Ви наразі успішно «ставите на ноги» компанію Лендком. У чому секрет? 
– Якщо брати історію АМАКО, то ми не мали власного агровиробництва. Більшість проектів впроваджували на базі інших сільгосппідприємств. У цьому ж проекті наші команди працюють і у виробництві, і у розробці технологій. Це наступний крок, який доводить усім нам, що важливо не тільки розробити технології, а мати людей, і якісно впровадити їх в життя. Тому що більшість технологій дають збої саме на рівні управління, мотивації співробітників. 
В цілому ми маємо бути задоволені, тому що фактично всіх планових показників щодо врожайності досягли. Ми були прагматиками і не ставили якісь позахмарні завдання, розуміючи, що в більшості випадків обробляємо землі, які є облогами. Тому для нас цей рік був роком виклику. І я впевнений, що у звіті компанії по завершенні фінансового року буде відображено, що Лендком після шалених збитків виходить на прибутки. 

– Ви тепер можете оцінити продукти, пропоновані від АМАКО, і як виробник. Чи є різниця у погляді продавця і споживача?
– Ми з командою самі створювали продуктовий ряд АМАКО, а не хтось нам його нав'язував. І хоча Лендком закуповує будь-які складові агротехнологій через тендер, зрештою всі технології використовуються амаківські. Тобто ми вигравали всі тендери і за ціною, і за якістю. І після свого першого урожаю я впевнився: те, що пропонує сьогодні АМАКО на ринку, його спеціалісти і досвід – це якість світового рівня.

© 2018 ТОВ "Агромедіа-Про"