Статті

ТРЕБА ВІДЧУВАТИ ЗЕМЛЮ, ДЕ ТИ СТОЇШ

Щоб розв'язувати нагальні проблеми регіону, владі треба керувати не з кабінету, а більше зустрічатися з людьми на місцях. Тим більше, коли це стосується агровиробників, які цього року через погодні умови понесли відчутних втрат. Тому вже звичними стали робочі поїздки і проведення виїзних галузевих нарад голови Київської облдержадміністрації Анатолія Присяжнюка і фахівців його команди, адже такі заходи дозволяють об'єктивно оцінити ситуацію в області і схвально сприймаються людьми. 

Image
На полях СТОВ «Агросвіт»: начальник управління АПР Миронівської РДА Василь НІКІФОРОВ, голова РДА Валентина УСИК, генеральний директор підприємства Валентина ДАНИЛЕНКО, голова Київської ОДА Анатолій ПРИСЯЖНЮК і заступник голови ОДА з питань АПК Олександр ШЕВЧЕНКО

На часі – питання формування регіональних запасів зерна і забезпечення агровиробників якісним насінням для проведення посівної. Тому наприкінці липня голова Київської ОДА Анатолій Присяжнюк і його заступник з питань АПК Олександр Шевченко побували в Миронівськогому районі. Робочу нараду за участю науковців і численних керівників сільгосппідприємств району було проведено в Миронівському інституті пшениці ім. В.М.Ремесла НААНУ, потому – відвідини АТ «Миронівське ХПП» та ТОВ «Агросвіт» в с.Карапиші.
На нараді йшлося про підвищення якості зернових культур, збільшення врожайності, зокрема покращення технологій посіву насіння високих репродукцій. Було розглянуто пропозиції щодо районування окремих сортів пшениці, обговорено перелік сортів насіння, яке використовуватимуть для отримання продовольчої пшениці урожаю 2011 року. Директор Інституту Валентин Кочмарський наголосив, що за умов поточного року сорти пшениці вітчизняної селекції виявили свої найкращі якості. Їхній генетичний потенціал врожайності становить від 68 до 89 центнерів з гектара. Також була відпрацьована можливість реалізації насіння пшениці й інших зернових розробок наукового закладу. Для цього голова Миронівської райдержадміністрації Валентина Усик та керівництво інституту зобов'язалися розробити програму реалізації цих видів насіння.
Після наради з умовами прийому та зберігання цьогорічного врожаю відвідувачів знайомив директор АТ «Миронівське хлібоприймальне підприємство» Віктор Воробієвський. Тут вже йшлося про цінову політику і про необхідність створення вигідних умов для сільгосппідприємств щодо послуг зернозберігачів. 
Завершальним пунктом поїздки стало сільгосппідприємство «Агросвіт» і зустріч з мешканцями села Карапиші. Гості побували на полях, ознайомилися з роботою сучасної молочної ферми і свинокомплексу підприємства. Завершився візит покладанням квітів до обеліску радянським воїнам, загиблим у Великій Вітчизняній війні.

* * *
У ході робочої поїздки свій район Анатолію Присяжнюку та Олександру Шевченку представляла новий голова Миронівської райдержадміністрації Валентина Усик. Очільником району Валентина Сергіївна працює трохи більше місяця, але вже встигла зробити достатньо.
– Наш район чималий і, переконана, з потужними можливостями і перспективами розвитку АПК. Із загальної площі 90,5 тисяч гектарів сільгоспугіддя становлять понад 72 тисячі. Причому це переважно чорноземи. І клімат у нас сприятливий, хочеться вірити, що поточний рік – виключення. В нас близько 37 тисяч населення, з яких 24 проживає у сільській місцевості. Усі ці люди безмежно закохані в Миронівський край і у сільське господарство.
Досягти успіху можна тільки щоденною копіткою роботою. Тому, можна сказати, що я практично «замордувала» усю нашу виконавчу команду, бо часу мало, а зробити треба дуже багато. Однак у людей, крім розуміння, відчувається і натхнення, бо вже є певні позитивні результати.
Щоправда, в сільському господарстві ми очікували на більш серйозні результати на жнивах, але через складні погодні умови отримали ранніх зернових практично на 30% менше від запланованого. Тепер сподіваємося на пізні культури, але ви ж бачите, що природа і досі не на нашому боці. А треба з сіятись. Ось-ось розпочнеться новий навчальний рік, а там і опалювальний сезон не за горами. Маємо купу поточних соціальних проблем, які негайно треба вирішувати, бо люди чекати не можуть. Тому і працюємо в такому шаленому ритмі.
За словами Валентини Сергіївни, тваринництво потерпіло найбільше від економічної кризи. В агропідприємствах збереглося трохи більше 3 тисяч ВРХ, лише в 6 господарствах утримується дійне стадо чисельність 1448 корів, з яких 700 – в «Агросвіті» у Карапишах. Тому пані Усик почала з відвідин усіх господарств району, зустрілася з кожним керівником, побувала на кожному тваринницькому об'єкті. 
– Сьогодні треба віддати данину всім сільгоспвиробникам Миронівської землі, – наголошує голова РДА. – Роботі керівників великих підприємств, таких як Інститут пшениці імені В.М.Ремесла НААНУ і його ДПДГ «Еліта», ВАТ «Миронівський завод з виготовлення круп і комбікормів», СТОВ «Агросвіт», Миронівський м'ясопереробний завод «Легко», ВАТ «Миронівське ХПП», АТ «Київ-Атлантик-Україна», ТОВ «Урожай», ТОВ «Зоря», ФГ «Мальованого» сьогодні не можна не вклонитися. Однак у нас багато керівників середніх господарств і фермерів, любов яких до свого краю просто вражає, які за часи реформування утримали виробництво, продовжують опікуватися соціальною сферою села. 
– Щодо відродження тваринництва, – продовжує пані Усик, – то наразі район впроваджує два інвестиційні проекти, які мають запрацювати уже поточного року. Це будівництво в с.Тулинці свинокомплексу на 20-тисячне поголів'я і в с.Козин молочної ферми на 5 тисяч голів дійного стада. Це проекти вітчизняних інвесторів, які мають тривалий досвід роботи в сільському господарстві. Створюватимуться вони на базі колишніх цілісних майнових комплексів шляхом їх повної реконструкції. Вартість свинокомплексу становитиме близько $2,8 млн, і перша його черга має запуститися до кінця поточного року. Молочарі ж за планом першу партію іноземного племінного поголів'я мають завести в жовтні-листопаді. До речі, – зізнається наша співрозмовниця, – цей інвестор не один рік звертався до районної влади з проханням документально оформити земельну ділянку під проект, але чомусь це питання ніяк не вирішувалося. Обидва проекти прийматимуть участь в інвестиційному форумі, який проводитиме восени Київська область. І на нього ми покладаємо великі надії, сподіваємося залучити й інші інвестиції, які створять нові робочі місця та допоможуть вирішенню соціальних питань в районі.

* * *

Image
Валентина ДАНИЛЕНКО і Анатолій ДАНИЛЕНКО, ректор Білоцерківського національного аграрного університету, завжди разом по-сімейному вболівають за долю «Агросвіту»
І поля, і ферми, і село тішать своєю доглянутістю. В усьому відчувається рука господні Валентини Даниленко і її дружної команди, яка усе своє життя присвятила рідним Карапишам і вже майже десять років натхненно розбудовує сільгосппідприємство «Агросвіт». 
Колись це було звичайне колективне господарство Миронівського району та Київщини і, треба віддати належне його попереднім керівникам, ніколи не пасло задніх. Тепер СТОВ «Агросвіт» – сучасне багатогалузеве підприємство європейського рівня, добре знане на теренах України, адже подивитися на його роботу і перейняти досвід сюди постійно приїздить безліч фахівців.
– Наша головна заслуга в тому, – говорить його генеральний директор Валентина Даниленко, – що під час реформування ми не розтягли господарство. Ми спромоглися не просто вистояли в екстремальних економічних умовах, а й створили нові робочі місця, вивели рослинництво і тваринництво на сучасний рівень, освоїли нові технології виробництва і переробки. Можна сказати, що ми завжди просто працювали і працюємо, причому робимо це не заради слави чи якоїсь там «показухи». А заради себе, своїх дітей, своєї країни. 
– Хочу вам сказати, – веде далі Валентина Петрівна, – що селяни ніколи не були політиками. Вони завжди підтримували державу, і єдине, що просили для себе, це стабільності. Я усе своє життя керувалася батьківською настановою і дітей та онуків їй навчаю: «Треба відчувати землю, де ти стоїш!».
Вочевидь, саме завдяки такій настанові «Агросвіт» і має такі високі здобутки, а Валентині Даниленко торік присвоєне почесне звання Заслужений працівник сільського господарства. 
Нині до складу товариства входять цілісні майнові комплекси – племзавод з розведення ВРХ голштинської породи молочного напряму, свиноферма та племрепродуктор з розведення свиней, машинно-тракторна станція, автопарк, промислова база, мехмайстерня, три склади для зберігання продукції рослинництва, цехи приготування збалансованих комбікормів, птахоферма, тепличне господарство, сад, пекарня, низка об'єктів соціально-культурного призначення, серед яких їдальня, гуртожиток, 16-квартирний будинок, будинок культури тощо.
Із 3,7-тисячного населення Карапишів у СТОВ «Агросвіт» на виробництві, в переробній галузі та у сфері послуг працює понад 450 чоловік. Заробітна плата, не нижче 2 тис. грн, виплачується регулярно. Так само як і розрахунки за оренду паїв.
У своєму розпорядженні господарство має близько 6 тис. га сільгоспугідь, у тому числі – понад 5,5 тис. га ріллі. Парк сільгоспмашин стовідсотково оновлено, він складається з високоточної і безвтратної техніки найвідоміших світових фірм «Лемкен», «Клаас», «Холмер», «Джон Дір», «Матро» та ін. Відтак за інтенсивними технологіями в «Агросвіті» вирощують зернові та технічні культури з внесенням органічних і мінеральних добрив, нормативним застосуванням ЗЗР. Для отримання достойних врожаїв висівають лише високоякісне насіння не нижче першої репродукції. Серед основних зернових культур вирощуються пшениця, ячмінь, кукурудза, горох; серед технічних – ріпак, соняшник, гречка, цукрові буряки. Середньорічна врожайність зернових в товаристві становить 50 ц/га, рентабельність рослинництва 35-40%. До речі, товариство є найбільшим виробником цукрових буряків в районі (середня врожайність – по 500 ц/га в заліковій вазі).
Головною ж спеціалізацією господарства залишається тваринництво. 
Господарство має стабільні потужності для відтворення поголів'я свиней. Товариство має статус племінного репродуктора по розведенню «Ландрасів» з 100 основними свиноматками. З 2006 року запровадили нову європейську інтенсивну технологію вирощування поросят, завдяки якій щодобовий приріст становить 700 грамів, і, відповідно, вагових кондицій у 105-110 кг вони досягають за 190-200 днів. Усе вирощене йде в переробку. Товариство має забійний та ковбасний цехи, де щороку виробляється понад тисячу тонн 50 видів варено-копчених ковбасних і м'ясних виробів. Випускаються вони під торговою маркою «Карапишівські ковбаси» і користуються неабияким попитом через високу якість, чудовий смак і помірну ціну. До 1 вересня в Карапишах господарство планує відкрити свій фірмовий магазин, де, у тому числі, продаватимуть не тільки ковбасні вироби, а й охолоджене м'ясо.
Зараз на фермах утримується 15-тисячне поголів'я, з яких півтори тисячі свиноматок. Починаючи з минулого року від тисячі свиноматок 28-денні поросята реалізуються іншому господарству для відгодівлі. Таким чином «Агросвіт» наповнює вітчизняний ринок якісним свинопоголів'ям. 
Однак особливою любов'ю, зізнається Валентина Петрівна, користуються у неї корівки-годувальниці. Цих тварин тут справді пестують, забезпечивши їм безприв'язне утримання, одноманітне збалансоване харчування і навіть доїння під класичну музику. «Агросвіт» має статус племінного заводу з розведення української чорно-рябої молочної породи корів. 
Із загальної кількості двохтисячного племінного поголів'я ВРХ молочне стадо становить 700 особин. Якщо у 2000-му році від 750 корів середньорічний надій становив 3750 кг молока, то з 2005 року і по сьогоднішній день від дійного стада отримують 7000-7500 кг молока на голову. Це стало можливим завдяки співпраці з шведською компанією «ДеЛаваль» і введенню в експлуатацію доїльної зали «Європаралель» 2х12, пропускною здатністю 110-120 корів за годину, обладнаної системою управління Альпро. 
– Сьогодні головне, – впевнена господиня, – не зупинятися на досягнутому і не складати руки. Так, економічна ситуація справді складна. Ще й погодні умови цього року змусили нас, наприклад, повністю пересівати озимий ріпак. Ранні зернові дали значно менший урожай, ніж ми розраховували. Однак, щоб бути конкурентноздатним, сьогодні треба доїти на корову не менше 7-8 тисяч молока на рік, отримувати не менше 24 поросят від свиноматки, збирати на рівні 60 ц/га зернових тощо. Ми прагнемо працювати і розвиватися.
Я ніколи не кидаю слів на вітер. Завжди перш ніж прийняти рішення, раджуся з колегами, ми спільно аналізуємо, обраховуємо. І нам би хотілося бачити вітчизняне сільське господарство з розумним державним управлінням, визначенням приоритетних галузей. Щоб було зроблено ставку на якість продукції АПК і не було шарахання «з кутка в куток» по вирощуванню певних культур. І щоб належна увага з боку влади приділялася проблемам села, пересічним його мешканцям. Людина працюватиме добре тоді, коли про неї відповідно турбуватимуться, – наполягає керівник господартва.
Колишній колгосп і його теперішній славетний послідовник – сільськогосподарське товариство «Агросвіт» – був і залишається основним базовим підприємством села. Від нього стовідсотково залежить соціально-економічний розвиток Карапишів. Тому господарство щороку виділяє на підтримку та розвиток сільської інфраструктури понад 1 млн грн, надає посильну допомогу громадянам, організаціям та установам не тільки свого села, а й району. Не залишаються поза увагою дільнична лікарня та загальноосвітня школа, дитячий садок, будинок культури, Олександрівське навчально-виховне об'єднання «Школа-дитсадок», Миронівська районна лікарня та багато інших установ. І робиться усе це від щирого серця, адже, переконана Валентина Даниленко, ніколи не слід забувати робити людям добро.

 

© 2018 ТОВ "Агромедіа-Про"