Статті

«АГРО-2010» – АКТИВНИЙ ПЕРЕПОЧИНОК ПЕРЕД ЖНИВАМИ

Image
Президент України Віктор ЯНУКОВИЧ на XXII Міжнародній агропромисловій виставці «АГРО-2010». Фото: прес-служба Президента України
15 червня в Києві стартувала найбільша агропромислова виставка країни «АГРО-2010». Захід відбувається вже 22-й раз і збирає дедалі більше аграріїв з усіх куточків України та з-за кордону. 
Цьогоріч організатори відмовилися від практики проведення заходу на двох майданчиках, як це було минулого року, і зосередилися на Національному комплексі «Експоцентр України». На наш погляд, таке рішення більш вдале за минулорічні експерименти – не доводиться розриватися між подіями на двох площадках; з іншого боку – розширюватися кудись таки треба, адже подія залучила так багато людей, що іноді важкувато було пройти. Крім фахівців АПК – і наших, і іноземних, – до виставки долучилися і кияни. Останніх особливо цікавили регіональні експозиції – адже не в кожному столичному супермаркеті знайдеш продукцію, наприклад, з Луганщини чи із Закарпаття. Та й усім відомо – на виставку везуть найкраще. 

Учасників цього року зібралося понад 800 організацій з України і багатьох країн світу. Організатором виставки виступило Міністерство аграрної політики України, офіційним спонсором – фірма «Август Україна», а генеральним спонсором вже вкотре стала компанія «Ростсільмаш». 
Image
Міністр аграрної політики України Микола ПРИСЯЖНЮК і заступник голови Івано-Франківської ОДА Василь БРУС
У рамках «АГРО-2010» також відбулися IX Спеціалізована виставка сільськогосподарських тварин, ветеринарії та товарів для тваринництва «Animal'EX-2010», VIІ Національна виставка конярства та кінного спорту «ЕквіСвіт-2010», IIІ Спеціалізована виставка «Біопаливо-2010», IV Cпеціалізована виставка рибного господарства та риболовства «FISHEXPO-2010», Спеціалізована виставка нової вітчизняної аграрної техніки «ExpoAgroTeh». Щодо семінарів, конференцій, майстер-класів, круглих столів, то їх у діловій програмі виставки було заявлено більше ста і розписані вони були буквально по хвилинах. Розповідати про саму виставку, мабуть, немає сенсу – вона найбільша, крапка. Щороку на «АГРО» вирує ділова активність, тут укладаються сотні контрактів; щороку це для аграріїв і свято, і швидкоплинний перепочинок перед стартом жнив, але щоб його відчути, треба бути тут самому. До речі, шановний читаче, ви ще встигаєте – виставка «АГРО-2010» триватиме по 19 червня. Ми ж пропонуємо вашій увазі звіт про офіційні заходи форуму і фоторепортаж. 
Image
Співочий гурт «Чіп» Володар-Волинського району і голова РДА Микола КОЧИН (у центрі) презентують експозицію Житомирської області
Цьогорічну виставку урочисто відкрив Президент України Віктор Янукович. Глава держави відзначив, що на сьогодні у сфері АПК існує низка серйозних проблем, які потребують вирішення. Зокрема, він зосередив увагу на ситуації у скотарстві в цілому і молочному скотарстві зокрема. «Основа сільського господарства – це, перш за все, готова продукція, якою ми з вами повинні торгувати як на внутрішньому, так і зовнішньому ринках», – підкреслив Президент.
Велику увагу Віктор Янукович приділив земельному питанню. Йдеться, зокрема, про ліквідацію тіньових схем приватизації землі, відмову від адміністративного втручання в діяльність сільгоспвиробників і зняття будь-яких обмежень на експорт сільськогосподарської продукції.
Окрім того, підкреслив Президент, має бути створено «прозорий ринок землі, розроблено ефективний механізм обороту земель сільгосппризначення». Ще одним важливим завданням Глава держави назвав необхідність проведення інвентаризації земельних ресурсів, створення загальнодержавного земельного кадастру. 
Image
Фіндиректор AGCO Карл-Хайнц ГРАФ, регіональний менеджер AGCO-Fendt Олександр ЦАЙТЛЕР і гендиректор ТОВ СП «НІБУЛОН», Герой України Олексій ВАДАТУРСЬКИЙ
Згадав за землю Віктор Янукович і в інтерв'ю, що дав після урочистого відкриття виставки. Він, зокрема, зазначив, що земельне законодавство в Україні не працює і підвладно корупційним схемам, тож нині вкрай необхідно якнайшвидше його доопрацювати і почати аграрну реформу в земельних відносинах. Також Президент додав, що ця проблема вирішуватиметься владою спільно з аграріями, громадськими організаціями тощо.  
Президент, крім того, відзначив важливість удосконалення кредитно-фінансових механізмів підтримки сільгоспвиробників, у тому числі – лізингу сільськогосподарської техніки.
Було піднято і проблему наявності в аграрній економіці безлічі контролюючих органів, що розпорошені по різних відомствах. Тож, за словами Президента, доцільно вже найближчим часом створити в державі єдину аграрну інспекцію і скоротити систему дозвільних органів у системі АПК. Ці слова, до речі, були сприйняті слухачами з особливо щирими аплодисментами 
Насамкінець виступу у рамках програми часткової компенсації вартості складної сільгосптехніки, яка сьогодні відновлюється в Україні, Президент вручив аграріям сертифікати та ключі від зернозбиральних комбайнів.
* * *
Image
Герої України від АПК: Іван БАЛЮК (Полтавщина), Віра НАЙДЬОНОВА (Херсонщина), Юрій МЕЛЬНИК (Київ) і Петро ІВАЩУК (Хмельниччина)
Осторонь державницьких перетворень в агросекторі не залишилися й інші державні мужі. Так, міністр аграрної політики України Микола Присяжнюк презентував почесним гостям виставки і широкому загалу Комплексну державну програму реформ та розвитку сільського господарства України та Галузеву програму соціально-економічного розвитку сільських територіальних громад (модельний проект «Нова сільська громада»).
Комплексну програму було створено за участі фахівців Мінагрополітики, корпорації «Агро-Союз», діячів аграрної науки та бізнесових кіл. 
Міністр оприлюднив три головні напрями перетворень, що їх відбито у програмі. Так, реформи мають стосуватися безпосередньо системоутворюючих галузей аграрного сектору економіки, а саме: рослинництва, свинарства, молочного скотарства. Другий напрям, що підлягатиме реформуванню це галузі аграрної освіти і науки. І останній напрям, у якому також не все гаразд – управління АПК, в якому потрібно створити системи управління на основі партнерських взаємовигідних, взаємовідповідальних стосунків держави та агарного бізнесу, націлених на мотивацію та стимулювання підприємств та бізнесу. 
Image
Голова правління ВАТ «Брацлав» Микола МИХАЙЛЕНКО (ліворуч) з колегами і заступник міністра промислової політики України – директор Держсільгоспмашу Володимир САЧЕНКО (праворуч)
Допомогти у реалізації цих стратегічних цілей мають Аграрний банк, який би надавав весь спектр банківських послуг для агровиробників; Державний земельний іпотечний банк для регулювання процесів на ринку земель сільськогосподарського призначення; ефективно діюча Аграрна біржа для просування нашої продукції на зовнішні ринки; національний оператор на ринку зерна; а також цивілізована система страхування аграрних ризиків та підтримки сільгоспвиробників.
Міністр запевнив, що «в жодному разі не йдеться про методи «жорсткої сили». Радикальні, стресові реформи неприйнятні і неприпустимі. Це системні, поетапні, конструктивні реформи, з урахуванням попередніх надбань та помилок».
Галузева програма соціально-економічного розвитку сільських територіальних громад та модельний проект «Нова сільська громада» покликані розв'язати проблеми соціальної сфери на селі. Програмою передбачено створення пільгових умов для залучення інвестицій у розвиток соціальної інфраструктури сільської місцевості, газифікацію сільських населених пунктів, будівництво автошляхів, медичних і освітніх закладів; запровадження Європейських стандартів соціального захисту, якісного піднесення життєвого рівня громадян України; створення належних умов для нарощування освітнього потенціалу України, забезпечення широкого доступу талановитої молоді до нових знань незалежно від місця проживання, майнового стану та фінансових можливостей батьків; забезпечення громадян доступним житлом; посилення державного контролю за якістю медичних послуг та препаратів, гарантування якісної безкоштовної екстреної медичної допомоги; розширення повноважень місцевих рад, максимальне усунення бюрократичного апарату від вирішення питань розвитку територіальних громад, децентралізація влади, реформування міжбюджетних відносин на користь місцевого самоврядування.
Модельний проект «Нова сільська громада», за словами міністра аграрної політики, передбачає розроблення взірцевих моделей соціально-економічного розвитку сільських територіальних громад на засадах запровадження конкурентоспроможного та екологічного сільськогосподарського виробництва, підвищення рівня життя сільського населення, створення комфортних умов проживання на селі і на цій основі забезпечення сталого розвитку сільських територій.
Модельний проект спрямований на розроблення та реалізацію демонстраційних програм соціально-економічного розвитку п'яти сільських територіальних громад у п'яти регіонах України, що характеризуються притаманними їм особливостями соціального устрою та ведення господарства: Поліссі (Житомирська область), Карпатському регіоні (Івано-Франківська область), Наддніпрянщині (Черкаська область), у Донбасі (Донецька область) та у Криму.
Від виконання проекту фахівці очікують підвищення рівня зайнятості та збільшення доходів населення сільських громад; розвитку підприємницьких структур у сільському господарстві та в невиробничій сфері; збільшення виробництва конкурентоспроможної на внутрішніх і зовнішніх ринках продукції сільського господарства; поліпшення екологічної ситуації у сільській місцевості; підвищення забезпечення сільських населених пунктів об'єктами соціальної інфраструктури та поліпшення соціального обслуговування сільського населення; активізації приросту інвестицій за рахунок внутрішніх і зовнішніх джерел фінансування має відбуватися через формування ефективної інвестиційної політики розвитку сільських територіальних громад.
* * *
…Коли ж відлунали офіційні промови, життя на виставці завирувало у звичному для аграріїв ритмі: все що можна – побачити, з ким треба – перебалакати, що потрібно – придбати! І настрій у всіх видався піднесений, який не зіпсували навіть червнева столична спека і навколишній гомін і суєта. З усього відчувалось – криза відступає! Дуже активний перепочинок протягом п'яти днів у столиці видався перед жнивами для українських селян.
© 2018 ТОВ "Агромедіа-Про"