Статті

КРИМТЕПЛИЦЯ – ПРО АГРАРНУ ІНТЕЛІГЕНЦІЮ І КОМАНДНИЙ ДУХ

Image
Олександр Васильєв

У 1929 році голландець Крістіан Ейкман і англієць Фредерік Хопкінс були удостоєні Нобелевської премії по фізіології і медицині. Нині кожна освічена людина завдяки ним знає про вітаміни і їхню важливість для життєдіяльності і намагається урізноманітнити свій раціон овочами, в яких і міститься більша кількість з них. 
Свій внесок в різноманіття вітамінного раціону українця вносять потужні тепличні комплекси, про один з яких, – СТОВ «Кримтеплиця» – наша розповідь.

Сільгоспінтелігенція
Овочівники, як розповів генеральний директор «Кримтеплиці» Олександр Васильєв, називають себе сільськогосподарською інтелігенцією. І не безпідставно, адже цей бізнес потребує дуже багато інтелектуальних зусиль – будь-яке невірне рішення у технологіях може призвести до збитків, що ляжуть тягарем на наступний сезон виробництва. Саме така ситуація і склалася на Експериментальному тепличному комбінаті «Сімферопольський», де Олександр Модестович з 1982 по 1992 рр. пройшов шлях від агронома по грунтах до головного агронома. Певний час займався своїм бізнесом, доки в 1996 році трудовий колектив не запропонував йому очолити підприємство. 
Ситуація була характерна для періоду 90-х – виживання – з тодішніх 24 гектарів працювало 12, обладнання і продукція розкрадалися, площі здавалися в оренду, люди звільнялися, борг становив близько 5 млн грн.
На 97 рік, коли пан Олександр очолив підприємство, залишилося 6 працюючих гектарів, виробництво було відключене від газу, виробництво овочів становило лише 900 тонн… Отримавши нового керівника і нову теперішню назву, підприємство отримало і нове дихання.

Кроки відродження

Image
Ірина Верменіч, старший економіст

Щороку тут нарощували виробництво. Так, вже у 1998 році врожай становив 4,5 тис. тонн овочів, а у 2009 перетнув символічну межу в 10 тисяч тонн. Наразі тут вирощують томати, огірки, перець і баклажани на площі 24 гектари, на 10 з яких встановлене найсучасніше тепличне обладнання. Нові теплиці відрізняються більшою висотою, що, відповідно, дає приріст врожайності, а також більшою площею скляних поверхонь, що надає рослинам більше світла. Є також півгектарна ділянка для вирощування розсади.
Основна культура, під яку відведено найбільша площа, – томати. Неможливо навіть уявити, що було б, якби в радянські часи застосовували ті технології, що діють у «Кримтеплиці» зараз. У 90-х 1 кілограм ранніх помідорів при ціні 8-10 рублів майже окупав 1 тисячу кубометрів газу, що коштувала на ті часи 12 рублів. Тоді врожайність 22-24 кілограми томатів на метр квадратний вже вважалися показником, за який нагороджують зіркою Героя.
Нині середня урожайність томатів становить 47,4 кг/м2, а на нових ділянках доходить до 62 кг/м2. Таких результатів досягнуто й завдяки власному винаходу підприємства – технології вирощування томатів в субстраті «Цеоліт». Огірки ж минулого року дали 26 кг/м2, що є одним з найкращих показників серед господарств України.

Image
Володимир Горб, головний технолог

Цього року томати розташувалися на площі 16,31 га, огірки зайняли 5,74 га, перець – 0,81 га, а найбільш рентабельні баклажани – 0,44 га. Планується вийти на обсяг продукції у 10500 тонн.
Якість продукції і контроль над зростанням здійснює агрохімічна лабораторія підприємства, яка проводить аналізи в тому числі за найсучаснішим методом листової діагностики. Даний метод дає змогу виявити потребу рослини в тому чи іншому елементі живлення, а отже, вчасно доповнити її «раціон» усім необхідним.
КрІм хімічного захисту рослин використовують тут і біологічний. Біолабораторія господарства вирощує мікроорганізми, які стримують розмноження і поширення шкідників і шкідливих бактерій.
Крім того, трудяться тут також і джмелі, які використовуються для запилення рослин. Крилаті помічники, що вирощуються на потужностях підприємства, дозволили збільшити врожайність на 10%.
Сортувальна машина потужністю до 60 тонн на годину, що може завдяки вкладеній програмі сортувати за кількома параметрами, дає змогу зекономити час і людські сили.

Якість – понад усе

Image
Колектив «Кримтеплиці» святкує отримання 10000 тонн продукції на рік

Не зважаючи на панування технологій, на підприємстві ніколи не підуть на вдосконалення, що знизить собівартість за рахунок якості. Наприклад, з недовірою тут ставляться до гідропоніки, коли рослина отримує усі необхідні речовини з поживного розчину. «Рослина має містити певну кількість сухої речовини, інакше виходить одна вода, – вважає Олександр Васильєв. – До нас колись приїхав клієнт із Росії, який аж застовбенів у наших теплицях з огірками. Каже, що такий запах чув лише у бабусі на городі, в дитинстві. Бо це справжнє».
Тож не дивно, що продукція має популярність не тільки у споживачів. Навіть підробляти намагалися, при чому продавали під маркою «Кримтеплиця» навіть полуницю, яку підприємство ніколи не вирощувало. 
Відома продукція підприємства не тільки на півострові – з вирощених овочів максимум 1,5 тис. тонн розходиться в Криму, інше реалізується по всій Україні.

Гальма для розвитку
2009 рІк крім вже традиційних для господарства збільшення показників приніс і певні розчарування. Так, збільшення цін на енергоносії не дало втілити плани щодо подальшої реконструкції теплиць, розширення розсадної ділянки тощо. Газ у собівартості виробництва овочів становить 32-33%. «Ми можемо розвиватися лише за ціни газу 1750 грн за тисячу кубометрів. Це тільки приклад Криму, де тепла погода дозволяє зекономити на опаленні в 1,5-2 рази порівняно із центральними областями, яким ще важче», – говорить Олександр Модестович. Крім того, піднялися ціни на інші енергоносії, добрива, воду тощо...
Втім, поки стійко долають економічні негаразди, коригують виробничі плани: наприклад, наприкінці 2009 року знесли терміни посіву овочів на 8 грудня – на кілька тижнів вперед, – що дасть змогу зекономити близько 1,5 млн грн. З іншого боку – це ж втрата перших клієнтів.
Додає клопоту і непрогнозованість ринку. Будь-який заїзжий торговець з не завжди якісним товаром може в один день збити ціну на ринку. Засилля імпортних овочів в свою чергу дозволяється владою. Поки що виручає лише спеціальний режим оподаткування.
Тож, не зважаючи на великі плани, у 2009 році коштів вистачило лише на підготовку до нового сезону і підвищення зарплатні працівникам, яка тут збільшується щороку на 10-20%.
Людський чинник
Колектив – основне надбання підприємства, вважає керівництво. Сьогодні в команді Васильєва працює 450 чоловік. Відпочатку тут намагалися втримати висококласних спеціалістів. Так, наразі більше 350 фахівців відпрацювали на підприємстві понад 15 років і мають почесне звання «Ветеран праці СТОВ «Кримтеплиця».
Керівництво пишається висококласними професіоналами, такими як головний технолог Володимир Горб, головний інженер Віталій Джигов, керуючий блоком Олександр Гримайло, технолог Іван Фомкін, технолог Роман Тітов і багатьма іншими - всіх не перелічиш.
До послуг робітників стоматологічний кабінет, недорога, але із по-домашньому смачною їжею (ми перевірили!) їдальня.
Виробничі і соціальні досягнення – не єдине, чим може похвалитися господарство. У 1999 році створено футбольний клуб «Кримтеплиця». Вже 2002 року команда стала чемпіоном АР «Крим» при тому, що тоді вважалася ще любительським колективом. В сезоні 2004/2005 року команда встановила певний рекорд – 34 безпрограшних матчі, чим достроково забезпечила собі місце у першій лізі. Такі швидкі успіхи команди можна пояснити в тому числі і комфортом, що їй забезпечують. До послуг спортсменів вічно зелений газон стадіону, тенісні корти і чудовий готель «Третій тайм» поблизу Сімферополя, які входять до спортивно-тренувального комплексу підприємства.
* * *
Лагідна природа Криму, ефективний менеджмент і фаховий персонал, продукція, запитана споживачем – тож, «Кримтеплиця» має всі підстави розвиватися. Проте й проблеми додаються щороку. Так, з 2010 року вкотре збільшується ціна на газ, збільшуються внески до Пенсійного фонду. На жаль, захистити українського виробника ранньої вітамінної продукції влада поки що не спромоглася.


Ірина Верменіч, старший економіст СТОВ «Кримтеплиця» пишається продукцією рідного підприємства (Фото: «Кримтеплиця»)

Колектив «Кримтеплиці» святкує отримання 10000 тонн продукції на рік

Володимир Горб, головний технолог

© 2018 ТОВ "Агромедіа-Про"