Статті

КРАЩІ ТЕХНОЛОГІЇ – КРАЩІ РЕЗУЛЬТАТИ

Продемонструвати передові технології АПК і наочно переконати, що за декілька років роботи «з нуля» компанія здатна досягти світових показників якості і масштабів агровиробництва, був покликаний Національний День поля компанії «Райз».

ImageНа базі Полтавських філій ЗАТ «Райз-Максимко» 26 червня, незважаючи на страшенну спеку, зібралося понад три сотні фахівців АПК. В основному – це були делегації з керівників і спеціалістів агропідприємств та представників районних сільгоспуправлінь прилеглих областей, фахівці інших філій компанії, науковці. Міністерство аграрної політики представляв перший заступник міністра Юрій Лузан, Полтавську ОДА – начальник головного управління агропромислового розвитку Олександр Сень. 
Організатори заходу – президент ЗАТ «Компанія «Райз» Віталій Цехмістренко та віце-президент і генеральний директор ЗАТ «Райз-Максимко» Юрій Колєснік і очолювана ними команда – зробили усе можливе, щоб усі учасники отримали максимум корисної інформації, усвідомили реальні можливості українського АПК. Тому не існувало «некоректних» тем і запитань протягом оглядової і пленарної частини Днів поля. 
Розпочався захід на демонстраційному полігоні в с.Вили Лубенського району з контрактно-консультативної години. Тут оригінатори сортів зернових культур проводили консультації біля блоків своїх сортів. Детальну інформацію про виставлену сільгосптехніку, насіння, ЗЗР та добрива провідних світових фірм, представником яких виступає «Райз» в Україні, залюбки надавали менеджери компанії.
Далі за програмою були оглядини демонстраційних і промислових посівів зернових і технічних культур – озимої пшениці, ячменю, кукурудзи, цукрових буряків та ріпаку. На території технологічного полігону у Лохвицькому районі в роботі було продемонстровано сучасну сільськогосподарську техніку, яку представляє компанія «Райз» на вітчизняному ринку. Учасники Дня поля побували на базі мінеральних добрив «Тарнавщина» та на Лохвицькому елеваторі у м.Червонозаводське. 

«Райз-Максимко»: варто подивитись
ImageСьогодні ЗАТ «Райз-Максимко» опікується 161 тис. га землі, з них 149 тисяч – рілля, яка розподілена між 24 філіями. Вони об'єднані у 4 регіональні дирекції: Полтавська область – східний регіон; Сумська – північний; Черкаська, Кіровоградська, Запорізька і Миколаївська – південний; Тернопільська, Рівненська, Хмельницька, Вінницька і Житомирська – західний регіон.
Спеціалізується ЗАТ «Райз-Максимко» на виробництві високоякісного насіння зернових культур, зокрема: кукурудзи, соняшнику, сої кращих світових брендів Monsanto, Pioneer, Euralis, Lembke, Oseva; пшениці та інших озимих та ярих культур – Інституту фізіології та генетики рослин НАНУ, Одеського селекційно-генетичного інституту та Інституту землеробства УААН, співпрацює з Миронівським інститутом пшениці ім.В.М.Ремесла УААН. Підприємство має 6 власних насіннєвих заводів. 
Товарне виробництво сільгоспкультур зосереджено на зернових, з яких близько 65 тис. га займає кукурудза, ранні зернові – 50 тис. га, просапні і технічні, такі як соняшник, ріпак, цукрові буряки – 27 тис. гектарів.
Окремим рядком роботи компанії виділяється цукровиробництво – від вирощування сировини до виготовлення цукру. У червні 2006 року компанія «Райз» придбала Лохвицький цукровий завод – один з найбіліших не лише на теренах України, а й у СНД. На той час завод знаходився у занепаді і останніми роками переробляв не більше 3,5 тис. тонн буряків на добу, тобто близько 200-250 тис. тонн за сезон. Непорядність попередніх власників у розрахунках з агровиробниками поступово відбила в останніх бажання вирощувати цукрові. Тому «Райзу» довелося зробити ставку на розвиток власної зони бурякосіяння поблизу цукрового заводу. Відтак, власне, придбання заводу, за словами Віталія Цехмістренка, і стало точкою відліку у створенні «Райзом» власного агровиробництва у тих масштабах, які компанія має на сьогоднішній день. А при нинішніх потужностях реконструйованого заводу це, небагато-немало, – 15-17 тисяч гектарів. Вирощування ж цукрових буряків обов'язково потребує дотримання ротації сівозміни. І оскільки завод став заложником цієї ситуації, компанії довелося ретельно підійти до вирощування зернових і будувати зерносховище – елеватор.
Міжнародні потужні фінансові інституції, зокрема IFC та BRD, ретельно обрахували і підтримали ЗАТ «Компанія «Райз» у створенні цього масштабного комплексного агропроекту. Він складається з двох основних напрямків – виробництво і зберігання зернових культур (розповідь про це читайте нижче) та виробництво цукрових буряків і цукру з них. 
Отже, в рамках агропроекту паралельно з вдосконаленням технології і нарощуванням об'ємів виробництва солодких коренів триває реконструкція цукрозаводу. Торік урожайність цукрових буряків становила 45 т/га при середній цукристості 18,2% і виході цукру 14,7%. У поточному році під цією культурою у Полтавській і Сумській областях зайнято 16,27 тис. га землі, і за дотримання технологій та з Божою допомогою тут розраховують отримати значно більший урожай. Завод же здатний різати щодобово 8-10 тис. тонн цукросировини.  
Компанія «Райз-Максимко» також активно займається тваринництвом, зокрема молочним скотарством. Сьогодні поголів'я ВРХ становить 16870 особин, з яких молочне стадо сягнуло 6700. Продовжується розвиток свинарства: від теперішніх 10 тисяч голів планують найближчим часом вийти на 50 тис. свиней. Має компанія і свої племінні конезаводи.

Елеватори-велетні
У м.Червонозаводське поруч з цукрозаводом повним ходом за принципом «конструктора Лего» споруджується один із найпотужніших у світі елеваторів. Від побаченого в усіх учасників Днів поля у буквальному розумінні перехопило подих – елеватор-велетень на 360 тисяч тонн одночасного зберігання зерна. Повна ж проектна потужність його в остаточному вигляді становитиме 420 тисяч тонн.
За словами Віталія Цехмістренка, сьогодні «Райз» має два подібні підприємства однакового рівня освоєння інвестицій: цей у Полтавській і такий самий у Сумській області. Щодо Червонозаводського, то першу палю під фундамент було забито у січні 2008 року, а вже за 10 місяців у грудні елеватор прийняв перші 12 тисяч тонн кукурудзи. Зараз об'єм зберігання становить 92 тисячі тонн, а до приймання зерна нового врожаю заплановано ввести в експлуатацію ще шість ємностей по 29 тисяч тонн кожна. 
– Працюємо над розширенням лабораторного обладнання, – розповів віце-президент компанії «Райз» Микола Максимчук. – У нашому розпорядженні солідний ваговий підрозділ. Одночасно можемо приймати дві сільськогосподарські культури – маємо по три заїзди для кожної. Потужність прийомки кожної лінії – 600 тонн за годину. З такою ж інтенсивністю працюють дві наші очисні машини від провідних американських виробників. Ще одна машина тонкої очистки зерна передбачена для його відвантаження. Одночасно ми можемо завантажувати три залізничні вагони.
Триває монтаж і другої потужної сушарки, що має завершитися до початку цьогорічного сезону хлібозбирання. Кожна сушарка обладнана накопичувачем вологого зерна ємністю 1,5 тис. тонн для його цілодобової безперебійної роботи. До речі, у світі є всього 9 таких сушарок: у США і в Україні. Встановлені в Червонозаводському сушарки потужністю 70 тонн за годину ефективні для насіннєвого режиму, обробки невеликих партій зерна та для олійних культур. Загальна потужність сушарок на одному елеваторі становитиме 10 тис. тонн на добу. За словами Віталія Цехмістренка, вони здатні доводити до відповідних світових кондиції зерно, наприклад, кукурудзи вологістю 25-30%. На цьому і Сумському елеваторах разом щодоби можна буде сушити до 20 тис. тонн кукурудзи, тобто за 50 днів – 1 мільйон тонн! 

Пожива 
для рослин

База сипучих та рідких мінеральних добрив та вивантаження обезводненого аміаку «Тарнавщина», яку також оглянули учасники заходу, розмістилася на площі колишньої сільгоспхімії у 3,2 га. Після реконструкції база розрахована на зберігання 12 тис. тонн сипучих мінеральних добрив та 100 тонн обезводненого аміаку.
Три роки тому тут було встановлено блендінг, який дав можливість готувати різнокомпонентні бакові суміші для власних потреб і дистрибуції. Вдала транспортна розв'язка – залізнична колія та автотраса Харків-Київ – дають можливість швидко доставляти звідси продукцію замовникові.
Та головне не кількість внесених поживних речовин, а рівень їх засвоюваності рослинами. У компанії вирішили оптимізувати цей процес, для чого понад рік тому утворили спеціальну групу фахівців. Вона співпрацює з 6 світовими лабораторіями і кращими представниками вітчизняної науки. Проведення аналізу ґрунтів на кожному полі і індивідуальний підбір поживних речовин та ЗЗР для кожної культури дозволили компанії торік зекономити близько $25 млн порівняно з традиційними методами. 
– Після цікавих поїздок і досліджень, – розповідав президент «Райзу», – які ми зробили в Канаді, США, Аргентині, Європі щодо технології вирощування озимої пшениці, кукурудзи, цукрових буряків – ми взяли курс на застосування газоподібних добрив у вигляді обезводненого аміаку та рідких добрив. Ми маємо хороший досвід роботи з карбамідно-аміачною сумішшю і комплексними добривами і готові ним з вами поділитися. 
Особливу увагу організатори заходу приділили технології застосування обезводненого аміаку, якому давно віддали перевагу, так само як і більшість агровиробників з числа партнерів компанії. Однак серед присутніх були й такі, хто не поділяв захвату від дії цієї речовини навіть після почутого і побаченого, проте до інформації ретельно прислухалися . Спілкуючись з учасниками Дня поля по завершенні заходу, стало зрозуміло, що інформації вони отримали навіть більше, ніж розраховували. І наступний День поля, який «Райз» проводитиме у вересні щодо технологій вирощування цукрових буряків та кукурудзи, розраховують відвідати обов'язково. 

Підсумки 
побаченого

Завершився День поля пленарною частиною. 
Віталій Цехмістренко розповів присутнім про сьогодення компанії «Райз» і її плани на майбутнє. Завдяки допомозі Мінагрополітики і особисто міністра Юрія Мельника компанія спромоглася не лише вистояти в умовах світової фінансової кризи, заручником якої вона стала через невиконання кредиторами своїх зобов'язань, а й продовжувати розбудовуватися. Щодо теперішньої складної ситуації з цінами на зерно, як агровиробник він порадив своїм колегам не панікувати, а уважно стежити за ситуацією на внутрішньому і зовнішньому ринках. Через світовий дефіцит зерна воно обов'язково зростатиме в ціні. «Розкладіть врожай на три частини, – говорить пан Віталій. – Якщо запропонована покупцем ціна зараз перевищує його рентабельність – продавайте цю частину збіжжя зараз. Ми готові також його купувати, так само як і пропонуємо послуги з його приймання та зберігання на своїх елеваторах. Це будуть друга і третя частини зерна, і, у нашому випадку, доведеного до високих світових кондицій».
Перед присутніми виступив перший заступник міністра аграрної політики Юрій Лузан. Він подякував компанії «Райз» за фахово організований День поля і за те, що компанія не лише спромоглася вижити у цей нелегкий кризовий час, а й продовжує розбудовуватися. «Те, що ми сьогодні побачили, – сказав він, – було предметно, високопрофесійно і змістовно. Кількість зацікавлених учасників, а це справді фахівці АПК, говорить про те, що аграрний потенціал України дуже великий. Я гордий з того, що ми маємо тісну співпрацю вітчизняної науки і виробництва, порозуміння між владою і бізнесом. І з того, що майбутнє України залежить він нашої з вами роботи».
– Сьогодні відбувся чудовий День поля, – поділився на з присутніми думкою директор Інституту фізіології та генетики рослин НАНУ, Герой України Володимир Моргун. – Ми побачили хороші сорти вітчизняної селекції. Ми побачили нові технології використання рідких добрив, які дозволяють отримувати високі врожаї і економити на використанні мінеральних добрив. Ми побачили промислові посіви кращих сортів пшениці нашого Інституту на великих площах – по 450 га, – які за сьогоденними оцінками мають дати близько 10 т/га. Посіви «Смуглянки», «Золотоколосої» пшениць мають такий травостій, що нема, як кажуть, де і пальця встромити. Саме про такий травостій мріяв колись академік Вавілов. Я переконаний, що наші сорти, які мають генетичний потенціал понад 10 т/га, та інтенсивні технології, які застосовує компанія «Райз», «Міжнародна аграрна корпорація», «Зернопродукт МХП» зроблять нашу Україну багатою і заможною. В Європі і усьому світі на нас дивитимуться з повагою.  

© 2018 ТОВ "Агромедіа-Про"