Статті

УКРАЇНСЬКІ ТОМАТИ БУДУТЬ СВІТ ГОДУВАТИ

ImageДовести обсяги переробки томатів до 700 тисяч тонн на рік, а це близько 2% світового ринку, – такі амбіційні плани поступово втілює в життя Миколаївський холдинг «Агрофьюжн». Ця вертикально інтегрована компанія повного циклу – від вирощування сировини до виготовлення кінцевого продукту – за технологічністю і об'ємами виробництва аналогів в Україні не має. Кінцевий продукт – високоякісна томатна паста під торговою маркою «Інагро», для подальшої переробки провідними вітчизняними і західними виробниками продуктів харчування.
До складу порівняно молодого холдингу зі стовідсотковими вітчизняними інвестиціями одним з перших увійшов внутрішньогосподарський комплекс «Інтегровані агросистеми». Розташований в Голопристанському районі Херсонщини він об'єднав потужне тепличне господарство з вирощування розсади томатів, рільництво та завод з виготовлення томатної пасти.
– Застосування вирощування томатів через розсаду і паралельно через висів насіння у відкритий грунт дають змогу максимально збільшити термін переробки томатів на пасту, щоб максимально використовувати можливості переробного підприємства, – розповідає виконавчий директор підприємства «Інтегровані агросистеми» Тетяна Гнєздилова. – Торік наші досягнення були досить скромними: ми мали лише одну теплицю, у якій за дві закладки виростили 12 млн штук розсади томатів, а потім висадили їх у відкритий грунт на площі 400 га. У поточному році вже маємо чотири сучасних тепличних комплекси, а це, відповідно, 24 млн шт. розсади за одну закладку і 48 млн – за дві.

Image
Виконавчий директор Тетяна ГНЄЗДИЛОВА і начальник тепличного господарства Володимир РЯБІНІН

Площа для вирощування розсадних томатів збільшилася до 1600 га. Загалом же кількість ріллі під томатами становитиме 3200 гектарів на Херсонщині та Миколаївщині. Взагалі ці краї були традиційними для вирощування смачних томатів.
Виробництво томатів у холдингу зумовлює комбайнове збирання, тому у виборі насіння тут зупинилися на гібридах італійської селекції, що здатні забезпечити одночасне достигання зі збільшеним вмістом м'якоті. Завдяки двом послідовним закладкам і виготовленню 30-денної і 45-денної розсади термін переробки томатів розпочинається наприкінці липня, а не на початку серпня, і завершується наприкінці жовтня, також на 2-3 тижні пізніше традиційної.
– Перші дві лінії заводу, які здатні переробляти близько 2 тис. тонн томатів на добу, було введено в експлуатацію на початку серпня 2008 року. Побудоване підприємство «з нуля» із застосуванням найсучаснішого обладнання та технологій провідної італійської фірми «Россі і Кателлі», – продовжує пані Тетяна, – розробки 2007 року. Паста випускається залежно від замовлення покупців у концентрації 25-28% і 36-38% за технологіями «колд-брейк» і «хот-брейк», які дають змогу забезпечити при подальшій переробці однорідну структуру готового продукту, тобто щоб сік або кетчуп не розшаровувалися. Відмінна риса нашого заводу – це майже безвідходний виробничий цикл.
Особлива ж гордість підприємства: оснащення виробництва унікальним для України комплексом очисних споруд – мінізавод високого рівня автоматизації, який очищує промислову воду і ту, що отримана в результаті випаровування з томатів, до рівня питної. Це дозволяє кілька разів використовувати воду в обороті, добова потреба якої становить близько 10 тис. кубометрів, застосовувати «зайву» випарувану із томатів воду для зрошення полів і не псувати екологію.
– Якість нашої продукції, – веде далі виконавчий директор, – підтверджується основними принципами ISO та HAССP щодо безпеки продукції. – Торік ми пройшли аудит 8 передових міжнародних компаній і отримали позитивні висновки. Оскільки ми працюємо не лише на власній сировині, контроль якості ми розпочинаємо з насіння і підготовки ґрунту та проводимо його на усіх стадіях виробництва завдяки сучасному лабораторному оснащенню. Відтак нашу продукцію 2008 року придбали провідні вітчизняні компанії, також певна частка пішла на експорт.
Теплиці також є предметом гордості підприємства, адже тут застосовані найсучасніші технології. Так, площа тепличного господарства сягає 2 гектарів. Догляд за розсадою – 24 млн штук – здатні забезпечити 2-3 фахівці, включаючи агронома. На етапах механізованого висіву насіння, переміщення з камери пророщування і на етапі відвантаження загалом задіяно 8 чоловік. Щодо кадрового забезпечення, то від моменту заснування холдинг всіляко заохочує своїх працівників, яких сьогодні налічується більше 1100 чоловік, забезпечує їм повний соціальний пакет.
Ще два аналогічних комплекси з теплицями і переробними заводами холдинг планує створити в Жовтневому і Снігурівському районах Миколаївської області. За оцінками експертів, такі інвестиції мають бути виправдані на всі сто відсотків. По-перше, це дасть Україні змогу наповнити внутрішній ринок якісною вітчизняною томатною пастою, дефіцит якої зараз заповнюється за рахунок імпорту з Китаю і Вірменії. А це – збільшення асортименту смачної продукції подальшої переробки та її конкурентоспроможна ціна, додаткові робочі місця, надходження до бюджетів усіх рівнів, соціальний розвиток сільської місцевості. По-друге, це формування позитивного іміджу нашої держави на світовому ринку як потужного виробника продукції АПК. Адже ми не гірше за інших світових лідерів «томатної моди» вміємо працювати.

© 2018 ТОВ "Агромедіа-Про"