Поштова адреса: 01135.  Київ-135, а/с 79. 
  Контактний телефон:  +38(044)227-93-55
  E-mail: info@agroprofi.com.ua 
             Передплатний індекс: 98990


Книги:

Топ переглядів за місяць:

ДЕНЬ ВИРОБНИКІВ БОБОВИХ, АБО СВЯТО ЕКОЛОГІЧНОГО ЗЕМЛЕРОБСТВА У ТЕПЛИКУ
Цьогоріч уже традиційний День поля у фермерському господарстві Олексія Дона в Теплику на...
«НІБУЛОН» ДОЛУЧИВСЯ ДО ВСЕУКРАЇНСЬКОЇ МЕРЕЖІ ДОБРОЧЕСНОСТІ
Відповідна Декларація про створення Всеукраїнської мережі доброчесності була підписана...
СПЕКА НАС НЕ СПИНИТЬ, АБО ЯК ТЕБЕ НЕ ЛЮБИТИ, КЛІМАТЕ МІЙ
Дивне цього року літо: то холод, то спека. Та і вчені вперто твердять — клімат планети невпинно...
ШВЕЙЦАРСЬКЕ СЕРЦЕ В ДАРУНОК УКРАЇНІ
Герой України Олексій Вадатурський визнаний достойним послідовником легендарного швейцарця ...
СМУГАСТИЙ РЕЙС
Перше за багато років вантажене сучасне несамохідне судно з кавунами дісталося до столичної...

Наші партнери:

ПРОГНОЗ ЄБРР: ВІДНОВЛЕННЯ ЗРОСТАННЯ НА ТЛІ СВІТОВИХ РИЗИКІВ

Знову зростає економіка України та Молдови, Росія і Греція виходять з рецесії, «Брекзіт» створює стимули для притоку капіталу до Східної Європи. Згідно з опублікованими 03.11.2016 року останніми економічними прогнозами Європейського банку реконструкції та розвитку (ЄБРР), у всьому регіоні його операцій у 2016 та 2017 роках очікується пожвавлення зростання, попри те, що зберігаються серйозні ризики.

В одних країнах на темпи зростання чинять негативний вплив низькі ціни на сировинні товари і проблеми в сфері безпеки, інші продовжують відчувати тиск геополітичної напруженості і ослаблення кон'юнктури світових ринків. Водночас голосування Великобританії за вихід з Європейського союзу, наслідки якого для економічної динаміки в єврозоні ще не ясні, призвело до короткотермінового позитивного ефекту у вигляді посилення припливу капіталу на ринки, що розвиваються.

В регіоні операцій ЄБРР, що простягнувся від Північної Африки до Східної Європи і Центральної Азії, середні темпи зростання цього року прогнозуються на рівні 1,6% (що на 0,2 процентного пункту вище попереднього прогнозу ЄБРР, опублікованого в травні), а наступного — 2,5%, в порівнянні з 0,5% 2015 року.

Прогнози. Росія і Греція виходять з рецесії. У першій половині року ВВП обох країн знижувався, внаслідок чого в середніх цифрах за 2016 рік як і раніше відсутні ознаки зростання; проте проведені оцінки показують, що в Греції перехід до зростання вже почався, Росія також близька до виходу їз рецесії. Хоча загальні підсумки року для російської економіки залишаться негативними, вже в другій половині 2016 року повинен проявитися висхідний тренд, який продовжиться 2017 року. У Греції на зміну торішній рецесії прийдуть нульове зростання за підсумками 2016 року і позитивні показники 2017 року.

Південно-Східна Європа в цілому переживає підйом. Грецька економіка пожвавлюється завдяки хорошим результатам туристичного сезону і відновлення впевненості ділових кіл. Свій внесок у покращення середніх показників зростання вносять Сербія і Румунія. На Кіпрі зберігається позитивна динаміка, що намітилася 2015 року. Македонія відчуває негативні наслідки політичної кризи.

Темпи зростання в Туреччині 2016 року сповільняться порівняно з 2015-м. Після тривожного літа, яке відзначилося зниженням рейтингів і спадом на фондових ринках слідом за спробою перевороту, посилення споживчої активності і пожвавлення туристичного сектору (за умови, що проблеми безпеки відійдуть на другий план) повинні підтримати економічне зростання, хоча факторами ризику, як і раніше, залишаються зростання цін на нафту і напружена ситуація в регіоні.

Закінчилася рецесія в Україні. Економіка України відновила зростання в першій половині 2016 року, після сукупного падіння ВВП на 16% протягом двох попередніх років. Досить гострою проблемою для України залишаються неповернені кредити. Кінець рецесії та певне поліпшення показників зростання в Молдові обумовлене споживчою активністю домогосподарств.

Через рецесію в Азербайджані, постраждалому від падіння цін на нафту, і Білорусі, яка другий рік поспіль відчуває наслідки спаду російської економіки, середні економічні показники по регіону Східної Європи і Кавказу 2016 року погіршаться. Однак негативна тенденція сповільнюється, а курси національних валют дещо стабілізувалися. 2017 року зростання має відновитися як в Азербайджані, так і в Білорусі.

Економіка країн Центральної Європи і Балтії продовжує зростати, проте темпи цього зростання знижуються на тлі падіння інвестицій. Цей регіон більшою мірою виграє від низьких цін на енергоносії та від м'якої грошово-кредитної політики єврозони.

Стан справ у Росії автори доповіді оцінюють неоднозначно. Хоча девальвація національної валюти пішла на користь таких секторів, як АПК і хімічна промисловість, про довгострокові результати політики імпортозаміщення судити важко. Відтік капіталу з країни знижується, а обсяг запозичень на зовнішніх ринках збільшується. Разом із тим рівні внутрішнього попиту та інвестицій в корпоративному секторі 2016 року продовжували знижуватися. Грошово-кредитна політика спрямована на боротьбу з інфляцією, а метою податково-бюджетної політики є стримування бюджетного дефіциту.

Темпи зростання в Центральній Азії сповільнюються. Даний регіон, деякі країни якого залежать від експорту сировинних товарів, а інші — від грошових переказів із багатих сировиною сусідніх держав, все ще не оговтався від змін зовнішніх факторів, що посилюються хиткою довірою інвесторів. Обсяги коштів, що перераховуються трудовими мігрантами з Росії, стабілізувалися в місцевій валюті, але не в доларовому вираженні. У Таджикистані різко збільшилася частка прострочених кредитів. Новому пожвавленню зростання можуть сприяти більш високі ціни на нафту і реалізація великих проектів у видобувних галузях.

Єгипет, Марокко, Йорданія і Туніс, які складають для ЄБРР регіон Південного і Східного Середземномор'я, за підсумками 2016 року дещо підвищать свої середні показники. Однак якщо економічні показники Єгипту поліпшуються, то прогнозовані темпи зростання економіки Марокко, Йорданії і Тунісу переглянуті в бік зниження. Загальною проблемою цих вельми різнорідних у господарських цілях держав є скорочення припливу туристів через проблеми в сфері безпеки.

Ціна на нафту. Деяке підвищення ціни на нафту в порівнянні з низьким рівнем першого кварталу 2016 року поліпшило перспективи для Росії. Разом із тим, за мірками недавнього минулого ціни енергоносіїв і сировинних товарів залишаються невисокими, що підтримує економіки центральної Європи.

Курси валют основних нафтовидобувних країн регіону продовжують коливатися разом із нафтовими котируваннями.

«Брекзіт» (Brexit — рішення про вихід Великобританії з ЄС — прим.ред). У короткостроковому плані підсумки британського референдуму про вихід з ЄС сприяли припливу капіталу в регіон операцій ЄБРР, оскільки інвестори зменшили очікування зростання процентних ставок у розвинених країнах і в пошуках більш дохідних вкладень переключили увагу на ринки, що розвиваються.

Загальний товарообіг Великої Британії з країнами регіону операцій ЄБРР і обсяг британських інвестицій у цих країнах у цілому порівняно невеликі; тому можна припустити, що будь-які середньострокові наслідки рішення Великобританії покинути Євросоюз будуть в основному непрямими. Але і такий опосередкований ефект може виявитися значним, якщо зниження показників британської економіки позначиться на темпах зростання в єврозоні. Крім того, у Великобританії живуть і працюють багато громадян східних держав — членів ЄС; для Литви і Латвії частка таких мігрантів сягає 4% від загальної чисельності населення. Рішення цих людей залишитися в Великобританії, повернутися на трудовий ринок своїх країн або перебратися до інших країн ЄС буде залежати від конкретного сценарію «брекзіта».

Вихід Великої Британії з Європейського союзу може також призвести до скорочення фондів ЄС, які направляються на сприяння структурним перетворенням і допомогу країнам-кандидатам.   

Стати Агропрофі просто! Лише за кілька кліків!

Події:

Ціни на зернові: