Статті

ЯК НЕ ЗАШКОДИМО – ТО ВИЖИВЕМО

Цього року на урочистому зібранні з нагоди Дня працівників сільського господарства зі сцени Національного палацу мистецтв «Україна» селян вітали Президент України Віктор Ющенко та міністр аграрної політики Юрій Мельник. Президент говорив і про здобутки галузі, і про наше спільне невміння ними скористатися. Але, окресливши найважливіші пріоритети аграрної галузі, побажав усім віри в краще.
– Ми маємо унікальні можливості зробити з України житницю, відмовитися від імпорту, сформувати реальну, ефективну підтримку національного виробника, стати ефективним експортером не тільки по зерну, – підбадьорював присутніх Віктор Андрійович. – Ми зробимо все, щоб українське село отримало послідовну перспективну аграрну політику...
«Листопадові тези», з якими Президент завітав до представників агропромислового комплексу, були такими.
ПО-ПЕРШЕ, Україна повинна мати лібералізований ринок сільського господарства, без жодного ручного регулювання механізму ціноутворення. Навпаки, через ціну сільгоспвиробники мають повертати свої витрати.
ПО-ДРУГЕ, необхідно посилити державну бюджетну підтримку розвитку галузі. Одним із позитивних моментів він назвав збільшення фінансування та виокремлення «окремим рядком» у Державному бюджеті коштів Аграрному фонду України для закупівлі зерна, на який, утім, поки що передбачено лише 1,3 млн т зерна при потребі в 1,5-1,8 млн. тонн. Та й виділено наразі тільки 500 млн. грн., ще 900 – у дорозі. Одним із завдань цього фонду Віктор Ющенко вважає не лише скуповування зерна, а й тримання ціни на нього.
Президент нагадав, що за експертними оцінками у 2009 році державна підтримка аграрного сектору має становити близько 15-16 млрд. гривень та підкреслив, що докладе усіх зусиль, щоб ці кошти були передбачені при розробці Державного бюджету-2009.
ПО-ТРЕТЄ, треба й надалі розвивати систему кредитування села, переконаний Віктор Ющенко. Він відзначив «непогану динаміку» фінансування компенсаційних виплат сільськогосподарським виробникам, нагадавши, що за три останні роки вони зросли на 200 млн. гривень. Водночас Президент висловив переконання, що ця цифра є все ще недостатньою. «Уряд якраз на це повинен звернути увагу», – наголосив він. За його словами, через компенсаційні виплати не виплачуються прямі кошти (чого, до речі, так побоюються в СОТ), а дається лише «вудочка» – і це абсолютно правильна політика.
Четвертим пріоритетом пан Президент назвав активніше залучення інвестицій в АПК, хоча особисто для себе поставив це питання на перше місце. Говорячи про взаємини з інвесторами, не вдалося оминути й питання мораторію на продаж сільськогосподарських земель. За даними, наданими Главі держави, із 31 млн. га землі сільськогосподарського призначення – на сьогодні 5 млн. га вже не під мораторієм... «У цій сфері давно мали бути запроваджені публічні та прозорі відносини», – сказав він. Водночас закликав самих аграріїв бути активнішими в темі лібералізації земельних відносин. Якби ми сьогодні відмовилися від корупційних схем і провели лібералізацію земельних відносин, то принесли б найбільшу нагороду своїй нації, висловив, на жаль, утопічне сподівання Президент України.
А торговельну політику, яку цього року проводив уряд, Віктор Андрійович  назвав бездарною. Маючи на увазі передусім імпорт м'ясної продукції та заборону на експорт олії. «Я думаю, уряд прийде до того, що осмислить ті помилкові непрофесійні кроки, які він зробив, і їх скасує... Нам треба відмовитися від кримінальної схеми, коли Державний резерв продовжує завозити м'ясо в Україну, не сплачуючи податків та мита. Це популізм, це неправильна політика», – наголосив Глава держави і запевнив присутніх, що має план розвитку вітчизняного АПК.
Насамкінець Президент передав слово міністру аграрної політики Юрію Мельнику,  запропонувавши поділитися напрацьованими рішеннями Уряду та Міністерства аграрної політики.
Наостанку Віктор Ющенко сказав кілька теплих слів про українське село та його трударів і з ностальгійною ноткою згадав про своє рідне село, яке й досі приходить до нього в одному й тому самому сні – як знайома до болю дорога додому...
Після вручення нагород (перелік нагороджених читайте на стор.6-7) ведучі зачитали також привітання від прем'єр-міністра України Юлії Тимошенко та голови Верховної Ради Арсенія Яценюка.
Веселий настрій далі продовжило гумористичне тріо «Солов'ї України», які в усіх бідах вітчизняних хліборобів, тваринників і молочників побачили привід покепкувати над собою та своєю державою. Святковий настрій підхопили народний хор ім.Григорія Верьовки, Наталія Могилевська, Дмитро Гнатюк, Ярослав Михайлович, Микола Мозговий та інші.
Та й чого б нам не жартувати, коли, навіть Глава держави, певно не вловивши іронії у своїх словах, зронив фразу: якщо ми самі не зашкодимо формуванню власного АПК, світ нам не завадить...

© 2018 ТОВ "Агромедіа-Про"