Поштова адреса: 01135.  Київ-135, а/с 79. 
  Контактний телефон:  +38(044)227-93-55
  E-mail: info@agroprofi.com.ua 
             Передплатний індекс: 98990


Книги:

Топ переглядів за місяць:

ЗАРЯСНІЮТЬ ПОЛЯ МОРЕМ СИНІМ
Колись на Поліссі було море. Не чорне, а синє. Синє і безкрає море льону, яке годувало наших...
БАТЬКА СВОГО СИН. УКРАЇНА ВІД МАЛОГО ДО СТАРОГО ВІДЗНАЧИЛА 26-У РІЧНИЦЮ НЕЗАЛЕЖНОСТІ
Лише за справжніх родинних цінностей, батькової підтримки і сили, маминої ніжності і любові...
ВІДРЕМОНТОВАНА РАДА
Із початком нового навчального року у школах, стартував і новий політичний сезон на печерських...
«НІБУЛОН» ПРОДОВЖУЄ МОДЕРНІЗАЦІЮ СУДНОЗАВОДУ І СПУСКАЄ НА ВОДУ НОВІ СУДНА
Компанія «НІБУЛОН» за підтримки Європейського інвестиційного банку (ЄІБ) продовжує реалізацію...
ЗІ ШКОЛИ ПОЧИНАЄТЬСЯ МАЙБУТНЄ
Пузиківська ЗОШЧи багато вам траплялося незнайомих шкіл, до яких просто хотілося би зайти, бо вони у якийсь...

Наші партнери:

НАФТА В ОБМІН НА ПРОДОВОЛЬСТВО

Від кінця минулого століття цей принцип рухає світ. Стрімке падіння вартості нафти від рекордних $145 за барель наприкінці літа-2008  до сьогоднішніх $55 спричинило світовий обвал цін на зерно. Однак на тлі інших галузей, в умовах будь-якої кризи, агропромисловий комплекс залишатиметься привабливим: люди завжди хотітимуть їсти, а той, хто їх годуватиме, –
той і «замовлятиме музику».

Уряди країн з розвиненою економікою формують свої бюджети виходячи з вартості енергоносіїв, основним з яких є нафта. Консалтингова агенція ААА від 31 жовтня на своєму Інтернет-сайті у вільному доступі пропонує графік залежності вартості продовольства від ціни на нафту. Робити будь-які прогнози у теперішній ситуації надто складно, але принаймні ця інформація дасть змогу сільгоспвиробнику визначитися із теперішнім свої становищем.
Обвал світових нафтових цін спричинив технічний дефолт в Саудівській Аравії, Катарі, Ємені,  Кувейті, Алжирі, Ірані. Ці країни ОПЕК – світові лідери з видобутку та постачання нафти та нафтопродуктів – традиційно купували продовольство. Знову таки, виходячи з високих світових цін на нафту, яка є не останньою складовою в собівартості виробництва того самого продовольства, і щоб прибрати наявний надлишок нафти і нафтопродуктів, країни ОПЕК прийняли рішення найближчим часом скоротити її видобуток. За їхніми обрахунками, межа рентабельності видобутку знаходиться в межах $40 за барель. Тому якщо ще якийсь час це падіння і продовжуватиметься, то нижче означеної позначки воно не впаде. При формуванні бюджетів на наступний рік більшість арабських країн заклали вартість нафти в межах $45 за барель. З огляду на ці цифри можна спробувати спрогнозувати вартість продовольства на найближчі роки.
Сьогодні на світовому ринку продовольства спостерігається певне затишшя. Деякі транснаціональні зернотрейдери потерпають від збитків і знаходяться під загрозою дефолту через те, що придбали продовольство по високих цінах і сьогодні не мають доступу до банківських кредитів. Водночас непогано почуваються Сполучені Штати, які  є володарями і авторами світової валюти – американського долара. І хоча станом на 29 жовтня 2008 року у них кукурудза – «мінус» $ 12 за умовами FOB, вони продовжують нею торгувати, бо держава компенсує ці збитки. Інша причина їхнього непоганого самопочуття полягає у тому, що потенційні покупці – африканські країни – діють за принципом «ми не настільки багаті, щоб купувати дешеві речі». Тому за умов відсутності грошей, вони намагаються купити більш дорогий товар, проте якісніший. Порівняно з російським або українським зерном американське, канадське й австралійське більш якісне, тому воно і продається. От вам зайвий доказ того, що слід вирощувати якісне зерно, а не фуражне. До речі, пшениця – це взагалі продовольча культура, і тільки країни з невисоким рівнем сільгоспвиробництва «спромоглися» зробити з неї фуражну.
Так само терпить фіаско ріпак. За умов здешевлення нафти європейцям стало невигідно виробляти біоетанол або біодизель, сировиною для якого є ця культура. До того ж Євросоюз суттєво зменшив норми використання цього виду палива. Тому заводи з його виробництва зупинилися. Для виготовлення харчової ріпакової олії Європа забезпечена канадською якісною сировиною, а українська задля цього ніколи не підходила.
Щодо кукурудзи – то прогнози більш втішні. Сьогодні на нашому ринку її ціна в сухому зерні у 330-350 грн/т є невиправдано низькою для виробників. Однак, по-перше, зерно це не дуже якісне, а, по-друге, воно користуватиметься попитом як складова кормовиробництва для тваринництва.
Вартість насіння соняшнику в Україні на рівні 4 тис. грн/т у минулому МР була нереальною. Ми і тоді мали надлишок олії і насіння. Але певному бізнесу була вигідна така ситуація, так само як і запровадження обмежень на експорт соняшникової олії в поточному році. Це взагалі злочин проти держави. Зараз ми можемо захлинутися цією культурою і продукцією з неї через перенасичення внутрішнього ринку, а агровиробника взагалі покласти на лопатки. Тому треба негайно скасовувати вивізне 17-відсоткове мито на насіння і активно його експортувати до тієї ж Росії та країн Африки.
Ячмінь – ліквідний товар, хоча останнім часом дещо впав у ціні з 1100 грн/т до 750-800 грн/т. Але він подорожчає, оскільки був і залишиться основною фуражно-продовольчою культурою для країн-виробників тваринницької продукції, тих самих близькосхідних і африканських країн.
Пшениці для хлібопекарської галузі, яка б відповідала міжнародним вимогам, в поточному році ми маємо не більше 14% від загального об'єму культури. Тому ціна на неї – в межах  1200 грн/т. Вартість фуражу – близько 500 грн/т. Заради об'єктивності слід зазначити, що на сьогодні немає сенсу закуповувати фуражну пшеницю до Аграрного фонду і зберігати там протягом двох років. Тим більше, що сьогодні немає грошей ні в держрезерві, ні в Аграрному фонді, і вони взагалі припинили закупівлі.
Ціна на цукор зростатиме. На кінець жовтня вже зварено понад 600 тисяч тонн цукру. Ціна на цукрові буряки в поточному році перевищила минулорічну на 20% і становить в межах 220-240 грн/т. Цукор зараз коштує 2,85-3,00 грн/кг. До кінця року його оптова ціна  може бути на рівні 3,5 грн/кг  з ПДВ.
У тваринницькій галузі ситуація досить оптимістична. Вартість кормів дуже приваблива. Тому той, хто встиг модернізувати підприємства і закупити молодняк – працюватимуть непогано.
Зважаючи на прийнятий пакет антикризових заходів, і можливість України отримати кредит МВФ у $16,5 млрд. потужні вітчизняні банки згодні реструктуризувати виплати по кредитах, навіть перенести їх  на наступний рік, щоб не доводити агропідприємства до банкрутства.
Головна проблема вітчизняного бізнесу, й аграрного сектору зокрема, у тому, що переважна більшість дрібних і середніх підприємств  жили виключно на кредитні гроші. Прибуток управлінці вимивали «по кишенях» – на квартири і будинки, дорогі авто тощо, замість того, щоб вкладати його у розвиток інфраструктури. Тому й вартість наших, скажімо, продовольчих товарів на 25% вища за європейські через обслуговування кредитів. Друга проблема – бажання займатися невластивою конкретному бізнесу діяльністю. Наприклад, якщо структура добре знається на сільгосптехніці, добривах та ЗЗР, навіщо їй переробна галузь?
Однак не все так погано. В нас вже є компанії, наприклад, в центральній і південній Україні, які не «проїдали» кошти, а вертикально розбудовувалися, вкладали гроші в технології, зводили свої сховища. Вони сьогодні мають і своє виробництво, і своє зберігання, тому й в змозі почекати покращення кон'юнктури.
Наше сільське господарство залежить від стабілізації світової ситуації. Завжди у таких кризових ситуаціях хтось втрачає, але хтось і знаходить. Ми, хочеться сподіватися, знайдемо. Ціни стабілізуються і наблизяться до світових, й наша нерухомість вже не коштуватиме більше американської. До речі, таку цілком штучну ціну сформували банки, одночасно кредитуючи під постійно зростаючі відсотки і будівельників, і майбутніх власників. Тож банківські відсотки мають стати реальними, а не захмарними.
Криза прибере неефективні компанії і дасть змогу перспективним і спроможним зайняти своє місце на ринку, зробить його більш цивілізованим.

За інформацією Консалтингової агенції ААА

Стати Агропрофі просто! Лише за кілька кліків!

Події:

Ціни на зернові: